Uprawa hydroponiczna w domu: jak zacząć?

2020-08-12
Uprawa hydroponiczna w domu: jak zacząć?

Na czym polega hydroponiczna uprawa ziół, warzyw i owoców w domu?

Uprawa hydroponiczna polega na hodowli roślin w kulturze wodnej. Ziemię zastępuje się materiałem mineralnym, który jest chemicznie obojętny. Oznacza to, że nie pełni on funkcji odżywczej jak ziemia, a jedynie stabilizuje korzenie rośliny. Funkcję odżywczą pełnią nawozy rozpuszczone w wodzie. Pożywka, bo tak określa się roztwór soli mineralnych w wodzie, podawana jest bezpośrednio do korzeni. Dzięki temu taka uprawa jest czysta, daje dużą kontrolę nad rozwojem rośliny, i co istotne jest także bardzo prosta. Co ciekawe, prawie każdy z nas zetknął się z uprawą bezglebową na domowym parapecie. Czy pamiętacie wysiewaną w dzieciństwie rzeżuchę na kawałku waty lub gazy? Jeśli tak, to gratulacje: pierwsza przygoda z hydroponiką zaliczona :)


Hydroponika w domu: jak i od czego zacząć?

Hydroponika może z początku wydawać się trudna, ale to jedynie pozory. W dużej mierze wystarczy stosować się do zaleceń producenta nawozu oraz pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Nie stosować pożywki do nie w pełni ukorzenionych sadzonek. Stosuje się ją dopiero do całkowicie rozwiniętych roślin. Na wczesnym etapie intensywność nawozu mogłaby uszkodzić delikatne korzenie.

  • Należy regularnie wymieniać roztwór, na przykład co tydzień lub dwa. Zapewniamy w ten sposób roślinom dostęp do świeżej, odpowiednio stężonej mieszanki nawozu.

  • Ważna jest odpowiednia temperatura wody. Optymalnie powinna mieścić się w przedziale 20-25 stopni.

  • Należy odpowiednio dobrać pojemniki. Wewnętrzny, w którym znajduje się roślina oraz podłoże, powinien być przezroczysty — ułatwia to ocenę stanu bryły korzeniowej. Zewnętrzny, do którego podajemy pożywkę, powinien być z kolei nieprzezroczysty. Uchroni to korzenie oraz wodę z nawozem przed niepożądanym nasłonecznieniem.

  • Należy pamiętać o odpowiedniej czystości wody. Jaka woda nadaje się do uprawy hydroponicznej? ☟☟☟




uprawa hydroponiczna w domu

 

filtry odwróconej osmozy do uprawy hydroponicznej

 

Jaka woda do uprawy hydroponicznej?

To, jaka woda zostanie użyta do uprawy hydroponicznej, może zadecydować o jakości i wzroście roślin. W pierwszej chwili można pomyśleć, że skoro woda musi zastąpić odżywcze właściwości gleby, to nie powinno się używać wody zbyt jałowej. Jest to jednak mylne przekonanie, ponieważ za sukces uprawy odpowiada odpowiednia kompozycja składników zawartych w nawozie.

Aby pożywka miała odpowiedni skład, jako bazę stosuje się wodę maksymalnie oczyszczoną. Woda z kranu nie nadaje się do tego celu — zawarty w niej magnez i wapń zaburzą proporcję minerałów w pożywce. Co gorsza, obecny w kranówce chlor nie tylko zahamuje rozwój rośliny, ale może też nieodwracalnie uszkodzić korzenie.

Wielu hodowców stosuje wodę destylowaną lub demineralizowaną. Taka woda nadaje się do uprawy hydroponicznej, ale to rozwiązanie ma trzy zasadnicze wady. Pierwszą jest cena. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na wodę do uprawy hydroponicznej, częste zakupy butli w marketach szybko mogłyby odebrać radość z hodowli. Drugą wadą jest konieczność dźwigania i przechowywania nieporęcznych, pięciolitrowych butli. Trzecią, choć najbardziej istotną wadą, jest niekorzystny wpływ na środowisko poprzez produkcję kolejnych plastikowych odpadów.

