TLCHF-2T - Membrana kapilarna - co to jest?

Membrany kapilarne stanowią alternatywę dla membran osmotycznych. Ich zadaniem jest dokładne usunięcie z wody wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych jak muł, piasek, rdza oraz niektóre bakterie i wirusy. Membrany kapilarne filtrują 100% wody wejściowej czyli w przeciwieństwie do membran osmotycznych filtracja odbywa się bez odrzutu wody.


Poniżej przedstawiliśmy schemat działania oraz wymiary membrany kapilarnej TLCHF-2T:

TLCHF-2T membrana kapilarna schemat

Budowa i działanie TLCHF-2T Membrana kapilarna - Aquafilter


Membrana kapilarna składa się w włókien polipropylenowych w postaci kapilar. Bardzo cienkie wydrążone rurki, których średnica zmniejsza się od zewnątrz do środka. Filtracja powierzchniowa następuje bliżej zewnętrznej części membrany i wyłapuje większe cząsteczki zanieczyszczeń. Mniejsze cząsteczki są wyłapywane bliżej środka membrany wraz ze zmniejszającą się średnicą kapilar. Obudowa liniowa wykonana jest z materiału PET, dedykowana do filtra FP3-HJ-K1 oraz systemu podzlewowego Excito Black. Można ją jednak stosować do większości filtrów podblatowych. Filtracja za pomocą membran kapilarnych jest alternatywą do systemów odwróconej osmozy. Ich dokładność jest mniejsza, ale poza systemami odwróconej osmozy nie ma dokładniejszego systemu oczyszczania wody.

TLCHF-2T Membrana kapilarna - co oczyszcza?


Zadaniem membrany kapilarnej jest usunięcie z wody większości zanieczyszczeń mechanicznych jak muł, piasek, rdza oraz niektóre bakterie i wirusy. Jej zaletą jest to, że nie usuwa z wody potrzebnych dla organizmu minerałów, oraz filtrowuje 100% wody wejściowej w przeciwieństwie do membran osmotycznych, w których część wody jest odrzucana.


Co to jest kapilara?Kapilara mówiąc inaczej jest to bardzo cienka rurka. Cała ciecz jaka przepływa przez kapilarę jest poddawana oddziaływaniu ścianek kapilary. Żeby rurka mogła zostać nazwana kapilarną muszą zachodzić specyficzne dla niej zjawiska. Pierwszym z nich jest przepływ niezgodny z prawem Bernoulliego czyli wbrew grawitacji oraz ciśnieniu hydrostatycznemu. Przyczyną tego zjawiska są siły wywierane na ciecz przez ścianki kapilary, a nie same zjawiska zachodzące w cieczy. Drugim zjawiskiem jest kondensacja kapilarna, czyli skraplanie się par w porach występujących w kapilarach na skutek niższej prężności pary nasyconej poza porami.


Jak często należy wymieniać TLHCF-2T membranę kapilarną 


Producent przewidział żywotność membrany kapilarnej na 12 miesięcy. Należy pamiętać jednak, że w przypadku wody bardzo zabrudzonej ta żywotność może być krótsza.