Wkład wymienny do filtra wody - złoże polifosfatowe

Złoże polifosfatowe używane w filtrze STIRON zapobiega wytwarzaniu się kamienia kotłowego, tworzy cienką warstwę ochronną na powierzchni rur oraz zwiększa efektywność środków czyszczących. Jest to tanie i efektywne rozwiązanie problemu twardej wody i osadzania się kamienia w pralkach oraz zmywarkach.

Polifosfat, a właściwie polifosforan sodu najczęściej występuję w formie białych kryształków. Czasem jeżeli stosowane są jakieś dodatki zyskuję barwę zieloną. Polifosfat najczęściej stosowany jest do filtrów narurowych do pralek i zmywarek. Nie stosuję się go do wody spożywczej gdyż fosforan wapnia, który powstaje w wodzie uzdatnionej przez polifosfat nie jest przyswajalny przez organizm ludzki. Polifosfat nie zmiękcza wody ale powstrzymuje jony wapnia i magnezu dzięki czemu zapobiega ich odkładaniu się w postaci kamienia. Jego dodatkową zaletą jest wytwarzanie warstwy ochronnej w rurach oraz urządzeniach, która zabezpiecza ich powierzchnie przed korozją. Kolejną zaletą jest zwiększenie efektywności środków czyszczących dzięki czemu ich zużycie będzie mniejsze.

Złoże polifosfatu aquaphor

Jak często wymieniać złoże polifosfatowe?

Ilość złoża do filtra wody STIRON Aquaphor wystarcza na ok. 300 cyklów. Jego wymiana jest bardzo prosta jak i sam montaż filtra STIRON. Należy pamiętać również, że polifosfat traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 80°. Ważne! Złoża polifosfatowego nie należy stosować do wody spożywczej gdyż wytwarzane przez nie fosforany wapnia nie są przyswajane przez ludzki organizm.