Używamy plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować sklep do Twoich potrzeb. Więcej

Szukaj w blogu


Opublikowano: 2019-07-17 14:32:42 Kategorie: Ciekawe informacje o wodzie , Filtry kuchenne - wszystko co powinieneś wiedzieć

Dezynfekcja systemów odwróconej osmozy

Dezynfekcja systemów odwróconej osmozy.

Dezynfekcja pozwala na pozbycie się wszelkich bakterii i mikroorganizmów, które zalegają w naszym systemie. Membrany odwróconej osmozy zapewniają na tyle dokładną filtrację, że ani bakterie, ani mikroorganizmy nie powinny się przez nią przedostać. Do skażenia może dość od strony wylewki czy odrzutu wody.

Czy i kiedy powinno się dezynfekować systemy RO?

To tak naprawdę zależy od wielu czynników. Większość producentów wskazuje, że powinniśmy dezynfekować system nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Teorii na ten temat jest całe mnóstwo i każda z nich ma w sobie trochę racji. Jeżeli korzystamy z wody studziennej to najbezpieczniej, będzie przeprowadzać dezynfekcję przy każdej wymianie wkładów. Nawet jeżeli podczas badania wody nie wyszły żadne przekroczenia bakterii, rzadko badania te przeprowadzamy regularnie. Do skażenia może dojść w takim przypadku zawsze.

W przypadku wody wodociągowej dezynfekcja raz na 12 miesięcy jest zupełnie wystarczająca. Zazwyczaj jest to raczej profilaktyka niż faktycznie rzecz potrzebna. Musimy pamiętać jednak, że nawet w przypadku wody wodociągowej czasem pojawiają się w niej bakterie. Wodociągi oczywiście wtedy o tym informują i możemy szybko zareagować. W momencie, kiedy mamy informacje o skażeniu, dezynfekcje powinniśmy przeprowadzić natychmiast. W takim wypadku należy wymienić wszystkie wkłady łącznie z membraną odwróconej osmozy. Absolutnie nie należy czekać, aż nasze wkłady stracą przydatność. Membrana odwróconej osmozy nie powinna przepuścić bakterii, ale może dojść do skażenia od drugiej strony. Ponadto, jeżeli nie monitorujemy stanu naszej membrany, np. przy użyciu miernika TDS to nie mamy pewności czy jest ona w 100% sprawna i czy zatrzyma wszystko co powinna zatrzymać. 

Czym i jak przeprowadzić dezynfekcje?

Sposobów, jak i różnych przeznaczonych do tego środków jest całe mnóstwo. Nie mając jednak doświadczenia z dezynfekcją najlepiej zaopatrzyć się w gotowe do tego zestawu. Różni producenci mają różne rozwiązania jedno prostsze w użytkowaniu inne nieco trudniejsze. My skupimy się na jednym z najłatwiejszych zestawów, jakim jest PDEZYN2 od firmy Aquafilter. Jest to zestaw składający się z małej obudowy liniowej, trójnika oraz kawałka wężyka. W środku obudowy liniowej znajdziemy środek dezynfekujący.

pdezyn2

Środek PDEZYN2 zawiera 4-toluenosulfochloramina sodu, jest to substancja drażniąca. Przed podjęciem jakichkolwiek czynności związanych z dezynfekcją powinniśmy założyć rękawice oraz okulary ochronne.

Instrukcja krok po kroku.

1) Zakręcamy dopływ wody do filtra.

2) Spuszczamy całą wodę ze zbiornika (odkręcamy wylewkę i czekamy aż woda przestanie się lać).

3) Sprawdzamy, czy w zbiorniku nie pozostała woda, powinien być on bardzo lekki. Jeżeli jest ciężki, możliwe, że zeszło z niego powietrze wypychające wodę. W takim przypadku należy uzupełnić w nim ciśnienie. W dolnej części każdego zbiornika znajduje się wentyl jak w kole samochodowym. Należy podpiąć pompkę i uzupełnić ciśnienie. Większość zbiorników operuje na ciśnieniu 0,3-0,6 bar na pustym zbiorniku. Informacja, jakie powinno być dokładnie ciśnienie powinna się znajdować na zbiorniku.

4) Usuwamy filtry z dolnych korpusów, membranę osmotyczną z obudowy oraz wszystkie filtry liniowe.

5) Odłączamy wężyk odprowadzający wodę brudną z obudowy membrany i na jego miejsce zakładamy zaślepkę z zestawu.

dezynfekcja-filtrów-ro

6) Korpusy oraz oringi możemy przemyć letnią wodą z odrobiną płynu do naczyń. Nie stosować przy tym żadnej agresywnej chemii ani szczotek, które mogłyby porysować gładką powierzchnię wewnątrz korpusów.

7) Do zaworu czterodrożnego w dolnej części (od strony śrubek) na wyjściu (OUT) wpinamy trójnik dołączony do zestawu.

8) Do trójnika z jednej strony wpinamy przewód doprowadzający wodę do zbiornika, a z drugiej strony przewód, który idzie do wylewki. Jeżeli mamy wylewkę podwójną musimy zaopatrzyć się wcześniej w jeszcze jeden trójnik lub wykorzystać ten z filtrów liniowych.

dezynfekcja-systemów-odwróconej-osmozy

9) Podłączamy nasz wkład PDEZYN2 przed pierwszym korpusem na wężyku doprowadzającym wodę do filtra przy użyciu dołączonego w zestawie wężyka.

odwrócona-osmoza-dezynfekcja

10) Odkręcamy dopływ wody do urządzenia i czekamy aż napełni się zbiornik.

11) Jak zbiornik będzie już pełny, zakręcamy dopływ wody do urządzenia i usuwamy wkład dezynfekujący.

12) Teraz musimy odczekać około 30 minut aż system zostanie zdezynfekowany.

13) Po 30 minutach odkręcamy wylewkę (jeżeli posiadamy podwójną to odkręcamy obydwa zawory)

14) Przed zamontowaniem nowych wkładów musimy cały system dokładnie przepłukać. Musimy odkręcić ponownie dopływ wody do urządzenia już bez wkładu PDEZYN2 i ponownie poczekać aż napełni się zbiornik. Po napełnieniu zakręcić dopływ wody i odkręcić wylewkę w celu spuszczenia całej wody. Proces ten musimy powtórzyć 3-4 razy.

15) Po tym procesie musimy usunąć zaślepkę z kolanka obudowy membrany, trójnik z zaworu czterodrożnego oraz zamontować nowe wkłady i membranę odwróconej osmozy.

16) Odkręcamy dopływ wody do filtra i wszystko gotowe.

Tak wygląda system gotowy do dezynfekcji:

dezynfekcja-ro

Cały proces wydaję się bardziej skomplikowany, niż jest naprawdę. Przy odrobinie wprawy nie będzie nam on sprawiał żadnych trudności, a korzyści są dosyć oczywiste. Dezynfekcja innymi środkami odbywa się na bardzo podobnej zasadzie. Jednak użytkownikom, którzy nie mają dużego doświadczenia raczej zalecamy właśnie tą metodę.

 

Podziel się zawartością

Dodaj komentarz

 (z http://)

prostozkranu