K7B - Wkład węglowy z membraną kapilarną - co to jest?

Wkład węglowy z membraną kapilarną stosowany jest jako ostatni stopień filtracji. Jego podwójne właściwości zapewniają wodę oczyszczoną chemicznie dzięki najwyższej jakości węglowi aktywowanemu ulepszonemu dodatkowo włóknami Aqualen. Ponadto membrana kapilarna zapewnia ochronę przed mikroorganizmami występującymi w wodzie a występujące w niej pory o wielkości zaledwie 0,1 mikrona nie przepuszczą prawie żadnych zanieczyszczeń. Ten filtr stosowany jest w urządzeniach Aquaphor z serii KryształDWM oraz w dystrybutorach wody. 

Budowa i działanie K7B wkład węglowy z membraną kapilarną - Aquaphor

W środku obudowy z tworzywa sztucznego znajdują się 2 typu wkładów. Pierwszym jest blok węglowy z najwyższej jakości węgla orzecha kokosowego. Jego zadaniem jest oczyszczenie wody z wszelkich zanieczyszczeń chemicznych oraz organicznych. Blok węglowy w filtrach aquaphor wzbogacony jest innowacyjną technologią Aqualen opatentowaną przez Aquaphor, dzięki czemu filtr radzi sobie z wodą o różnym poziomie zanieczyszczenia zachowując przy tym maksymalną żywotność oraz jakość uzyskanej wody. Drugim wkładem w tym filtrze jest membrana kapilarna. Membrana kapilarna jest filtrem o dokładności filtracji 0,1 mikrona, dzięki tak niewielkiej porowatości praktycznie żadne zanieczyszczenia nie są w stanie się przez nią przedostać. Ponadto wkład K7B jest dodatkowo zabezpieczony bezpiecznym srebrem DFS (Dynamic Fixation of Silver), które doskonale zwalcza drobnoustroje oraz wytwarza środowisko antybakteryjne. Wkład K7B Aquaphor wykonany jest w technologii Click&Turn co maksymalne upraszcza wymianę wkładu.


Poniżej przedstawiamy schemat wymiany wkładu Aquaphor z technologią Click&Turn:

aquaphor click&turn

  
Aquaphor - innowacyjne opatentowane technologieAquaphor ma na swoim koncie wiele opatatentowanych technologii dotyczących filtrów wody. W przypadku wkładu K7B zostały użyte specjalne zmodyfikowane włókna jonowymienne Aqualen wszczepione w węgiel aktywny. Dodatkowo w połączeniu z technologią DFS (Dynamic Fixation of Silver), która polega na wszczepieniu bezpiecznego antybakteryjnego srebra we wcześniej wspomniane włókna, otrzymujemy innowacyjny wkład węglowy. 

aquaphor aqualen
blok węglowy aquaphor aqualen

Wkład z bloku węgla aktywowanego - co oczyszcza?


Zadaniem wkładu  z bloku węgla aktywowanego jest oczyszczenie wody z wszelkich zanieczyszczeń chemicznych jak chlor i jego pochodne, oraz organicznych jak np. pestycydy. Dzięki czemu stanowczo poprawiany jest smak i zapach wody. Wysokiej jakości blok węgla z orzechów kokosowych zastosowany w tym wkładzie ma bardzo silne właściwości absorpcyjne. Mimo bardzo dużej gęstości bloku węglowego spadek ciśnienia wody przepływającej przez niego jest minimalny.

Co to jest membrana kapilarna?


Kapilara mówiąc inaczej jest to bardzo cieńka rurka. Na tyle cieńka, że cała ciecz jaka przez nią przepływa jest poddawana oddziaływaniu ścianek kapilary. Żeby rurka mogła zostać nazwana kapilarną muszą zachodzić specyficzne dla niej zjawiska. Pierwszym z nich jest przepływ niezgodny z prawem Bernoulliego czyli wbrew grawitacji oraz ciśnieniu hydrostatycznemu. Przyczyną tego zjawiska są siły wywierane na ciecz przez ścianki kapilary a nie same zjawiska zachodzące w cieczy. Drugim zjawiskiem jest kondensacja kapilarna, czyli skraplanie się par w porach występujących w kapilarach na skutek niższej prężności pary nasyconej poza porami.

schemat cząsteczek membrana kapilarna węgiel sedymentacja

W ramach serii wkładów do filtrów marki Aquaphor możemy wyróżnić wkłady o różnym przeznaczeniu:

  • K5 - Polipropylenowy 5 mikronowy filtr mechaniczny
  • K3 - Filtr z węglem aktywowanym
  • K2 - Wkład postfiltracyjny węglem aktywnym
  • KH (K4) - Wkład ze złożem jonowymiennym zmiękczającym wodę
  • K7B - Wkład węglowy z membraną kapilarną 
  • K7M - Wkład mineralizujący wodę

Jak często należy wymieniać K7B - wkład węglowy z membraną kapilarną

Producent przewidział żywotność tego wkładu 8000 litrów lub 6-12 miesięcy. Jego żywotność jest uwarunkowana zużyciem wody oraz jej jakością.