Niskokaloryczne, dietetyczne zupy: fakty i mity

2020-07-22
Niskokaloryczne, dietetyczne zupy: fakty i mity

Zupy na diecie — tak czy nie?

Latem szczególnie lubimy sięgać po lekkostrawne, dietetyczne potrawy. Dobrym pomysłem są zupy: nie tylko pomagają dbać o nawodnienie, ale także pomagają w odchudzaniu lub utrzymaniu zgrabnej sylwetki. W internecie można znaleźć całą masę artykułów "czy zupy są dobre na odchudzanie". Niestety niektóre dane są nie tylko nieprawdziwe, ale wręcz szkodliwe. My też mamy już dosyć niejasnych informacji! Jak gotować warzywa, by nie traciły witamin? Jakie zupy są niskokaloryczne? Czy gotowanie na wodzie mineralnej jest zdrowe? Na te tematy można znaleźć sporo sprzecznych wiadomości. A przecież lato Trwa! Sklepy pełne sezonowych warzyw, idealnych do lekkich, dietetycznych zup. Zatem nie czekajmy, rozprawmy się razem z faktami i mitami na temat odchudzających zup.

 


Jak myślisz, to fakt czy mit? Odpowiedzi poniżej!

  1. "Dieta zupowa" to najlepszy sposób na szybkie odchudzanie, FAKT czy MIT?

  2. Gotowane warzywa tracą witaminy, to FAKT czy MIT?

  3. Wzmacniacze smaku w przyprawach są szkodliwe dla zdrowia, to FAKT czy MIT?

  4. Wszystkie zupy są niskokaloryczne, to FAKT czy MIT?

  5. Woda z kranu nie nadaje się do gotowania zupy, to FAKT czy MIT?

 

 

Na początek najważniejsze.

1. "Dieta zupowa" to najlepszy sposób na szybkie odchudzanie.

TO MIT!

Zupy są bardzo zdrowe i warto sięgać po nie podczas odchudzania. Jednak specjaliści są zgodni: tak zwana "soup diet", czyli dieta oparta na samych niskokalorycznych zupach, może poważnie zaszkodzić zdrowiu! Dieta taka jest zbyt monotonna i uboga w składniki odżywcze. Często ilość dostarczanych kalorii jest na tyle mała, że skutkuje poważnym osłabieniem organizmu. Efektem może być nie tylko przybranie dodatkowych kilogramów po zakończeniu diety, czyli efekt jo-jo. Mogą pojawić się także problemy zdrowotne, wypadanie włosów, spadek odporności. Zatem, powtarzając za ekspertami radzimy: zupy to świetny składnik zdrowej diety, ale nie jedyny.


2. Gotowane warzywa tracą witaminy. 

TO FAKT! ale...

Są i takie warzywa, które po ugotowaniu zyskują więcej wartości. Przykładowo marchew posiada wtedy więcej beta-karotenu, a gotowane pomidory są bogatsze w cenny likopen. Jednak rzeczywiście wiele witamin wykazuje wrażliwość na wysokie temperatury. Część minerałów i witamin warzywa oddają do wody. Dlatego korzystniej jest przygotowywać w ten sposób zupę, niż wylewać bogatą w witaminy wodę po gotowaniu warzyw. Aby ograniczyć utratę cennych składników, dobrze jest gotować warzywa w całości lub w pokrojone w duże kawałki. Pozwoli to "zamknąć" witaminy w ich wnętrzu. Pomoże też krótkie gotowanie oraz odpowiednia jakość wody. Stosowanie się do tych porad pozwoli nie tylko zachować więcej wartości odżywczych, ale i uzyskać pyszny smak zupy.


niskokaloryczne zupy


3. Wzmacniacze smaku w przyprawach są szkodliwe dla zdrowia. 

TO FAKT!

Jednym z najczęściej spotykanych dodatków wzmacniających smak jest glutaminian sodu. Jak wskazują badania, w zbyt dużych ilościach jest on szkodliwy dla zdrowia. Czy przyprawy ze wzmacniaczami smaku są konieczne? Okazuje się, że nie! Wiedzą o tym szefowie kuchni w najlepszych restauracjach. Ich popisowe zupy zachwycają smakiem, choć nie zawierają sztucznych dodatków. Sekretem pełni smaku jest... odpowiednia jakość wody! Tylko tyle i aż tyle. Dla zapewnienia wymagającym klientom idealnego smaku potraw stosują oni profesjonalne filtry wody. Na szczęście w domowych warunkach możemy osiągnąć taki sam efekt dzięki kuchennym filtrom do wody. Wzorem profesjonalistów, do takiej zupy możemy dodać świeżych ziół. W ten sposób uzyskamy wyśmienity smak bez szkodliwych dodatków.

woda filtrowana idealnie nadaje się do zup odchudzających

Wszystkie zupy są niskokaloryczne.

TO MIT!

Choć wiele zup faktycznie sprawdzi się na diecie odchudzającej, to niektóre z nich potrafią być prawdziwą bombą kaloryczną! Najmniej kalorii mają wywary warzywne na bazie wody, niezabielana zupa pomidorowa czy lekki rosół. Ale już modny Ramen, zupa inspirowana kuchnią azjatycką, to nawet 450 kcal w 100 gramach! Jeśli chodzi o kaloryczność, wszystko jest kwestią dodatków. Osoby odchudzające się powinny postawić na lekkostrawne, niskokaloryczne wodne zupy. Miłośnicy zabielania zup mogą użyć nietłustego mleka lub jogurtu. Ich łyżka dostarczy jedynie 5 kcal, podczas, gdy tłusta śmietana ma ich ponad 40!


Woda z kranu nie nadaje się do gotowania zupy. 

TO MIT! Ale...

Pod względem czystości, woda z kranu nadaje się do gotowania. Problem leży jednak w jej smaku. Przypominasz sobie nieprzyjemny posmak chloru w wodzie z kranu? My też go nie lubimy! Psuje on nie tylko smak kawy i herbaty, ale także zup. Z tego powodu zrodziła się moda na stosowanie do gotowania wody mineralnej. To rozwiązanie ma jednak kilka wad: cena, uciążliwe kupowanie zgrzewek wody, produkcja plastikowych odpadów, a także... brak sensu. Choć zawartość minerałów w wodzie może wydawać się kusząca, to warto pamiętać, że po gotowaniu praktycznie żadne z nich nie będą przyswajane przez nasz organizm. Jaka woda jest więc dobra do gotowania zupy? Z punktu widzenia smaku, wygody i oszczędności, lepiej do gotowania sprawdzi się woda filtrowana. To najlepszy sposób, by gotować na wodzie czystej, świeżej i pozbawionej chloru.

 

 

Małe podsumowanie...

Zupy są smaczne, zdrowe i łatwe do przygotowania. Zwłaszcza latem warto korzystać z sezonowych warzyw i chudych mięs. Dobrze jest kroić warzywa w duże kawałki. Jeśli zupa ma być niskokaloryczna, zrezygnujmy z tłustej śmietany czy dużej ilości makaronu. Aby wydobyć pełnię smaku, dobrze jest postawić na świeże zioła i filtrowaną wodę. Kto raz użyje jej jako bazy do posiłku, nie będzie chciał wrócić do pachnącej chlorem "kranówki" :)





To powinno Cię zainteresować!
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

pixel