W najlepszym położeniu są hodowcy posiadający w domu filtr odwróconej osmozy. Do hydroponiki wystarczający jest nawet najtańszy, akwarystyczny filtr odwróconej osmozy, którego cena to około 130 zł. Woda osmotyczna, czyli z filtra odwróconej osmozy sprawdza się do wielu zastosowań, również do uprawy hydroponicznej. Całkowicie oczyszczona, stanowi neutralną bazę dla nawozów do hydroponiki. Stały dostęp do odpowiedniej wody to duże ułatwienie — szczególnie, że pożywkę dla roślin warto często wymieniać na świeżą mieszankę.


 

Zalety uprawy bezglebowej

  1. Prosty, ogólnodostępny sposób na uprawę ziół i warzyw w domu

    Hydroponika często kojarzy się z zaawansowaną, profesjonalną hodowlą roślin, wymagającą dużej wiedzy i znajomości technik. Jednak hodując zioła czy warzywa w domu na własne potrzeby możemy przekonać się, jakie to proste! Dla pojedynczej rośliny, potrzeba jedynie dwóch pojemników, nawozu do hydroponiki oraz idealnie czystej wody: demineralizowanej, destylowanej, lub wody osmotycznej, czyli po filtrze osmozy. Najkorzystniej cenowo wychodzi ten ostatni wariant, szczególnie, że filtry odwróconej osmozy do akwarium lub hydroponiki można zakupić już od około 130 zł.


  2. Hydroponika a rodzaje roślin: uniwersalna metoda uprawy

    Kolejną zaletą jest uniwersalność tej metody. Można ją stosować do praktycznie wszystkich rodzajów roślin. Możliwa jest uprawa hydroponiczna warzyw, ziół, owoców, kwiatów i roślin ozdobnych. Dostępność odpowiednich nawozów pozwala cieszyć się znakomitymi efektami we wszystkich przypadkach. Niezależnie od tego, jakie rośliny wybierzemy do uprawy hydroponicznej.


  3. Szybki wzrost i czystość upraw odpowiednia dla alergików

    Szczególną zaletą w przypadku roślin jadalnych jest ich szybki wzrost i czystość. Uprawa hydroponiczna ziół czy warzyw dostarcza nam produktów bez śladu ziemi. Wraz z ziemią, eliminujemy alergizujące roztocza, grzyby, bakterie i inne obecne w niej drobnoustroje. Uprawa taka jest czysta i sterylna, odpowiednia dla alergików. Użycie ich do domowych zup to... czysta przyjemność :)


  4. Bez zbędnej przesady

    A właściwie... bez przesadzania :) Rośliny hodowane bezglebowo nie wymagają tego zabiegu. Mogą przez wiele lat rosnąć i rozwijać się bez konieczności przesadzania. Nawet duże, rozłożyste okazy można hodować w stosunkowo niewielkich pojemnikach, w porównaniu z doniczkami do uprawy tradycyjnej.


  5. Żegnamy szkodniki i choroby doglebowe

    Podstawową różnicą między uprawą tradycyjną a hydroponiczną jest brak ziemi. W tradycyjnej uprawie często staje się ona siedliskiem chorób doglebowych, których hydroponika pozwala uniknąć. W ziemi rozwijają się także szkodniki, które z czasem prowadzą do obumarcia rośliny, na której żerują. Hydroponika to sposób między innymi na ziemiórki, prawdziwą zmorę wielbicieli roślin. Dorosłe ziemiórki przypominają niewielkie muszki pojawiające się w pobliżu roślin, jednak najbardziej szkodliwe są ich larwy. Bytują one w ziemi, gdzie żerują na korzeniach rośliny, znacznie je uszkadzając. Jak pozbyć się ziemiórki? To proste: rezygnując z ziemi, żegnamy się ze szkodnikami.


Uprawa hydroponiczna cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób zajmuje się nią hobbistycznie, ciesząc się hodowlą ziół, warzyw i owoców w domu. Nasi klienci korzystający z systemów odwróconej osmozy z radością odkrywają kolejne zastosowanie wody osmotycznej, jakim jest uprawa hydroponiczna.



co to znaczy woda osmotyczna

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel