Jaka woda do ogórków kiszonych i przetworów?

2020-08-05
Jaka woda do ogórków kiszonych i przetworów?

Jaka woda do ogórków kiszonych, małosolnych i domowych przetworów?
Bez tej informacji nawet nie zaczynaj.

Woda to kluczowy składnik zalewy do domowych przetworów. Jest środowiskiem korzystnego procesu fermentacji, nasyca się aromatem przypraw, zapewniając pyszny smak gotowego produktu. Jednak nawet najlepsze składniki i babciny przepis nie pomogą, jeśli użyjemy kiepskiej jakości wody. Dlaczego ogórki kiszone są miękkie? Dlaczego sok z kiszonych buraków nie nasycił się odpowiednio smakiem? Jak zrobić lepszy kompot? Ponieważ jesteśmy ekspertami od filtracji, to bardzo nas cieszy, że rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest... odpowiednio przygotowana woda :) To nie żart! To, jaką wodą zalewamy ogórki do kiszenia, ma największy wpływ na efekt. 


Dlaczego ogórki kiszone robią się miękkie lub są niesmaczne?
Być może popełniasz ten błąd.

Aby ogórki kiszone miały właściwą konsystencję, należy pamiętać o kilku zasadach: wybierać młode, niewielkie ogórki i używać soli kamiennej niejodowanej. Dobrze, aby ogórki były niedługo po zbiorze, jędrne, o jasnej skórce. Trzeba też zadbać o odpowiednie dobranie i oczyszczenie przypraw, zwłaszcza kopru, który niekiedy "przemyca" psujące efekt niekorzystne drobnoustroje.

Czasem jednak zdarza się, że pomimo starań, ogórki kiszone i tak są miękkie lub niesmaczne. Wtedy najczęściej okazuje się, że winna jest jakość wody. Powodem może być niewłaściwa twardość wody do ogórków kiszonych lub nadmiar żelaza i innych zanieczyszczeń. Co więcej, chlor z wody kranowej zabija większość korzystnych bakterii, odpowiadających za fermentację. Innymi słowy, my staramy się "zaprosić" te bakterie do współpracy, a chlor obecny w wodzie hamuje ich namnażanie, niszcząc nasze starania. Łatwo sobie wyobrazić, że taka zalewa nie sprzyja powstaniu pysznych i zdrowych kiszonek. Woda z kranu do ogórków kiszonych może więc niestety przyczyniać się do marnych efektów. Zwłaszcza, jeśli nie mamy pewności do do jej idealnej czystości.


Jak temu zaradzić? Jaka woda do kiszenia ogórków?

Niektórzy stosują odstaną lub przegotowaną wodę. Cóż, lepsze to, niż nic- lecz nie mamy pewności, czy czystość wody będzie odpowiednia a chlor zredukowany. Z pomocą przychodzą filtry kuchenne z wkładami węglowymi. Filtry węglowe znajdziemy w kuchennych filtrach podzlewowych, systemach osmozy, a nawet w popularnych dzbankach filtrującychWęgiel aktywny zatrzyma chlor oraz inne zanieczyszczenia chemiczne, które mogłyby obniżyć jakość naszych przetworów. Filtr kuchenny zapewnia wodę o lepszym smaku i zapachu. Co za tym idzie, jest ona lepszą bazą do naszych domowych napojów, zup, a także przetworów.

 

Woda z ogórków kiszonych i właściwości napojów fermentowanych. Naturalny probiotyk!

Woda po kiszeniu ogórków, kiszony sok z buraków i inne napoje fermentowane to prawdziwe skarby dla zdrowia. Kiszonki stanowią naturalny probiotyk, wspierając tym samym zdrowie jelit i odporność. Dostarczają przeciwutleniaczy oraz cennych witamin A, C i E. Sok z kiszonych ogórków ma wiele wartości odżywczych, ale niską kaloryczność - dlatego ma korzystny wpływ na odchudzanie. Sok z kiszonych ogórków to także genialny izotonik, doskonale nawadniający organizm! To kolejny powód, dla którego warto użyć wody oczyszczonej filtrem węglowym. Fermentowane napoje nie tylko zapewnią cały wachlarz korzyści dla zdrowia, ale i zyskają wyrazisty, nasycony smak.


Filtrowana woda do przetworów

Z tego samego powodu filtrowana woda pomoże uzyskać świetne kompoty, konfitury i inne przetwory. Woda z filtra węglowego pozbawiona jest zanieczyszczeń chemicznych. Użycie czystej wody pozwala wydobyć smak owoców, nie zaburzając go gorzkawym posmakiem chloru. Neutralna, krystalicznie czysta, bez szkodliwych osadów woda to idealna baza do przysmaków, które pozwolą zatrzymać wspomnienie lata na dłużej.

 


wkłady węglowe do filtrów wody pitnej

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel