Ile wody powinno się pić dziennie?

2020-07-01
Ile wody powinno się pić dziennie?

Dlaczego warto pić wodę — poznaj argumenty!

Lato kojarzy nam się przede wszystkim z wysokimi temperaturami i aktywnością. Oba te zjawiska sprawiają, że chętniej sięgamy po napoje. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta, czego objawem jest częstsze uczucie pragnienia. Na słonecznej plaży na porcję chłodnej wody nikogo nie trzeba namawiać. Jednak co jeśli przyjmiemy zbyt mało wody? Ile trzeba pić wody dziennie?

Co daje picie wody?

Odpowiedź „pozwala ugasić pragnienie” wydaje się oczywista. Temat jest jednak znacznie bardziej złożony i ciekawy. Wiadomo, że woda jest nam niezbędna do życia. W odróżnieniu od deficytów witamin czy białka niedobory płynów dają o sobie znać bardzo szybko. Ich pierwszym objawem jest właśnie pragnienie, które świadczy o lekkim odwodnieniu. Miejmy to na uwadze, rozważając, ile wody powinno się pić. Odwodnienie z biegiem czasu może prowadzić do poważnych zmian w organizmie. Lepiej więc nie czekać z piciem na sygnały niedoborów wody, lecz sięgać po nią regularnie – nawet mimo braku uczucia pragnienia.

Jaką funkcję pełni woda w organizmie? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla zrozumienia, ile wody dziennie potrzebujemy. Ludzkie ciało składa się z niej w około 60%! Woda znajduje się w każdej komórce i uczestniczy we wszystkich życiowych procesach. Bez wody niemożliwe byłoby na przykład przewodnictwo nerwowe. Woda pozwala utrzymać temperaturę ciała na właściwym poziomie. Możemy zaobserwować to szczególnie latem, kiedy parująca z naszej skóry woda daje uczucie ochłodzenia. Podobnie w przypadku wysiłku fizycznego. Właściwy poziom wody jest też potrzebny do regulacji objętości i ciśnienia krwi. W ten sposób woda wpływa na transportowanie składników odżywczych i tlenu do komórek ciała. Bez wody niemożliwe byłoby też oczyszczanie organizmu z toksyn i produktów przemiany materii. Nie dziwi więc fakt, że woda stanowi podstawę funkcjonowania każdego żywego organizmu.

Woda jest nie tylko środowiskiem wszystkich procesów zachodzących w ciele. Od wody zależy także nasze samopoczucie, a nawet... uroda. Do pierwszych objawów niedoboru wody należy spadek koncentracji, senność, ból głowy i suchość w ustach. Długotrwałe niedobory wody odbijają się widocznie na kondycji skóry. Staje się ona matowa, ziemista, sprawia wrażenie zmęczonej. Z czasem wzrasta tendencja do powstawania zmarszczek. U osób mocno odwodnionych można wręcz zaobserwować zapadnięcie gałek ocznych. Przy mocnym odwodnieniu, w wyniku zachwiania równowagi elektrolitowej, może dojść do zaburzenia pracy serca i układu nerwowego. Nasze samopoczucie pogarsza się już po spadku poziomu nawodnienia o 1-2%. Spadek o 15% stanowi natomiast bezpośrednie zagrożenie dla życia.


zobacz wpis o butelkach filtrujących wodę Brita 

Ile pić wody, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie?

O piciu wody pamiętać należy każdego dnia. Nie da się ukryć, że latem jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie. Kiedy już do tego dojdzie, jednorazowe wypicie większej porcji wcale nie przyniesie ukojenia. Dlatego warto popracować nad regularnym piciem małych porcji. Dobrym pomysłem jest posiadanie porcji wody zawsze pod ręką. W domu warto korzystać z wody oczyszczonej przy pomocy filtra kuchennego. Wychodząc z domu zabierzmy podręczną butelkę filtrującą wodę. Aby zaplanować regularne picie wody, warto najpierw obliczyć, ile powinno się pić dziennie, stosując poniższy przelicznik.

Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała. Przykładowo, dla osoby ważącej 70 kg, wykonujemy następujące obliczenie:

70 * 0,03 = 2,1 L

 

Ile wody dziennie powinno pić dziecko?

Nie istnieje prosta odpowiedź na pytanie, ile powinno się pić wody. Zapotrzebowanie na nią jest kwestią indywidualną. Co więcej, zmienia się ono nieustannie w zależności od poziomu aktywności czy temperatury otoczenia. To, ile wody powinno się pić, zależy od tego, ile jej wydatkujemy. Musimy bowiem utrzymać stały poziom nawodnienia organizmu, który nie ma zdolności magazynowania płynów „na zapas”. Nasze zasoby wody nieustannie wydalamy z potem, moczem czy wydychanym powietrzem, więc trzeba uzupełniać je na bieżąco!

