Uzdatniacze na cały dom
Nasza oferta obejmuje nie tylko kuchenne filtry wody. Mamy też rozwiązania dla osób szukających filtrów do wody na cały dom. Proponujemy m.in. filtry do oczyszczania, zmiękczania czy odżelaziania wody. Dzięki instalacji na głównym ujęciu filtry poprawiają jakość wody na cały budynek. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się centralne zmiękczacze redukujące twardość wody. Centralny zmiękczacz wody skutecznie zastąpi filtr kuchenny, prysznicowy, do pralki, lodówki i zmywarki. Urządzenia te zapewniają zmiękczoną wodę w całym budynku. Niwelują problem kamiennych osadów, poprawiają smak wody. Oprócz filtrów oczyszczających czy zmiękczających wodę na cały dom proponujemy lampy sterylizujące UV. Lampy UV służą do oczyszczania wody z bakterii i wirusów. Do naszej oferty wybieramy wyłącznie filtry wody pitnej na cały dom mające najlepsze opinie ekspertów. W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu- nasi konsultanci chętnie doradzą najlepsze rozwiązanie.
Uzdatniacze wody do domów jednorodzinnych – komu są potrzebne?
Uzdatniacz wody pitnej to urządzenie, które – jak sama nazwa wskazuje – czyni ją zdatną do picia. Z takiego narzędzia korzystać muszą np. osoby, które czerpią wodę z przydomowej studni. Tego typu ujęcia nie podlegają bowiem żadnej kontroli. Nawet jeśli woda studzienna ma dobre parametry, w każdej chwili może ulec zanieczyszczeniu. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej poddawać ją filtracji, nim trafi do kawy, posiłków czy wanny dla niemowlęcia. Czy uzdatniacz do wody może przydać się tam, gdzie dociera miejska instalacja wodociągowa?
Uzdatniacze wody a parametry kranówki w Polsce
Stan wody wodociągowej w naszym kraju przez wiele lat mógł budzić wątpliwości. Wielu Polaków wciąż praktykuje dawny zwyczaj gotowania wody przed jej spożyciem. Dziś nie jest to już konieczne i to wcale nie w związku z dostępnością uzdatniaczy. Od ponad dwóch dekad obowiązują przepisy, na mocy których woda przeznaczona do spożycia przez ludzi musi spełniać wysokie standardy – nie może zawierać żadnych szkodliwych substancji w ilościach istotnych dla ludzkiego zdrowia. Teoretycznie więc kranówkę pozostającą pod ścisłą kontrolą przedsiębiorstwa wodociągowego i inspekcji sanitarnej można pić bez dalszego uzdatniania.
Jaki jest zatem sens inwestycji w uzdatniacz wody do domu, który korzysta z miejskiej sieci wodociągowej? Prawdopodobieństwo, że kranówka ulegnie zanieczyszczeniu na ostatnich odcinkach drogi do konsumenta (czyli tych, które nie pozostają już pod ścisłą kontrolą żadnej instytucji), jest stosunkowo nieduże. Może zdarzyć się to w budynku wielorodzinnym, np. w kamienicy, w której instalacja wodna nie była wymieniana od lat. Osoby, które osobiście dbają o stan domowych przyłączy, raczej nie muszą obawiać się zanieczyszczenia wody bytującymi w rurach drobnoustrojami czy cząsteczkami rdzy.
Mimo to, uzdatniacz może przydać się w każdym domu. Woda dostarczana do budynków mieszkalnych musi być wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, co jednak nie oznacza, że jest od tych substancji wolna całkowicie! Nawet niewielkie, bezpieczne dla zdrowia ilości chloru czy manganu mogą pogarszać walory organoleptyczne wody. Największą bolączką jest jej wysoka twardość – cecha, która praktycznie nie została ograniczona przepisami.
Negatywne konsekwencje wysokiej twardości wody
Dopuszczalna w Polsce twardość wody to 60-500 mg/l (w przeliczeniu na stężenie węglanu wapnia). Woda miękka zawiera nie więcej niż 125 mg CaCO3/l. A taka w polskich wodociągach należy do rzadkości – występuje zaledwie w kilku regionach kraju, głównie na terenach górzystych. Jak wiadomo, związki wapnia czy magnezu – odpowiedzialne za twardość wody – nie są dla człowieka szkodliwe. Wprost przeciwnie – to substancje, które są niezbędne w codziennej diecie. Po co zatem wynaleziono uzdatniacze wody, których głównym zadaniem jest właśnie eliminowanie jej twardości?
