Używamy plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować sklep do Twoich potrzeb. Więcej

Szukaj w blogu


Opublikowano: 2018-09-26 09:50:05 Kategorie: Ciekawe informacje o wodzie

Na czym polega sterylizacja wody przez lampę UV

Zastosowanie promieni UV do dezyjfekcji wody pitnej staje się coraz bardziej popularną i wykorzystaywaną metodą zarówno w przypadku tzw. dużego przemysłu jak i indywidualnych odbiorców. 
Badania jakie zostały przeprowadzone w USA stwierdzają, że ok. 13% nowotworów może być wywołana skutkami chlorowania wody pitnej oraz produktami powstałymi po chemicznej dezynfekcji wody. 

W sterylizatorach UV zwanych także zamiennie lampami UV stosuje się ultrafiolet. Jest to promieniowanie elektromagnetyczne zawierające się w przedziale pomiędzy światłem widzialnym, a promienieowaniem rentgenowskim. Zakres długości fal jakie zalicza się do światła ultrafioletowego to przedział od 100 do 400 nano metra. Promeniowanie ultrafioletowe nie jest widoczne dla oka ludzkiego.

Promieniowanie UV dzieli sie dodatkowo na 3 grupy:
- UV-A - zakres długości fali od 315 do 400 nm
- UV-B - zakres długości fal od 280-315 nm
- UV-C - zakres długości fal od 100-280 nm

Główną zaletą promieniowania ultrafioletowego jest jego właściwość dezynfekcyjna, czyli zdolność do usuwania szkodliwych mikroorganizmów takich jak bakterie, wirysy, grzyby itp. Promieniowanie UV wpływa bezpośrednio na komórki organizmów powodując reakcje chemiczną w ich DNA, co skutkuje uszkodzeniem materiału genetycznego i wyginięcie. Jako dodatkową zaletę promieniowania ultrafioletowego podaje się brak wpływu na chemiczny skład substancji, która została poddana promieniowaniu.

Promieniowanie UV jest nośnikiem znacznych ilości energii (rośnie odwrotnie proporcjonalnie do długości emitowanej fali). W niewielkiej ilości odpowiada za opaleniznę oraz wspomaga wytwarzanie witaminy D2. Nadmiar promieniowania UV powoduje natomiast liczne choroby skóry, oparzenia i zmiany nowotworowe. Przy nadmiernej ekspozycji promieniowanie to może doprowadzić do trwałego uszkodzenia rogówki oka i spojówki oka. Najbardziej szkodliwymi dla oka ludzkiego sa fale UV-C w zakresie 260-270 nm.

Sterylizacja wody promieniami UV polega więc na odpowiednim napromieniowaniu przepływającej wody. Do tego celu stosuje się własnie sterylizatory UV. Bardzo ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór urzadzenia. Tylko prawidłowy dobór może skutecznie zwalczać mikroorganizmy zawarte w wodzie.

Prawidłowa dezynfekcja wody pitnej za pomocą ultrafioletu całkowicie różni się od innych (chemicznych) metod walki z wirusami i bakteriami. Zaletą takiej dezynfekcji jest brak jakichkolwiek zmian chemicznych w wodzie po procesie dezynfekcji.

Obecnie zalecaną dawką promieniowania UV w przypadku dezynfekcji wody to 400 j/m2. W większości przypadków jest to dawka wystarczająca. Wydajność urządzeń (lamp sterylizujących UV) przeważnie podawana jest właśnie biorąc pod uwagę ten parametr. 

Podanie dawki 400 J/m2 powinno zapewnić minimalną redukcję następujących związków:
- Giardia - min 99,9%
- Wirusów - min 99,99%
- Cryptosporidium - min. 99,9%
- Legionella - min. 99,9%

Prawdopodobieństwo likiwidacji 100% bakterii wynosi przy dawce 400 J/m2:
1. Escherichia coli - 99,9999%
2. Legionella - 99,999999%

Podziel się zawartością

Dodaj komentarz

 (z http://)

prostozkranu