zmiękczacze wody
Zmiękczacz wody to filtr często wybierany do domu jednorodzinnego lub kamienicy. Działanie centralnego zmiękczacza opiera się na żywicy jonowymiennej. Jej zadaniem jest usuwanie z wody jonów odpowiedzialnych za twardość wody. Tak otrzymana miękka woda posiada szereg zalet. Jest smaczniejsza, zarówno w bezpośrednim spożyciu, jak i jako baza potraw. Jest łagodniejsza dla skóry i włosów, nie powodując podrażnień. Zmiękczacz wody na cały dom z powodzeniem zastępuje szereg innych filtrów. Zastąpi filtr wody kuchenny, łazienkowy, pralkowy, zmywarkowy czy do lodówki. Filtr zmiękczający wodę na cały dom chroni urządzenia AGD i instalację grzewczą przed kamieniem. Pozwala też wyeliminować problem uporczywych zacieków na armaturze czy naczyniach. Zmiękczanie wody w domu posiada same plusy. Ponadto centralny zmiękczacz niemal nie wymaga obsługi. Konieczne jest jedynie cykliczne uzupełnianie soli tabletkowej. Nie dziwi więc fakt, że zmiękczacze wody zbierają wśród naszych klientów tak dobre opinie. Nasi konsultanci pomogą dobrać właściwy centralny zmiękczacz wody do Państwa potrzeb.
Czemu służy zmiękczacz wody do domu?
Woda miękka i twarda to często stosowane pojęcia. Co właściwie oznaczają? Różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami wody można odkryć już w chwili ich skosztowania. Pierwsza jest neutralna w smaku. Może wydawać się niemal słodka. Im twardsza jest woda, tym bardziej zmienia się jej smak (może być np. słonawy). Efekt ten związany jest z wzrastającym stężeniem rozmaitych związków chemicznych, w tym wapnia i magnezu. To przede wszystkim one odpowiadają za tzw. twardość wody, która przekłada się nie tylko na walory smakowe.
Co wynika z twardości wody kranowej?
Różnego typu zmiękczacze do wody cieszą się coraz większym zainteresowaniem, więc – jak nietrudno się domyślić – jej twardość nie jest zjawiskiem pożądanym. Co złego jest w obecności magnezu czy wapnia w kranówce, skoro chętnie płacimy za butelkowaną wodę wysokozmineralizowaną? Ta ostatnia rzeczywiście stanowi dobre źródło cennych dla zdrowia pierwiastków, więc warto włączać ją do diety wodnej. Wody używamy jednak także do wielu innych celów, np. gotowania, utrzymywania higieny osobistej, czystości w domu, ogrzewania.
Woda z wysokim stężeniem związków wapnia i magnezu – zwłaszcza wówczas, gdy zostanie poddana działaniu wysokich temperatur – odpowiada za szereg niepożądanych zjawisk:
- pogarsza smak przyrządzanych potraw i napojów,
- utrudnia rozpuszczanie się mydła czy detergentów,
- powoduje przesuszanie się włosów, podrażnienia skóry,
- sprawia, że świeżo wyprane ubrania są szorstkie, nieprzyjemne w dotyku,
- jest przyczyną powstawania zacieków na umytych naczyniach,
- tworzy nieestetyczny osad na armaturze, sanitariatach,
- powoduje powstawanie kamienia w sprzętach AGD i urządzeniach grzewczych.
Wobec powyższego zakup zmiękczacza do wody w domu okazuje się bardzo dobrą inwestycją.
Jak działają nowoczesne zmiękczacze do wody?
Domowe zmiękczacze do wody mogą działać na różnych zasadach. Najczęściej są to urządzenia wyposażone w złoże jonowymienne (np. z żywicy polisferycznej) nasycone jonami sodu. Kiedy zostanie ono zanurzone w wodzie, w jego obszarze dochodzi do zjawiska fizykochemicznego, polegającego na wymianie jonów o tym samym znaku. W efekcie złoże zmiękczacza wody wychwytuje z niej jony wapniowe i magnezowe, a oddaje sodowe. Jony sodu są neutralne i nadają wodzie właściwości odwrotne do tych, które ma przy dużym stężeniu wapnia i magnezu.
