Jaki filtr najlepiej zamontować w kuchni?

2016-12-06
Jaki filtr najlepiej zamontować w kuchni?

Jaki filtr do kuchni wybrać?

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego artykułu jest bardzo obszerna i tak naprawdę można byłoby ja skrócić do: "To zależy". No i rzeczywiście "zależy", i to od wielu czynników. Rola kuchennych filtrów wody jest szczególna, to one bowiem decydują o jakości wody, na bazie której powstają posiłki czy domowe napoje. Dzięki filtrowanej wodzie, możemy uzyskać idealny smak domowych zup czy napojów izotonicznych. Mając to na uwadze, staramy się każdemu z naszych klientów ułatwić dobranie optymalnego rozwiązania. Powinniśmy więc wymienić od jakich elementów "zależy" wybór filtra wody do kuchni, a następnie postaramy się omówić szerzej różne warianty. 

 

 

Cechy, które należy brać pod uwagę przy wyborze filtra kuchennego do wody pitnej to:

 1. Dokładność filtracji
 2. Łatwość obsługi
 3. Wygląd
 4. Budżet i koszty stałego utrzymania

 

1. Dokładność filtracji: krystalicznie czysta woda w kuchni

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko punkt pierwszy, odpowiedź okaże się wyjątkowo prosta. Filtrami, które najdokładniej oczyszczają wodę są systemy odwróconej osmozy. Ich dokładność filtracji to nawet 0,0001 mikrona. Wielkość ta jest porównywalna do rozmiaru cząsteczki wody. Kolejnym produktem na liście, biorąc pod uwagę dokładność filtracji, byłyby filtry do kuchni pod zlew wyposażone w membrany kapilarne. Ich dokładność pozwala na zabezpieczenie wody przed dużą ilością bakterii i wirusów. Nie są tak dokładne, jak membrany osmotyczne, ale zajmują zdecydowanie drugie miejsce z wynikiem dokładności filtracji 0,03 mikrona. Ostatnie miejsce na podium w tej kategorii zajmują pozostałe zestawy podzlewowe. Te bardziej zaawansowane posiadają dokładność filtracji ok. 1 mikrona.


2. Łatwość obsługi: od podręcznych dzbanków, po złożone systemy filtracji

Najprostsze w obsłudze produkty do filtracji wody to oczywiście popularne dzbanki. Wystarczy pamiętać o wymianie wkładów na czas, by cieszyć się skutecznością urządzenia. Nowoczesne wkłady do dzbanków filtrujących oferowane przez firmę Aquaphor lub Brita oferują już nie tylko podstawowe oczyszczanie wody. Są wśród nich również wkłady zmiękczające wodę, czy też filtry wzbogacone w magnez. Mimo licznych plusów używania dzbanków filtrujących należy pamiętać, że nie będą one tak skuteczne, jak bardziej zaawansowane systemy filtracyjne. Dlatego w przypadku, gdy jakość wody surowej pozostawia wiele do życzenia, warto pomyśleć nad dokładniejszym sposobem oczyszczania. 

Czy decydując się na zaawansowany system filtracji musimy zrezygnować z łatwej, wygodnej obsługi? Na szczęście już nie musi tak być. Marka Aquaphor, słynąca z innowacyjnych rozwiązań, postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Wkłady do filtrów Aquaphor wyposażone są w złącze Click&Turn, które umożliwia samodzielną, szybką wymianę. Dzięki temu obsługa filtra jest dziecinnie prosta. Możemy więc cieszyć się połączeniem skutecznej, zaawansowanej filtracji, z maksymalną wygodą obsługi.


