S-HM Supreme- Membrana kapilarna do filtra wody

Membrana kapilarna stanowi alternatywę dla membran osmotycznych. Jej zadaniem jest dokładne oczyszczenie wody z wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych. Usuwa muł, piasek, rdzę oraz niektóre bakterie i wirusy. Membrany kapilarne filtrują 100% wody wejściowej. W przeciwieństwie do membran osmotycznych filtracja odbywa się bez odrzutu wody.Budowa i działanie membrany kapilarnej S-HM

Membrana kapilarna składa się z włókien polipropylenowych w postaci kapilar. Jest to system bardzo cienkich rurek. Ich średnica zmniejsza się od zewnątrz do środka. Dzięki temu filtr do wody z membraną kapilarną usuwa większość zanieczyszczeń. Bliżej zewnętrznej części membrany wyłapywane są większe cząsteczki. Mniejsze cząsteczki są wyłapywane wraz ze zwężającą się średnicą kapilar. Obudowa liniowa wykonana jest z materiału PET. Można ją jednak stosować do większości filtrów podblatowych.

 

Filtr z membraną kapilarną czy osmotyczną?

Membrana kapilarna czy osmoza? Filtry z membraną kapilarną mają opinię dobrego zamiennika osmozy. Choć odwrócona osmoza pozostaje najdokładniejszym systemem, to membrany kapilarne stanowią godną uwagi alternatywę. Jej zaletą jest to, że nie usuwa z wody potrzebnych dla organizmu minerałów. Membrana kapilarna odfiltrowuje 100% wody wejściowej. Dzięki temu w przeciwieństwie do membran osmotycznych nie występuje odrzut wody.


Co to jest kapilara?

Żeby rurka mogła zostać nazwana kapilarną muszą zachodzić specyficzne dla niej zjawiska. Pierwszym z nich jest przepływ niezgodny z prawem Bernoulliego czyli wbrew grawitacji oraz ciśnieniu hydrostatycznemu. Przyczyną tego zjawiska są siły wywierane na ciecz przez ścianki kapilary, a nie same zjawiska zachodzące w cieczy. Drugim zjawiskiem jest kondensacja kapilarna, czyli skraplanie się par w porach występujących w kapilarach na skutek niższej prężności pary nasyconej poza porami.


Jak często należy wymieniać membranę kapilarną S-HM

Producent przewidział żywotność membrany kapilarnej na maksymalnie 12 miesięcy. Jej żywotność jednak jest mocno uzależniona jakością wody wejściowej. W przypadku wody mocno zanieczyszczonej żywotność może być znacznie krótsza.