O ile magnez i wapń służą nam, gdy dostarczamy ich sobie w diecie, obecne w dużych stężeniach w wodzie używanej do kąpieli wysuszają, a nawet podrażniają skórę. Zmniejszają też wydajność kosmetyków – mydeł, szamponów itp. Ten problem dotyczy też detergentów – proszku do prania, płynu do naczyń, preparatów do czyszczenia podłóg. Źle rozpuszczają się w twardej wodzie, więc trzeba używać ich dużo, by uzyskać pożądane efekty. Rezultaty prania czy zmywania w twardej wodzie i tak jednak bywają niesatysfakcjonujące. Świeżo wyprana odzież jest szorstka, a na naczyniach pozostają nieestetyczne zacieki. To wina osadu, jaki tworzą związki minerałów.
Taki sam kłopotliwy osad zaobserwować możemy na armaturze, sanitariatach czy ściankach kabiny prysznicowej. Pojawia się wszędzie, gdzie korzystamy z wody – zwłaszcza ciepłej, ponieważ właśnie w wysokich temperaturach dochodzi do krystalizacji związków wapnia i magnezu. Tak zwany kamień kotłowy to właśnie jeden z ważniejszych problemów, jakim mogą przeciwdziałać uzdatniacze wody do domu. Powstaje on na grzałkach i w delikatnych przewodach takich urządzeń, jak pralka, zmywarka czy ekspres do kawy. Łatwo można zaobserwować go na dnie czajnika. Kamień kotłowy obniża efektywność sprzętu AGD, a niejednokrotnie prowadzi do jego awarii.
Jaki uzdatniacz wody do domu wybrać?
Uzdatniacze wody to bardzo szeroki asortyment produktów. Z powodzeniem możemy dobrać urządzenie odpowiednie do indywidualnych potrzeb – parametrów wody w domowym przyłączu, ilości wody, jaką zużywamy rocznie, liczby urządzeń, do których ma dotrzeć woda przefiltrowana itd. W wielu przypadkach dostatecznie dobrym rozwiązaniem okazuje się montaż filtra podzlewowego przy baterii kuchennej. Niektórzy cieszą się wodą tak dobrej jakości, że potrzebują jedynie bidonu filtrującego, z którego skorzystać mogą w pracy czy podczas treningu. Kawosze, mimo najlepszej wody w kranie, z pewnością zdecydują się na zakup filtra do ekspresu do kawy.
Tam, gdzie smak czy miękkość kranówki pozostawiają sporo do życzenia, najlepiej sprawdzi się uzdatniacz wody pitnej na cały dom. Takie urządzenia to wielofunkcyjne, a zarazem kompaktowe stacje, które najczęściej mocuje się tuż za głównym zaworem. Nowoczesne uzdatniacze wody do domu działają niemal bezobsługowo. Zwykle wystarczy pamiętać o okresowej wymianie wkładu filtrującego albo dołożeniu tabletek solnych (niezbędnych do działania wymiennika jonowego, który obniża twardość wody). Wszystkie funkcje uzdatniacza można zaprogramować z użyciem intuicyjnego panelu wmontowanego w jego głowicę.
Jaką kranówkę uzyskamy dzięki zastosowaniu wysokiej klasy uzdatniacza do wody? Przefiltrowana przez takie urządzenie woda będzie wolna od:
- mikrocząsteczek zanieczyszczeń stałych (piasku, rdzy itp.),
- chorobotwórczych drobnoustrojów, które łatwo namnażają się w środowisku wodnym, nawet jeśli wyjściowo, w panującej w wodociągu temperaturze, jest ich ilość jest bezpieczna,
- szkodliwych związków chemicznych, które mogą przenikać do niej np. z gleby – pestycydów, herbicydów, substancji farmakologicznych,
- substancji, które mogą wpływać niekorzystnie na jej walory organoleptyczne, np. resztek chloru użytego do uzdatniania przez przedsiębiorstwo wodociągowe,
- nadmiaru związków wapnia i magnezu odpowiedzialnych za jej twardość.
Jak widać, uzdatniacz wody pitnej to – mimo wydatku na zakup i utrzymanie urządzenia – ulga dla portfela: oszczędność na środkach czystości, naprawach sprzętu AGD, a i samej wodzie (można – przynajmniej częściowo – zrezygnować z zakupu wody butelkowanej). Przede wszystkim jednak to znakomita inwestycja we własne zdrowie!