Złącze click&turn w filtrach aquaphor


3. Wygląd: skuteczne i estetyczne kuchenne filtry wody

Czasy, gdy w kuchni liczyła się wyłącznie funkcjonalność, odeszły w zapomnienie. Dziś każda kuchnia ma swój styl, niejednokrotnie stanowi prawdziwą ozdobę domu. Nic więc dziwnego, że nie chcemy, aby wybierane przez nas urządzenia psuły ten efekt. Na szczęście producenci nowoczesnych systemów filtracyjnych nie zapominają o estetyce. Dobrym rozwiązaniem są filtry podzlewowe. Jedynym ich elementem będącym "na wierzchu" jest kranik, który z łatwością wkomponuje się w wystrój każdej kuchni. Elementy systemu zamontowane pod zlewem nie zaburzają wówczas estetyki kuchni, nawet w przypadku bardziej zaawansowanych filtrów odwróconej osmozy. Jeśli natomiast zależy nam nie tylko na estetyce, ale także na tym by urządzenie zajmowało jak najmniej miejsca, wówczas warto rozważyć filtr z membraną kapilarną. Wprawdzie nie jest on aż tak dokładny jak osmoza, ale jest świetną alternatywą, jeśli szukamy bardziej kompaktowego rozwiązania.

Projektanci dzbanków filtrujących również nie spoczywają na laurach, jeśli chodzi o estetykę. Na szczególną uwagę zasługują dzbanki filtrujące ze szkła syntetycznego, czyli Tritanu. Ten innowacyjny materiał zapewnia dzbankom piękny wygląd inspirowany szklanymi dzbankami z filtrem. Jednocześnie, Tritan ma nad szkłem sporą przewagę: wykonane z niego dzbanki są znacznie lżejsze, a przy tym odporne na stłuczenia. Tak więc miłośnikom połączenia praktyczności i estetyki, powinny przypaść do gustu dzbanki Onyx oraz Provence z oferty firmy Aquaphor.


dzbanek filtrujący jak szklany Onyx


4. Budżet i koszty utrzymania: ile kosztuje filtr do wody?

Pytanie "jaka jest cena filtra do wody" słyszymy często. Oczywiście jak łatwo się domyślić, aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw ustalić jaki filtr nas interesuje. Szczegółowo o kosztach zakupu oraz eksploatacji danych urządzeń pisaliśmy TUTAJ.

Zachęcamy do zapoznania się z powyższym artykułem. Tymczasem przybliżamy ogólny zakres cen poszczególnych rodzajów filtrów wody:

 • Filtry centralne: zmiękczacze wody, odżelaziacze, kolumny węglowe to koszt około 2500-3000 zł w segmencie podstawowym, do 3500-4000 zł w segmencie premium

 • Filtry podblatowe: około 220 zł do 1200 zł w zależności od poziomu zaawansowania systemu. Koszt eksploatacji szacujemy na około 80-370 zł rocznie.

 • Filtry odwróconej osmozy: najtańsza wersja dostępna jest już od 350 zł, najdroższa kosztuje 2450 zł. Około 1000 zł kosztuje urządzenie nowej generacji, które doskonale sprawdzi się w każdym domu. Koszt eksploatacji systemu osmozy szacujemy na około 40-230 zł rocznie.

 • Dzbanki filtrujące: te najprostsze urządzenia wyróżnia także najniższa cena. Zakup dzbanka w zależności od wariantu to zwykle koszt 30-100 zł.

 • Filtry nablatowe / nakranowe: urządzenia te są podobne w działaniu do dzbanków. Mają również podobny zakres cenowy: około 40-100 zł

 • Filtry narurowe: ten typ urządzeń może składać się zarówno z pojedynczego korpusu, jak i całej stacji. Dlatego cena zakupu waha się między 400 a 1000 zł.

 • Filtry łazienkowe: zaliczamy do nich filtry prysznicowe, kąpielowe oraz pralkowo- zmywarkowe. Ich cena wynosi zwykle 30-70 zł.


Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią wybór odpowiedniego filtra. W razie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy zawsze służą profesjonalną poradą.jak zrobić domowy napój izotoniczny? jaka woda do ogórków kiszonych i przetworów
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016

Polecane

pixel