Co oznacza termin 'woda osmotyczna'?
Co to jest woda osmotyczna?
Czysto technicznie, wodą osmotyczną nazywamy wodę pozbawioną wszelkich soli występujących w postaci jonów oraz o przewodności elektrycznej 0,0 mS. Mówiąc prościej, wodą osmotyczną jest woda oczyszczona z ok. 95% występujących w niej zanieczyszczeń. Woda osmotyczna (woda po procesie odwróconej osmozy) jest uzyskiwana poprzez przepuszczenie, przefiltrowanie jej, w procesie odwróconej osmozy z użyciem membran osmotycznych. W procesie tym woda przepuszczana jest poprzez półprzepuszczalne błony membrany odwróconej osmozy dzięki różnicy ciśnień panującej we wnętrzu oraz na zewnętrznej części membrany osmotycznej. Bardziej szczegółowo proces ten opisaliśmy TUTAJ.
Woda osmotyczna, a woda destylowana
Woda osmotyczna często błędnie jest porównywana do wody destylowanej. W rzeczywistości, obydwie wody pozyskiwane są w zupełnie różny sposób. Efekt końcowy uzyskanego roztworu jest także różny. Największą różnicę pomiędzy wodą osmotyczną a wodą destylowaną można wyczuć w smaku jednej i drugiej. Woda osmotyczna nie jest pozbawiona tlenu oraz dwutlenku węgla, które mają duży wpływ na smak wody. Dzięki zachowaniu tych składników, woda po osmozie jest smaczna, a jej walory często są oceniane lepiej niż wody butelkowanej. Woda destylowana niestety traci te składniki poprzez proces podgrzewania. Skutkuje to mdłym i płaskim smakiem takiej wody. Co więcej, niektóre związki ropopochodne chloru, posiadające niższy próg wrzenia niż woda, przedostają się razem z parą wodną do produktu końcowego przy destylacji.
Zastosowanie wody osmotycznej
Woda osmotyczna znajduje zastosowanie między innymi w dużych zakładach produkcyjnych. Sprawdza się np. w branży spożywczej, gdzie restrykcyjne normy wymagają najwyższej jakości filtracji, a woda jest poddawana częstym, dokładnym badaniom. Woda osmotyczna jest także ceniona w warunkach domowych. Kuchenne filtry odwróconej osmozy pozwalają na uzyskanie idealnie czystej wody do bezpośredniego picia czy gotowania. Zarówno w przypadku dużych, przemysłowych urządzeń, jak i nowoczesnych filtrów domowych (np. zajmujący niewiele miejsca podzlewowy Morion), filtry osmozy łączy jedno: dostarczają krystalicznie czystej wody, filtrowanej w najdokładniejszy możliwy sposób.
Domowe filtry odwróconej osmozy
W Polsce domowe filtry odwróconej osmozy zyskują na popularności. Są powszechne za granicą. To dzięki nim, w większości krajów wysoko rozwiniętych pije się wodę bezpośrednio z kranu. Mało kto kupuje wódę w butelkach. Pozwala to zadbać o środowisko naturalne, dzięki znacznej redukcji odpadów. W ofercie znaleźć można zarówno filtry osmotyczne standardowe w cenach rozpoczynających się od 300 zł, jak i filtry bardziej zaawansowane. Popularnym, doskonale sprawdzającym się rozwiązaniem jest filtr osmozy Morion firmy Aquaphor. Łączy zaawansowaną technologię filtracji, kompaktowe wymiary oraz możliwość samodzielnej wymiany wkładów (bez konieczności wzywania serwisanta).
Zastosowanie w przemyśle
Filtry odwróconej osmozy to urządzenia bardzo powszechne nie tylko w domach i mieszkaniach, ale i w produkcji spożywczej. Tańsze wody źródlane to często tak naprawdę wody właśnie po odwróconej osmozie. Wodę osmotyczną możemy też często spotkać przy produkcji napojów owocowych, izotoników czy energy-drinków. Niektóre restauracje do przygotowywania potraw również stosują tylko wodę osmotyczną. Wszystkie zakłady produkcyjne związane z przemysłem kosmetycznym produkcję opierają na wodzie osmotycznej.
