Wkład zmiękczający S-ST do filtrów wody

S-ST jest wkładem zmiękczającym wodę. Zawiera złoże jonowymienne. Jego zadaniem jest zamienienie jonów wapnia (odpowiedzialnych za twardość wody) na jony sodu. Wapń i magnez bardzo często nazywane są „minerałami twardości wody". Duże ilości tych jonów w wodzie mogą prowadzić do powstawania kamienia. Osadzający się kamień skraca żywotność urządzeń AGD. Jest powodem powstawania nieestetycznych zacieków na naczyniach. W skrajnych przypadkach prowadzi do wytrawiania szkła. Twarda woda ogranicza działanie detergentów, prowadzi do większego ich zużycia. Dotyczy to m.in. płynów do naczyń, prania, ale też kosmetyków. Przez wysoką twardość wody, na skórze powstaje niewidoczny gołym okiem „film". Może blokować pory skórne, prowadzi do uczucia suchości i swędzenia. Zmiękczona woda jest niemal pozbawiona wapnia i magnezu. Jest korzystniejsza pod każdym względem: dla skóry, do spożycia, dla urządzeń.

  

Budowa i działanie filtra do zmiękczania wody S-ST

W obudowie z tworzywa sztucznego znajduję się drobnoziarniste złoże jonowymienne. Wlot i wylot wody zabezpieczone są gąbkami filtrującymi. Ich zadaniem jest zabezpieczenie przed wydostaniem się złoża z wkładu. S-ST jest najczęściej stosowany w filtrach wody narurowych. Skuteczny także do ochrony urządzeń AGD. S-ST jest zbudowany z najwyższej jakości komponentów. Posiadają one atest NSF i FDA. 

 

Schemat działania filtra korpusowego typu S-ST:

wkład zmiękczający wodę aquafilter

 

Co to jest twarda woda?

Woda, którą używamy w naszych domach przemierza daleką drogę zanim popłynie z naszych kranów. Początkowo jako deszcz będący wynikiem parowania oceanów, mórz, jezior i strumieni, który wsiąka w glebę i staje się wodą gruntową. Woda przedzierając się przez glebę przejmuje z niej minerały oraz zanieczyszczenia będące przyczyną jej twardości.

Twardość wody jest sumą stężenia znajdujących się w niej kationów wapnia, magnezu, żelaza oraz manganu. Twardość wody dzielimy na dwa rodzaje:

  • Twardość trwała/niewęglanowa - czyli taka, która powstaje poprzez występujące w niej sole wapnia i magnezu. Najczęściej są to siarczany, które w dużym stopniu przyczyniają się do tworzenia trudnego do usunięcia osadu.
  • Twardość przemijająca/węglanowa - jest wynikiem występujących w wodzie soli kwasu węglowego - wodorowęglany. Głownie są to wodorowęglany magnezu i wapnia. Taka woda przy podgrzaniu jest przyczyną powstawania "kamienia kotłowego".

 

Jak często należy wymieniać wkład S-ST zmiękczający wodę?

Żywotność tego rodzaju wkładów zależy od poziomu twardości wody. Należy pamiętać, że do prawidłowego działania wkładu zmiękczającego, konieczna jest filtracja wstępna. Zalecana jest filtracja mechaniczna np. przy użyciu wkładów sznurkowych lub piankowych.