Co to jest wkład z granulowanego węgla aktywowanego FCCA5?

FCCA5 to wkład filtracyjny do wody, którego obudowa zbudowana jest z tworzyw sztucznych. Wypełniony został wysokiej jakości granulowanym, aktywowanym węglem bitumicznym. Zadaniem węgla aktywnego jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń chemicznych takich jak chlor i jego pochodne oraz ze związków organicznych znajdujących się w wodzie. Dzięki swoim właściowściom znacząco poprawia smak i zapach wody. Węgiel bitumiczny posiada bardzo silne właściwości absorbcyjne, dzięki czemu jest w stanie filtrować nawet mocno zanieczyszczoną wodę.

Budowa i działanie wkładu z granulowanego węgla aktywowanego FCCA5 marki Aquafilter


FCCA5 posiada plastikową obudowę, która stanowi zbiornik dla granulowanego węgla aktywowanego, wsypanego do środka filtra. Obudowa dodatkowo zabezpieczona została na wejściu oraz wyjściu wody gąbką filtracyjną chroniącą przed wydostaniem się węgla poza filtr. Wszystkie materiały z jakich jest wykonany wkład FCCA5 posiadają atesty NSF i FDA. Budowa filtra wymusza na wodzie przepływ od dołu do góry, dzięki czemu kontakt wody z aktywowanym węglem jest maksymalnie wydłużony. Tego typu wkłady znajdują najczęściej zastosowanie w filtrach narurowych oraz w systemach podzlewowych zarówno tradycyjnych jak i odwróconej osmozie. W przypadku odwórconej osmozy filtry węglowe stosowane są jako ochrona membrany osmotycznej przed szkodliwymi dla nich związkami chloru.

Poniżej przedstawiliśmy schemat działania filtra korpusowego typu FCCA5:

wkład z węglem aktywowanym FCCA5 aquafilterZadaniem wkładu FCCA5 z węglem aktywowanym jest oczyszczenie wody z wszelkich zanieczyszczeń chemicznych jak chlor i jego pochodne, oraz organicznych jak np. pestycydy. Wysokiej jakości węgiel bitumiczny zastosowany w tym filtrze ma bardzo silne właściwości absorpcyjne. Dzięki granulowanej formie węgla aktywowanego spadek ciśnienia związany z przepływem przez niego wody jest minimalny. Jednocześnie ze względu na dużą powierzchnię wymiany w przypadku granulatu, wydajność filtra wody jest bardzo wysoka.

Poniżej zdjęcie granulatu węglowego stosowanego we wkładzie FCCA5

Jak często należy wymieniać wkład z węgla aktywowanego FCCA5


Producent przewidział żywotność tego wkładu na 5 400 litrów wody lub 3-6 miesięcy. Należy pamiętać jednak, że w przypadku wody bardzo zabrudzonej żywotność ta może być krótsza. Z naszego doświadczenia wiemy też, że filtrów węglowych nie powinno się stosować dużo dłużej niż 6 miesięcy, ze względu na możliwość rozwijania się w nich bakterii. Cykliczna wymiana wkładów zgodnie z zaleceniami to konieczność w przypadku użytkowania filtrów wody.