Membrana osmotyczna standardowa do odwróconej osmozy Aquafilter
Model TFC-75F o wydajności do 280 litrów na dobę
Membrany osmotyczne stanowią najważniejszą część filtrów odwróconej osmozy. To właśnie w nich zachodzi właściwy proces oczyszczania wody. Ich dokładność wynosi 0,0001 mikrona. Dzięki temu zapewniają niezwykle precyzyjną filtrację, usuwają szkodliwe substancje z wody. Jest to najdokładniejszy sposób filtracji wody pitnej.
Budowa i działanie membrany osmotycznej
Membrana osmotyczna składa się z układu błon filtrujących. Są one zwinięte spiralnie wokół perforowanego trzpienia. Siła wywierana przez ciśnienie wody przepycha wodę przez poszczególne warstwy membrany do rdzenia. Woda po przebyciu tej drogi zostaje pozbawiona praktycznie wszystkich zanieczyszczeń. Dokładność filtracji zapewniają mikropęcherzyki wielkości zaledwie 0,0001 mikrona. Oczyszczona już woda dostaje się do rdzenia membrany. Poprzez perforowany rdzeń wydostaję się na zewnątrz. Wszystkie zanieczyszczenia zostają wypłukiwane z zewnętrznej części membrany. Zostają one odprowadzone do kanalizacji jako odrzut wody. W większości przypadków tak przefiltrowaną wodę można pić bez przegotowania.
Na czym polega proces odwróconej osmozy?
Proces ten polega na oddzieleniu od wody rozpuszczonych w niej związków. W tym celu stosuje się membrany osmotyczne. Składają się z półprzepuszczalnych warstw, w których występują mikroskopijne szczeliny. Wyłapują one z wody rozpuszczone w niej substancje. Zatrzymują nawet 96-99% zawartych w wodzie zanieczyszczeń, bakterii i wirusów. Membrana zostaje następnie wypłukana, a zanieczyszczenia odprowadzone do kanalizacji.
Co zatrzymują membrany do filtrów odwróconej osmozy?
Membrany osmotyczne zatrzymują praktycznie wszystkie zanieczyszczenia rozpuszczone w wodzie. Usuwają związki organiczne, nieorganiczne, bakterie i wirusy. Pozbędziemy się m.in. ołowiu, rtęci, siarczanów czy chlorków. Dzięki takiej filtracji woda staje się bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Zazwyczaj nadaje się do spożycia bez przegotowania.
Skuteczność filtracji poprzez membranę osmotyczną
- 99,99% bakterie i wirusy
- 80-90% - amoniak, dwutlenek krzemu
- 96-98% aluminium, cynk, mangan, miedź, nikiel, ortofosforany, polifosforany, siarczany, triosiarczany, żelazo
- 92-95% - chlorki, fluorki, krzemiany
- 92-96% - potas, srebro
- 93-97% - kadm, substanacje promieniotwórcze, związki węglowo-magnezowe
- 90-95% - azotany, bromki
- 94-97% - rtęć
- 50-70% - bor
- 93-98% - wapń, magnez
- 30-50% - borany
- 92-98% - sód
- 85-95% - chromiany, cyjanki
- 95-98% - fosforany, ołów
Istnieje kilka typów membran osmotycznych produkcji AquaFilter. Charakteryzują się różną wydajnością:
- TFC-75F - Membrana osmotyczna o wydajności do 75 galonów / 280 litrów na dobę.
- TFC-100F - Membrana osmotyczna o wydajności do 100 galonów / 370 litrów na dobę.
- TFC-125F - Membrana osmotyczna o wydajności do 125 galonów / 470 litrów na dobę.
Jak często należy wymieniać wkład membrany osmotycznej?
Średnia żywotność membrany osmotycznej wynosi zazwyczaj około 3 lat. Często jednak jest to uwarunkowane rodzajem filtra, w jakim jest stosowana. Wpływ ma także jakość filtrowanej wody. Najprostszą metodą jest kontrola jakości przy użyciu czujnika TDS. Pozwala on zbadać ilość związków organicznych i nieorganicznych w wodzie. Stosując filtr osmotyczny w celu spożywczym, zaleca się stosowanie wkładu mineralizującego wodę. Wzbogaca on wodę w podstawowe minerały. Większość zestawów wyposażanych jest standardowo w mineralizatory wody.
Ważne! Standardowo w filtrach osmotycznych zakładane są membrany o wydajności 75GPD. W Przypadku wymiany na membranę o innej wydajności należy wymienić również ogranicznik. Dla membrany 100 GPD właściwy będzie ogranicznik o przepływie 500-550 ccm/min. Membran osmotycznych nie należy stosować do wody z zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi oraz nieznanego pochodzenia.
Powodem negocjacji może być np. link do sklepu, w którym znalazłeś ten produkt taniej niż u nas.
Napisz także jaką ilość produktów chcesz kupić.