filtry do zmywarki

( ilość produktów: 2 )

Filtr wody do zmywarki redukuje szkodliwe działanie twardej wody. Chroni urządzenie przed osadzaniem się kamienia. Filtr zmywarkowy zawiera złoże polifosfatowe, skutecznie chroniące elementy grzewcze. Filtr wody do zmywarki wpływa na skuteczność detergentów. Zapobiega powstawaniu nieestetycznych zacieków na naczyniach. To rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występuje problem twardej wody. 

Filtr wody do zmywarki – dlaczego warto go używać?

Zmywarka do niedawna uchodziła za sprzęt luksusowy. Dziś jej zakup wciąż oznacza niemały wydatek, ale nikt nie ma już wątpliwości, że to inwestycja, która szybko się zwraca. Urządzenie pozwala na ogromną oszczędność czasu, ale też pieniędzy, ponieważ – w porównaniu z tradycyjną metodą – przy automatycznym zmywaniu zużywa się bardzo niewiele wody (co ma niebagatelne znaczenie także ze względów ekologicznych). By w pełni skorzystać z zalet zmywarki, warto doposażyć ją w filtr do wody.

Dlaczego filtr w zmywarce nie zastąpi filtra do wody?

Filtr w zmywarce to standard. Nowoczesne urządzenia wyposażone są nawet w kilka typów filtrów. Wyłapują one mniejsze i większe zanieczyszczenia, dzięki czemu drobinki jedzenia nie dostają się do instalacji w zmywarce, co mogłoby spowodować jej uszkodzenie. Nie mniej istotną kwestią jest stan wody na ostatnim etapie zmywania. Filtr zmywarki zapewnia jej idealną czystość,  co sprawia, że naczynia nie noszą śladów zabrudzeń. Takiego efektu nie zapewniłyby najskuteczniejsze detergenty.

Problem z każdym, nawet najlepszym filtrem w zmywarce polega na tym, że jest on umieszczony… w zmywarce. Oczyszcza wodę znajdującą się w wewnętrznym obiegu urządzenia, ale nie tę, która dociera do niego z instalacji wodnej. Tymczasem woda wodociągowa w Polsce – choć zdatna do picia prosto z kranu – najczęściej jest twarda, co oznacza, że zawiera znaczne ilości jonów wapniowych i magnezowych. Mają one korzystny wpływ na ludzki organizm, ale nie na stan urządzeń AGD.

Z czym wiąże się twardość wody i co to jest kamień kotłowy?

Twardość wody znacznie utrudnia zmywanie. W związku z obecnością jonów wapnia i magnezu wzrasta jej napięcie powierzchniowe, skutkiem czego trudno zwilżyć nią zabrudzone powierzchnie. By skutecznie umyć naczynia w twardej wodzie, potrzeba większej ilości detergentów niż w przypadku wody miękkiej. To pierwszy powód, dla którego warto zaopatrzyć się w filtr do zmywarki. Znacznie istotniejsze jest jednak to, że chroni on urządzenie przed osadzaniem się tzw. kamienia kotłowego.

Kamień kotłowy to składający się głównie z węglanów wapnia i magnezu osad, który powstaje na skutek reakcji chemicznych, do jakich dochodzi w związku z podgrzewaniem twardej wody, co – jak wiadomo – następuje podczas zmywania w zmywarce. Filtr do wody zapobiega zjawisku, które możemy łatwo zaobserwować, gotując twardą wodę w czajniku. Żółtawa, trudna do usunięcia warstwa twardego osadu, która tworzy się na jego dnie, to właśnie kamień kotłowy. Dokładnie taki sam odkłada się w instalacji pozbawionej filtra do wody zmywarki.

Jak zabezpieczyć zmywarkę przed osadzaniem się kamienia?

Kamień kotłowy jest nieszkodliwy dla zdrowia. Nie musi też mieć negatywnego wpływu na smak wody czy przygotowywanych na jej bazie potraw. Dlatego możemy z powodzeniem pić twardą wodę przegotowaną w czajniku. Jeśli jednak chcemy, by to – lub jakiekolwiek inne – urządzenie AGD służyło nam przez lata, zużywając przy tym możliwie niewiele energii, powinniśmy stosować miękką wodę. Do czajnika można z łatwością nalać ją z dzbanka z filtrem albo z baterii wyposażonej w filtr nakranowy.

Doprowadzenie miękkiej wody do urządzeń współpracujących z instalacją wodną jest nieco bardziej skomplikowane. Wymaga montażu odpowiedniego systemu  uzdatniania wody na cały dom. Prostszym sposobem na zabezpieczenie sprzętu AGD przed szkodliwym wpływem kamienia kotłowego jest dedykowany do niego filtr. Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem do zmywarki jest filtr ze złożem polifosfatowym, który wprawdzie nie usuwa z wody wapnia czy magnezu, ale zapobiega ich krystalizacji w delikatnej, złożonej z cienkich przewodów instalacji.

Jakie korzyści płyną ze stosowania filtra wody do zmywarki?

Podsumowując, stosunkowo niewielka inwestycja w filtr do zmywarki zapewnia nam wiele istotnych korzyści:

  • przeciwdziała osadzaniu się w instalacji kamienia kotłowego, który jest częstą przyczyną awarii urządzenia i skraca jego żywotność,
  • przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd, którego urządzenie pobiera więcej, gdy jego wydajność ograniczona jest przez obecność osadów,
  • zapobiega powstawaniu na zmywanych naczyniach nieestetycznych smug,
  • pozwala na oszczędność na detergentach, ponieważ trzeba używać ich więcej do efektywnego zmywania w twardej wodzie.

Dobry filtr zmywarki wystarczy wymienić co około 300 cykli zmywania.

pixel