Co to jest wkład mechaniczny / sedymentacyjny AIPRO?

Liniowy wkład filtracyjny mechaniczny / sedymentacyjny marki Aquafilter AIPRO wykonany został  z włókniny polipropylenowej uformowanej w walec cylindryczny zamknięty w szczelnej obudowie. Jest to filtr o dokładności 5 mikronów. Filtr wody AIPRO stosowany jest w oczyszczaniu wody z zabrudzeń mechanicznych takich jak: muł, piasek, rdza, oraz inne cząstki stałe, których wielkość przekracza 5 mikronów. Jego zadanie to często ochrona pozostałych, często droższych elementów systemu filtracyjnego przed uszkodzeniem lub skróceniem ich żywotności. Dzięki obudowie typie In-Line można go stosować również jako ochrona lodówki, ekspresów do kawy oraz innych urządzeń AGD. Filtr posiada certyfikat PZH.

Budowa i działanie wkładu sedymentacyjnego AIPRO marki Aquafilter.


W szczelnej obudowie z tworzywa sztucznego znajduję się włóknina polipropylenowa, która filtruje wodę od zewnątrz do wewnątrz swojej powierzchni. Jej gęstość rośnie w kierunku rdzenia filtra, dzięki czemu okres działania filtra wody AIPRO jest wydłużony do maksimum. Wykonany został z pianki poliuretanowej - 100% poliutyrenu. Wkłady filtrów do wody typu AIPRO są filtrami najnowszej generacji. W swojej strukturze zawierają mikropęcherzyki otwarto-komorowe dzięki czemu powierzchnia kontaktu z wodą jest bardzo duża i można ją przyrównać do powierzchni boiska piłkarskiego. Filtr do wody AIPRO jest stosowany głównie do różnego typu podzlewowych filtrów wody, do których możemy zaliczyć także filtry odwróconej osmozy. Jego zastosowanie w filtrach osmotycznych wydłuża działanie droższych wkładów węglowych oraz membrany osmotycznej.
 
Poniżej przedstawiliśmy schemat działania filtra korpusowego typu AIPRO:

Aipro-qc filtr sedymentacyjny liniowy

W ramach serii wkładów do wody marki Aquafilter typu AIPRO możemy wyróżnić wkłady o różnej dokładności filtracji:

  • AIPRO - 5 mikronowy filtr liniowy z przyłączem na gwint 1/4"
  • AIPRO-QC - 5 mikronowy filtr liniowy z przyłączem typu szybkozlączka 1/4"
  • AIPRO-1M - 1 mikronowy 2,5 calowy filtr liniowy z przyłączem na gwint 1/4"
  • AIPRO-20M - 20 mikronowy 2,5 calowy filtr liniowy z przyłączem na gwint 1/4"
  • AIPRO-1M-CL - 1 mikronowy 2,5 calowy filtr w przeźroczystej obudowie z przyłączem na gwint 1/4"


Co oczyszcza polipropylenowy / piankowy wkład do filtrów wody?


Zadaniem wkładów z pianek polipropylenowych jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń mechanicznych. Ze względu na budowę z pianki poliuretanowej często nazywa się je piankowymi filtrami wody. Dzięki gęstości 5 mikronów filtr ten nie pozwoli na przedostanie się żadnych zanieczyszczeń typu mechanicznego takich jak: muł, piasek, żwir, rdza i pozostałych, których ziarna są większe od 5 mikronów. Włóknina polipropylenowa odporna jest na różnego rodzaju chemikalia. Dodatkowo redukuje proces namnażania się bakterii.

Poniżej w powiększeniu przedstawiliśmy wygląd wkładu filtra piankowego AIPRO oraz strzałkami zaznaczyliśmy jego kierunek filtracji.

Co oznaczają wartości filtrów mechanicznych do wody podawane w mikronach?

Mikronami oznacza się dokładność filtracji mechanicznego filtra do wody. Ilość podawanych mikronów to nic innego jak wielkość szczeliny występująca we wkładzie filtracyjnym. Filtracja mechaniczna wody to proces identyczny jak przepuszczanie jakiejś substancji przez sito o określonej wielkości oczka. W przypadku filtrów do wody oczko w naszym sicie, to właśnie określenie dokładności filtracji. W przypadku filtrów do wody wartości te podawane są w mikronach. 1 mikron to 0,001 milimetra. Opisywany aktualnie filtr wody AIPRO oznacza, filtr piankowy o dokładności 5 mikronów. Czym większa wartość podawana w filtrach mechanicznych tym jego dokładność mniejsza. Przykładowo, filtr wody o dokładności 5 mikronów będzie przepuszczał wszystkie cząsteczki znajdujące się w wodzie, których wielkość będzie mniejsza niż 5 mikronów. Ponieważ w ramach filtracji w tym przypadku poruszamy się w wielkościach określanych w mikronach, tego typu filtrację wody nazywamy mikrofiltracją.  Jak często należy wymieniać wkłady piankowe AIPRO?


Mechaniczne filtry do wody zbudowane z pianki poliuretanowej są filtrami o określonej pojemności/ chłonności. Przefiltrowane zanieczyszczenia pozostają wewnątrz w strukturze filtra, nie są wypłukiwane z wkładu, przez co filtr coraz bardziej, mówiąc obrazowo, zatyka się, a jego chłonność maleje. W zależności więc od rodzaju zanieczyszczeń oraz zastosowanych przed danym filtrem innych filtrów mechanicznych, jego żywotność będzie się zmieniała. Producent przewiduje, że żywotność wkładu typu AIPRO powinna wynosić ok. 6 000 litrów wody, a przy średnim w Polsce sposobie użytkowania filtrów powinno to wystarczyć na 3-6 miesięcy. Należy pamiętać jednak, że w przypadku wody bardzo zabrudzonej ta żywotność może być krótsza.
Na szczęście produkcja filtrów do wody typu piankowego jest tania, więc ich nawet częsta wymiana nie powoduje dużego obciążenia finansowego dla użytkownika.