Oczywiście po pewnym czasie jonów wapnia i magnezu na złożu zmiękczacza do wody jest na tyle dużo, że jego dalsze wydajne działanie staje się niemożliwe. Ponieważ jednak wymiana jonowa jest zjawiskiem odwracalnym, istnieje możliwość regeneracji złoża. Do zmiękczacza wody należy wprowadzić jony sodu, które zostaną wymienione na jony wapnia i magnezu zalegające w filtrze. Taki roztwór może zostać odprowadzony do kanalizacji, a złoże odzyskuje swoje właściwości zmiękczające.
Zasada działania zmiękczacza do wody może wydawać się skomplikowana. Użytkownik takiego urządzenia nie musi jednak zaprzątać sobie tym głowy. Nowoczesne zmiękczacze wody do domu działają praktycznie bezobsługowo. Wymagają wyłącznie okresowej aplikacji tabletek solnych, które w sposób automatyczny wykorzystywane są do regeneracji wymiennika jonowego. Jak nietrudno się domyślić, nie trzeba nawet pamiętać o konieczności regeneracji złoża, ponieważ zmiękczacz do wody sam „komunikuje” taką potrzebę.
Jak wyglądają domowe zmiękczacze do wody?
Jakość wody w domowym przyłączu można poprawić na kilka sposobów. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów filtrów do wody, z których większość wyposażona jest w mniej lub bardziej wydajny wymienniki jonowe. Znajdują się one nawet w niewielkich filtrach dzbankowych.
Rodzajem zmiękczaczy wody do domu są filtry podzlewowe, czyli montowane np. przy baterii kuchennej. To bardzo wydajne urządzenia, które zapewniają wysokiej jakości wodę pitną, odpowiednią także do wszelkich gospodarczych zastosowań.
Najnowocześniejszą metodą zmiękczania kranówki jest m.in. system odwróconej osmozy, coraz częściej stosowany w filtrach podblatowych. Pozwala on uzyskać niemal krystalicznie czystą wodę, wolną także od minerałów (choć istnieją też warianty z wkładem mineralizującym wodę na ostatnim etapie filtracji).
Mankamentem wyżej wymienionych urządzeń jest to, że działają one lokalnie – przy określonym urządzeniu lub kranie. To rozwiązania, które często są dostateczne w mieszkaniach, ale niepraktyczne w dużych domach czy budynkach użyteczności publicznej. Tam gdzie niezbędna jest poprawa jakości wody w kuchni, kilku łazienkach, a także przy pralce, zmywarce, ekspresie do kawy, zdecydowanie lepiej postawić na filtry na cały dom.
Centralne zmiękczacze do wody instaluje się zwykle tuż za wodomierzem, dzięki czemu uzdatniona kranówka dopływa do wszystkich baterii i sprzętów AGD. Nowoczesne odkamieniacze do wody do domu to estetyczne, stosunkowo niewielkie stacje. Ich głowica wyposażona jest w panel sterowania, który pozwala precyzyjnie zaprogramować pracę urządzenia. Dzięki temu można dostosować ją do jakości czy ilości zużywanej w gospodarstwie domowym wody.
Korzyści z instalacji domowego zmiękczacza do wody
Biorąc pod uwagę problemy, jakie generuje twarda woda, oczywiste są korzyści z jej zmiękczania. Odkamieniacz do wody do domu pośrednio wpływa na lepszy stan skóry, włosów i paznokci. Pozwala cieszyć się pożądanym smakiem kawy, herbaty czy zup, miłymi w dotyku swetrami i ręcznikami. Dzięki zmiękczaczowi można zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii przeznaczanych na takie czynności, jak czyszczenie kabiny prysznicowej. Zmniejszają się także wydatki na środki czystości i higieny osobistej, ponieważ ich wydajność wzrasta w połączeniu z miękką wodą.
Kluczowe znaczenie mają oszczędności dotyczące sprzętów AGD i urządzeń grzewczych. W miarę odkładania się w nich kamienia kotłowego tracą one na wydajności – mniej sprawnie działają, zużywają więcej energii elektrycznej. Mogą też ulegać awariom związanym z zakamienieniem, a tym samym niedrożnością instalacji. Bardzo trudno jest usunąć twardy osad z grzałek czy cienkich przewodów, więc ostatecznie żywotność urządzeń podłączonych do twardej wody znacznie się skraca. Dlatego inwestycja w zmiękczacz wody do domu – nawet ten z wysokiej półki – bardzo szybko się zwraca!