Jeden z najprostszych mierników do kontrolowania ilości rozpuszczonych substancji w wodzie.

Mierniki TDS najczęściej stosowane są do kontrolowania sprawności membrany osmotycznej w urządzeniach odwróconej osmozy. Pozwala on na określenie ilość wszystkich rozpuszczonych w wodzie substancji. Miernik TDS działa na zasadzie konduktometrycznej czyli mówiąc inaczej - mierzy przewodność elektryczną wody. Im woda jest "czystsza" tym jej przewodność jest mniejsza.

 

Jak dokonać pomiaru wody z filtra osmotycznego przy użyciu miernika TDS?

Wodę do pomiaru powinniśmy pobrać z pominięciem wszelkich uszlachetniaczy wody jak mineralizatory, jonizatory itd. Większość systemów wyposażonych w tego typu wkłady posiada podwójny kranik, gdzie z jednego czerpiemy wodę do bezpośredniego spożycia a z drugiego wodę do gotowania - i właśnie tą powinniśmy nabrać do pomiaru. Zanim jednak zanurzymy miernik w wodzie powinniśmy wylać mniej więcej litr wody przez kranik tak żeby woda stojąca w filtrach została wylana i zastąpiona świeżo przefiltrowaną. Naczynie, do którego będziemy pobierać wodę na pomiar również należy przepłukać wodą z filtra. W idealnych warunkach, w pełni sprawny system odwróconej osmozy i poprawnym pobraniu próbki powinien wskazać wynik w okolicach 10PPM. Musimy jednak brać poprawkę na to, że system odwróconej osmozy to dalej filtracja procentowa i to samo urządzenie zamontowane na różnej jakości wodzie pokaże nam inny wynik.

 

Zawsze powinniśmy porównywać wynik wody z osmozy z wynikiem wody z sieci. Jeżeli na wodzie z osmozy uzyskamy wynik 10PPM a na wodzie surowej 200PPM to sprawność naszego filtra jest idealna. Jeżeli jednak woda po osmozie pokaże np. 80PPM przy 200PPM wody surowej to ewidentnie świadczy to o zużytej membranie.