Używamy plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować sklep do Twoich potrzeb. Więcej

Szukaj w blogu


Opublikowano: 2019-07-22 12:43:56 Kategorie: Ciekawe informacje o wodzie

Jak działają filtry do wody?

Jak działają filtry do wody?

Filtrów do wody jest cała masa. Mamy filtry mechaniczne, filtry zmiękczające, filtry węglowe itd. ale jak one właściwie działają i co robią? Podzielimy je na kilka podstawowych kategorii. Postaramy się również wyjaśnić, jak działają oraz co się w nich dzieje pod wpływem wody.

 

Filtry mechaniczne.

Są to najbardziej popularne i najczęściej stosowane filtry. Ich nazwa wzięła się od ich działania – zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne jak muł, rdza czy piasek. Filtrów mechanicznych też jest oczywiście kilka rodzajów, mamy filtry piankowesznurkowe czy osadnikowe. Każdy z nich jednak działa praktycznie tak samo. Zazwyczaj filtracji odbywa się od zewnętrznej części filtra do jego wnętrza. Filtry mechaniczne mają bardzo różne stopnie filtracji, znajdziemy takie od 1µ do kilkuset µ. Filtry mechaniczne najczęściej stanowią wstępną filtrację oraz zabezpieczenie pozostałych filtrów lub np. zmiękczacza wody.

 Filtry mechaniczne

 

Filtry mechaniczne wielokrotnego użytku.

Do tych filtrów należą głównie tzw. Filtry harmonijkowe oraz z glinki ceramicznej. Są to filtry, które możemy płukać pod bieżącą wodą dzięki czemu, przywracamy im właściwości filtracyjne. Zarówno filtry harmonijkowe jak  z glinki ceramicznej są droższe niż standardowe piankowe czy sznurkowe. Jednak takie filtry wystarczają też na znacznie dłużej.

 Filtry wielokrotnego użytku

Filtry węglowe.

Filtry z węglem aktywnym to najbardziej popularne filtry na całym świecie. Są one stosowane praktycznie w każdym urządzeniu filtrującym od dzbanków do zaawansowanych filtrów odwróconej osmozy. Węgiel aktywny jest stosowany również z powodzeniem w medycynie, przemyśle technicznym czy elektrotechnice. Filtry z węglem aktywnym mają bardzo wysokie właściwości sorpcyjne. Oznacza to, że potrafią wchłaniać duże ilości toksyn, zanieczyszczeń chemicznych czy nawet bakterii. Filtry węglowe spotykamy zazwyczaj w postaci bloku węglowego lub wkładu z węglem granulowanym. Przy produkcji filtrów do wody najczęściej używa się węgla bitumicznego lub tego ze skorup orzecha kokosowego. W przypadku filtrów z bloku węglowego filtracja odbywa podobnie jak w filtrach mechanicznych. Wkłady z węglem granulowanym posiadają przepływ od dołu do góry. Takie rozwiązanie wydłuża maksymalnie kontakt wody ze złożem.

Filtry węglowe

Filtry zmiękczające.

Filtry zmiękczające posiadają żywicę jonowymienną, taką samą jak w zmiękczaczach wody. Żywica zamienia jony wapnia i magnezu i obojętne jony sodu, dzięki czemu woda staję się miękka. Ze względu jednak na nie dużą pojemność filtrów zazwyczaj nie są one specjalnie wydajne. Jeżeli chcemy się pozbyć twardości wody to zawsze lepiej spróbować z centralnym zmiękczaczem. Co prawda centralne zmiękczacze są znacznie droższe niż filtry jednak koszty ich eksploatacji, są bardzo niskie. Filtry zmiękczające tanie nie są i z pewnością z perspektywy czasu taniej wyjdzie zmiękczacz niż filtry. W filtrach zmiękczających podobnie jak w węglowych filtracja odbywa od dołu do góry.

Filtry zmiękczające

Filtry odżelaziające.

Tutaj sprawa jest już bardziej skomplikowana. Przed zakupem filtrów odżelaziających tak naprawdę powinniśmy wcześniej wykonać badania wody. Może się okazać, że bez wcześniejszego napowietrzania wody filtr praktycznie nie przyniesie żadnych efektów. Wkład zawiera w sobie złoże jonowymienne redukujące jony żelaza i manganu. Żelazo i mangan powodują rdzawe osady na armaturze oraz żółte plamy na odzieży widoczne po praniu. Zawsze przed filtrem odżelaziającym musimy stosować filtr mechaniczny. Jeżeli do wkładu odżelaziającego dostaną się drobiny zanieczyszczeń mechanicznych, może to skutkować obniżeniem wydajności filtra. Wkłady odżelaziające podobnie jak zmiękczające posiadają niewielką wydajność. Zawsze najpierw powinniśmy spróbować z centralnym odżelaziaczem a filtry zostawić na ostateczność.

Filtry odżelaziające

Filtry uszlachetniające.

Chociaż z filtracją nie mają wiele wspólnego, to taka nazwa już się powszechnie przyjęła. Wkłady te najczęściej stosuje się w systemach odwróconej osmozy. Do wkładów uszlachetniających możemy zaliczyć wszelkie mineralizatory, jonizatory czy alkalizatory wody. Zazwyczaj stanowią one ostatni lub jeden z ostatnich stopni w systemach filtracyjnych. Większość z nich wyposażona jest w naturalne złoża. Te uwalniają swoje właściwości pod wpływem wody. Praktycznie wszystkie z nich są w formie filtrów „liniowych”, czyli montowanych bezpośrednio na przewód. Taka konstrukcja wymusza przepływ przez całe złoże maksymalizując jego efekt.

Filtry uszlachetniające

Podziel się zawartością

Dodaj komentarz

 (z http://)

prostozkranu