filtry zmiękczające i odżelaziające

( ilość produktów: 25 )

Filtr zmiękczający wodę w naszej ofercie!

W tej kategorii zawarliśmy wkłady zmiękczające i odżelaziające wodę. Filtry do wody twardej zawierają złoże jonowymienne. Obniża ono twardość wody. Jest to sposób na zmiękczenie wody w domu i pozbycie się kamienia. Filtry odżelaziające oczyszczają wodę z nadmiaru żelaza. Skutkuje to poprawą klarowności, smaku i zapachu wody. Wkłady do filtrów zmiękczające i odżelaziające wodę pozwalają pozbyć się uporczywych zacieków. Chronią urządzenia domowe, a także zapewniają optymalną czystość i miękkość wody użytkowej.

Coraz częstszym zabiegiem wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa dostarczające do naszych domów wodę jest reklamowanie jej jako smacznej, zdrowej i gotowej do spożycia bezpośrednio z kranu. Często jest to prawda – co do zasady woda w naszych rurach nie wywoła nieprzyjemnych dolegliwości nawet po spożyciu jej na surowo. Kiedy jednak przyjrzymy się co jakiś czas naszemu kranowi oraz czajnikowi, zauważymy różnokolorowy nalot. Może on oznaczać, że w naszych rurach płynie twarda woda. W takim przypadku warto zastanowić się nad zainstalowaniem takich urządzeń jak filtr odżelaziający lub wkład zmiękczający wodę. Jak one działają?

Problem z kamieniem? Filtr do wody zmiękczający!

Wspomniany osad może przybrać różne postaci. Z jednej strony może on być biały lub żółtawy (i taki właśnie jest najczęściej), z drugiej zaś może przyjąć barwę pomarańczową, aż do czerwieni. W pierwszym przypadku winowajcami są zazwyczaj jony wapnia i magnezu. Są one naturalnym składnikiem wody, która przepływając podziemnymi korytami od tysięcy lat, wypłukuje ze skał te minerały. Z jednej strony, wapń i magnez są niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania (między innymi zapobiegają demineralizacji kości), jednakże w zbyt dużych stężeniach mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie urządzeń, które wodę wykorzystują. Czajniki, bojlery, zmywarki – pod wpływem działania twardej wody, wraz z upływem czasu ich podzespoły mogą ulec uszkodzeniu lub utracie pierwotnych właściwości. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zlewów lub armatury łazienkowej. Powstałe w wyniku oddziaływania twardej wody osady trzeba regularnie usuwać, gdyż powodują nieestetyczne zacieki lub nawet mogą zatkać wyloty rur. Może to skutkować na przykład obniżeniem ciśnienia wody w słuchawce prysznicowej lub pryskaniem wody z kranu na boki.

Nie tylko filtry zmiękczające wodę

Wspomniane już jony wapnia i magnezu to nie wszystko, co może znajdować się w naszej kranówce. Jeśli osad w zlewie ma rudawy kolor, może to oznaczać, że nasza woda jest zażelaziona. Ten problem występuje najczęściej w domach, które pobierają wodę z własnej studni, choć zdarza się, że również woda z wodociągów zawiera dużo żelaza i manganu. Woda taka charakteryzuje się niezbyt estetycznym wyglądem (pomarańczowy kolor oraz nierzadko mętność) oraz walorami smakowymi i zapachowymi. Metaliczny posmak często zniechęca ludzi do jej spożywania, szczególnie na surowo. Negatywne wpływa on także na smak gotowanych na takiej wodzie potraw. Woda z dużą ilością żelaza nie jest także obojętna dla instalacji i urządzeń. Cząsteczki metalu mają tendencję do osiadania w rurach i tworzenia mniej lub bardziej twardego osadu, który zmniejsza ich przepustowość. Sprawia to, że instalacje pompujące wodę zużywają więcej energii oraz szybciej dochodzi do ich korozji. W powstałym osadzie dobrze również rozwijają się mikroorganizmy, w tym nierzadko te chorobotwórcze. Osad powstały na powierzchniach, które mają częsty kontakt z wodą z duża ilością żelaza, jest trudny w pozbyciu się, a częste szorowanie porcelanowych umywalek lub emaliowanych wanien wpływa na ich żywotność.

pixel