KH - Wkład zmiękczający  - co to jest?

KH Aquaphor jest wkładem zmiękczającym wodę. Podobnie jak w zmiękczaczach wody wkład wyposażony jest w złoże jonowymienne. Wkład zmiękczający redukuję ilość szkodliwych jonów wapnia i magnezu zamieniając je na nieszkodliwe jonu sodu. Jony wapnia i magnezu są przyczyną tworzenia się kamienia kotłowego oraz trudnych do usunięcia osadów. Ten filtr stosowany jest w urządzeniach Aquaphor z serii Kryształ oraz w dystrybutorach wody

Budowa i działanie KH wkład zmiękczający - Aquaphor

W środku obudowy z tworzywa sztucznego znajduje się złoże jonowymienne. Jego zadaniem jest zmiękczenie wody poprzez zamianę jonów wapnia i magnezu na nieszkodliwe jony sodu. Wkłady KH Aquaphor mogą zostać poddane procesowi regeneracji przy użyciu zwykłej soli kuchennej dzięki czemu można wydłużyć jego żywotność. Wkład KH Aquaphor wykonany jest w technologii Click&Turn co maksymalne upraszcza wymianę wkładu.


Poniżej przedstawiamy schemat wymiany wkładu Aquaphor z technologią Click&Turn:

aquaphor click&turn

  

Co to jest twarda woda?

Woda, którą używamy w naszych domach przemierza daleką drogę zanim popłynie z naszych kranów. Początkowo jako deszcz będący wynikiem parowania oceanów, mórz, jezior i strumieni, który wsiąka w glebę i staję się wodą gruntową. Woda przedzierając się przez glebę przejmuje z niej minerały oraz zanieczyszczenia będące przyczyną jej twardości.

Twardość wody jest sumą stężenia znajdujących się w niej kationów wapnia, magnezu, żelaza oraz manganu. Twardość wody dzielimy na dwa rodzaje:

  • Twardość trwała/niewęglanowa - czyli taka, która powstaję poprzez występujące w niej sole wapnia i magnezu. Najczęściej są to siarczany, które w dużym stopniu przyczyniają się do tworzenia trudnego do usunięcia osadu.
  • Twardość przemijająca/węglanowa - jest wynikiem występujących w wodzie soli kwasu węglowego - wodorowęglany. Głownie są to wodorowęglany magnezu i wapnia, taka woda przy podgrzaniu jest przyczyną powstawania "kamienia kotłowego".Poniżej zdjęcie złoża jonowymiennego zwykle stosowanego w tego typu wkładach.

W ramach serii wkładów do filtrów marki Aquaphor możemy wyróżnić wkłady o różnym przeznaczeniu:

  • K5 - Polipropylenowy 5 mikronowy filtr mechaniczny
  • K3 - Filtr z węglem aktywowanym
  • K2 - Wkład postfiltracyjny węglem aktywnym
  • KH (K4) - Wkład ze złożem jonowymiennym zmiękczającym wodę
  • K7B - Wkład węglowy z membraną kapilarną 
  • K7M - Wkład mineralizujący wodę

Jak często należy wymieniać KH - wkład zmiękczający 

Wkład KH Aquaphor można poddać procesowi regeneracji dzięki czemu jego żywotność może zostać wydłużona do maksimum. Producent zaleca regenerację złoża co 2-3 miesiące dzięki czemu wkład powinien zmiękczyć około 7000 litrów zanim złoże jonowymienne przestanie działać.