Używamy plików cookies (tzw. ciasteczek) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować sklep do Twoich potrzeb. Więcej

Szukaj w blogu


Opublikowano: 2019-09-19 16:17:19 Kategorie: Ciekawe informacje o wodzie

Rodzaje filtrów mechanicznych - Jakie wkłady zastosować?

Filtrów mechanicznych jest całe mnóstwo. Często słyszymy pytanie „jaki filtr na cały dom?”, „jaki filtr do osmozy?” itd. Odpowiedź niestety zazwyczaj nie jest jednoznaczna. Często zależy to od wielu czynników. Filtry mechaniczne możemy najogólniej podzielić na 4 kategorie:

Filtry piankowe do wody.

filtry-piankowe

Filtr piankowy wykonany z włókniny polipropylenowej uformowanej w walec. Potocznie nazywany go piankowym, bo jego struktura przypomina bardzo twardą piankę. Filtracja w tych wkładach odbywa się od zewnątrz do wewnątrz filtra. Jego gęstość rośnie im bliżej jego środka. Są to filtry mechaniczne posiadające mikro pęcherzyki otwarto-komorowe. Taka budowa sprawia, że kontakt wody z jego powierzchnią jest wręcz ogromny. Powierzchnie kontaktu można przyrównać do boiska piłkarskiego. Wkłady piankowe najczęściej stosuje się w filtrach podblatowych. Mają one za zadanie ochronę droższych wkładów/elementów filtra. Możemy je również stosować w filtracji „na cały dom”. Jednak to zadanie lepiej zostawić pozostałym rodzajom filtrów mechanicznych. Filtry piankowe w momencie zapychania powodują duże spadki ciśnienia. Dlatego też najlepiej stosować je jedynie jako końcowy etap filtracji.

 

Filtry sznurkowe do wody.

filtry-sznurkowe

Filtr sznurkowy został wykonany ze sznurka polipropylenowego, owiniętego wokół rdzenia. Filtracja odbywa się od zewnątrz do wewnątrz, a im bliżej środka tym filtr jest gęstszy. Filtry sznurkowe to najpopularniejsze wkłady stosowane w filtracji na cały dom/mieszkanie. Powodują one niskie spadki ciśnienia a ich wydajność, jest bardzo duża. Filtry sznurkowe świetnie sprawdzają się jako filtracja wstępna, do ochrony naszych urządzeń. Musimy jednak pamiętać o regularnej wymianie. Mocno zapchane będą powodować duże spadki ciśnienia. W skrajnych przypadkach mogą nawet zacząć przepuszczać część zanieczyszczeń.

 

Filtry harmonijkowe

filtry-harmonijkowe

Filtr harmonijkowy wykonany z karbowanej celulozy powleczonej poliestrem. Filtry harmonijkowe świetnie sprawdzają się jako filtracja wstępna. Ich budowa i sposób wykonania sprawiają, że możemy je wykorzystywać wielokrotnie. Po kilku miesiącach użytkowania wystarczy je przepłukać pod bieżącą wodą. Jego dodatkową zaletą jest praktycznie zerowy spadek ciśnienia. Po kilku płukaniach wkład może zacząć się odkształcać. Jest to znak, że pora na wymianę.

 

Filtry siatkowe/osadnikowe

filtry-osadnikowe

Filtry osadnikowe wykonane najczęściej z siatki ze stali nierdzewnej lub nylonu. Tak samo, jak wkłady harmonijkowe, najczęściej są filtrami wielokrotnego użytku. Ze względu na swoją dosyć niską dokładność filtracji stosuję się je tylko jako filtrację wstępną. Nie znaczy to jednak, że jest to kiepskie rozwiązanie, wręcz przeciwnie. Wśród filtrów osadnikowych są takie, które posiadają zawory do płukania. Aby przywrócić pełną wydajność filtra osadnikowego, wystarczy przekręcić zawór. Po chwili płukania filtr jest gotowy do ponownej pracy. Są również takie filtry, które płukanie wykonują automatycznie. Ich cena jest najwyższa ze wszystkich wcześniej opisanych. Jednak ich żywotność również jest nieporównywalnie większa.

 

Podziel się zawartością

Dodaj komentarz

 (z http://)

prostozkranu