Woda osmotyczna w akwarystyce
Woda po osmozie jest bardzo powszechnie stosowana w akwarystyce. Woda osmotyczna ma praktycznie zerową twardość ogólną, węglanową oraz obniżone pH. Takie właściwości umożliwiają hodowlę niektórych gatunków ryb, jak i roślin. Często również do wody osmotycznej dolewa się wody kranowej, aby uzyskać żądane wartości twardości/pH dla danego gatunku. Stosując wodę osmotyczną jako bazę, mamy większą możliwość kontroli parametrów wody poprzez dodanie do nich odpowiednich odczynników, odżywek itp. Dobrym przykładem zastosowania wody osmotycznej jest uprawa hydroponiczna, o której pisaliśmy TUTAJ.
Woda osmotyczna w przyrodzie
Często zarzuca się wodzie po osmozie, że jest niezdrowa, bo nie występuje naturalnie. Niestety obecnie faktycznie ciężko spotkać ją naturalnie, ale kiedyś była bardzo powszechna, ponieważ praktycznie takie same parametry miała deszczówka. Obecnie ze względu na duże zanieczyszczenie globalne powietrza również woda deszczowa nie jest już tak czysta jak kiedyś. Deszczówka była kiedyś bardzo popularna wśród rolników do wytwarzania roztworów z nawozami. W obecnej sytuacji, deszczówka często jest zbyt skażona ze względu na zanieczyszczenie atmosfery i nie nadaje się do nawozów, które często wymagają dobrej jakości wody. I tutaj po raz kolejny pojawia się woda osmotyczna, rolnicy używają jej z domieszką wody kranowej tak, aby dało się regulować jej pH przy użyciu kwasu azotowego czy fosforowego.
Filtry odwróconej osmozy w wojsku
Jak większość wynalazków, filtry odwróconej osmozy zostały wynalezione na potrzeby wojskowe. Takie urządzenia, pozwalały żołnierzom uzyskać wodę pitną praktycznie wszędzie. Nawet w miejscach, gdzie dostęp do czystej wody był utrudniony. Te rozwiązania do tej pory stosowana są w przenośnych bazach wojskowych.
Czy woda osmotyczna jest zdrowa?
Woda po procesie odwróconej osmozy jest wodą pozbawioną praktycznie wszystkich minerałów takich jak sód, magnez, potas czy wapń. To główny zarzut przeciwników picia wody po procesie odwróconej osmozy. Nie oznacza to jednak, że taka woda jest niezdrowa. Należy pamiętać, że występujące w wodzie minerały są minerałami nieorganicznymi, a co za tym idzie, ciężko przyswajalnymi dla organizmu. Nie zaleca się stosowania ich w dużych ilościach. Najlepszą formą dostarczana minerałów organizmowi jest pokarm. Minerały występujące w warzywach i owocach występują w formie organicznej. Dzięki temu znacznie łatwiej przyswaja je nasz organizm. To właśnie one stanowią główne źródło minerałów. W przypadku filtrów odwróconej osmozy stosowanych w domach, woda osmotyczna, aby zapewnić parametry wody podobne do wody źródlanej poddawana jest dodatkowo procesowi remineralizacji. W tym celu wystarczy zastosować odpowiedni wkład mineralizujący do osmozy. Może być także poddana procesowi jonizacji czy innego wzbogacania. Dużą zaletą wody osmotycznej jest całkowity brak wirusów i bakterii. Ze względu na dokładność filtracji, są one wyeliminowane z wody.
Czy taka woda jest zdrowa? Tak. Nie jest to woda wysoko zmineralizowana, ale dla naszego organizmu tak jak wspominaliśmy wcześniej, minerały w 99% dostarczane są wraz w warzywami i owocami, które spożywamy. Woda konieczna jest natomiast do prawidłowego funkcjonowania wszystkich procesów życiowych w naszym organizmie, a dzięki filtrom osmozy mamy pewność, że otrzymamy wodę o doskonałym smaku i czystości.
Zobacz film na temat osmozy RO-101S MORION