Rodzaje wkładów węglowych. Czym różnią się poszczególne złoża w filtrach?

2018-10-07
Rodzaje wkładów węglowych. Czym różnią się poszczególne złoża w filtrach?

Różne rodzaje wkładów węglowych do filtrów wody

Wkłady węglowe to jedne z najpopularniejszych filtrów wody. Węgiel ceniony jest ze względu na swoje właściwości absorbowania zanieczyszczeń. Usuwa z wody zanieczyszczenia chemiczne, redukuje ilość chloru. Niweluje także znaczną część zanieczyszczeń organicznych. Dzięki temu filtry węglowe zapewniają poprawę smaku, zapachu czy klarowności wody. Mogą się o tym przekonać użytkownicy nawet najprostszych urządzeń filtrujących, jak choćby popularne dzbanki czy butelki z filtrem. Ich wkłady bazują na węglu aktywnym. Węgiel występuje też we wkładach do bardziej zaawansowanych systemów filtracji. W zależności od rodzaju złoża, filtry węglowe różnią się swoim działaniem.

jaką twardość wody powinniśmy mieć w domu

 

 

Wkłady węglowe do filtrów wody: różnice pomiędzy typami złoża

Wkłady węglowe zawierają węgiel pochodzenia bitumicznego, antracytowego, lub z łupin orzechów kokosowych. Są to nietoksyczne formy węgla aktywowanego, powszechnie wykorzystywane w uzdatnianiu wody. Ze względu na postać, w jakiej znajduje się węgiel zawarty w filtrze, możemy je podzielić następująco:

  • Wkłady z blokiem węglowym

    W tym przypadku, węgiel uformowany jest w zwartą masę. Węgiel w tej postaci często znajduje się we wkładach do filtrowania wody w instalacjach, na przyłączach wody do budynków, czy też jako filtracja wstępna przed systemami odwróconej osmozy. Zaletą wkładu z blokiem węglowym jest jego niskie pylenie, co minimalizuje przedostanie się drobinek złoża do instalacji.


  • Wkłady z węglem granulowanym 

    Wkłady tego rodzaju składają się z węgla w postaci granulatu wsypanego do obudowy z tworzywa sztucznego. Taka postać węgla sprawia, że kontakt wody ze złożem jest wydłużony, co sprzyja dokładności filtracji. Takie wkłady zwykle stosuje się w końcowym etapie filtracji, ze względu na większą skłonność do pylenia. Niekiedy może istnieć potrzeba zastosowania po wkładzie węglowym filtra sedymentacyjnego.


Filtr do wody z węglem granulowanym: poziomy dokładności filtracji

Wśród filtrów z węglem granulowanym, wyróżnić można trzy rodzaje węgla. Węgiel bitumiczny sprawdza się do podstawowego uzdatniania wody. Redukuje chlor, poprawia smak i klarowność wody. Węgiel antracytowy stosowany w przypadkach, gdy wymagana jest wyższa dokładność filtracji. Węgiel z łupin orzecha kokosowego słynie natomiast z najwyższej dokładności filtracji. Węgiel kokosowy, uważany za najskuteczniejszy pod względem absorbowania zanieczyszczeń, zdaje egzamin w przypadku wody o dużym stopniu zanieczyszczenia.

 

Potrzebujesz pomocy w doborze wkładu do filtra wody? Nasi konsultanci chętnie doradzą właściwy wybór!








Pokaż więcej wpisów z Październik 2018

Polecane

pixel