O piciu wody pamiętać należy każdego dnia. Nie da się ukryć, że latem jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie. Kiedy już do tego dojdzie, jednorazowe wypicie większej porcji wcale nie przyniesie ukojenia. Dlatego warto popracować nad regularnym piciem małych porcji. Dobrym pomysłem jest posiadanie porcji wody zawsze pod ręką. W domu warto korzystać z wody oczyszczonej przy pomocy filtra kuchennego. Wychodząc z domu zabierzmy podręczną butelkę filtrującą wodę. W pracy korzystajmy z dystrybutorów wody – wypicie 2–3 kaw zdecydowane nie zaspokoi zapotrzebowania na płyny!

Ile należy pić wody dziennie w praktyce?

Wyżej opisane kwestie pozwalają zrozumieć, jak bardzo potrzebna jest nam woda. Wiemy już też, dlaczego istotne jest regularne uzupełnianie płynów. Wciąż jednak nie mamy jasności, ile powinno się pić wody dziennie w praktyce. Często można spotkać się z opinią, że dorosła osoba potrzebuje wypić 2 litry wody na dobę. To jednak bardzo uśredniona wartość – 2 litry wody to za mało np. dla pracującego fizycznie mężczyzny, a jednocześnie prawdopodobnie za dużo dla osoby z niewydolnością nerek lub układu krążenia. Właśnie dlatego każdy powinien poznać swoje indywidualne średnie zapotrzebowanie na płyny oraz pamiętać, że odpowiedź na pytanie, ile pić wody dziennie, zmienia się w zależności od okoliczności.

Należy także zdawać sobie sprawę, że picie dużych ilości wody nie oznacza spożywania jej bez umiaru. Nadmiar wody może zaszkodzić nie tylko osobom cierpiącym na rozmaite schorzenia. Letnie upały i łatwy dostęp do smacznej, chłodnej wody pitnej, jaką zapewnić może np. domowy filtr podzlewowy, często zachęcają do wypicia w jednej chwili znacznie więcej, niż organizm jest w stanie przyswoić. Wypicie zbyt dużej ilości wody na raz może okazać się równie fatalne w skutkach, jak odwodnienie! Istotne jest zatem nie tylko to, ile litrów wody dziennie wypijać, ale i to, by przy nawadnianiu organizmu zachować zdrowy rozsądek.

Jak policzyć, ile pić wody dziennie?

Obliczenie, ile wody powinno się pić dziennie, może wydawać się dość skomplikowanym zadaniem. Ułatwienie mają stanowić rozmaite algorytmy opracowywane przez specjalistów w zakresie zdrowego żywienia. Zgodnie z jednym z takich wzorów w dziennym bilansie płynów:

 

  • na pierwsze 10 kg masy ciała powinno przypadać po 100 ml wody/kg,
  • na kolejne 10 kg masy ciała – po 50 ml,
  • na każde następne 10 kg – po 20 ml,
  • w przypadku nieprzeciętnego zapotrzebowania energetycznego ilość wypijanej wody wyrażona w mililitrach ma być równa wartości kalorycznej spożytych w ciągu dnia posiłków.

 

Tak zawiłe algorytmy mogą zniechęcić do wyliczeń, ile pić wody, zamiast je upraszczać. Na szczęście w internecie można znaleźć też kalkulatory, które dokonują automatycznych obliczeń na podstawie podanych parametrów. Stosunkowo prostą metodą obliczenia, ile litrów wody dziennie należy wypijać, jest przelicznik zaproponowany przez Światową Organizację Zdrowia. Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała. Przykładowo, dla osoby ważącej 70 kg, wykonujemy następujące obliczenie:

70 * 0,03 = 2,1 L

Ile wody dziennie powinno pić dziecko?

 

Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę jest zależne od bardzo wielu czynników. Wpływ mają między innymi warunki klimatyczne, a także wiek i płeć. Ile wody powinno pić 6 miesięczne niemowlę, a ile 10 letnie dziecko? Ile wody powinna pić kobieta w ciąży, a ile karmiąca?

Poniższa tabela przedstawia zapotrzebowanie na wodę poszczególnych grup wiekowych.

 

Ile należy pić wody dziennie? Ile wody powinno pić dziecko?

Nie zapominajmy, że wyliczona wartość nie dotyczy wyłącznie wody pobranej z domowego dystrybutora. Warto pamiętać, że część wody dostarczamy wraz z pożywieniem. Dlatego warto, by dieta była bogata w warzywa i owoce. Jeśli będziemy spożywać takie produkty, nasze zapotrzebowanie na płyny zaspokoi wypicie 1–1,5 l czystej wody dziennie.



Podsumowując...

Kiedy sięgamy po napoje, lepiej zrezygnować z popularnych słodzonych "kusicieli". Najlepszym wyborem będzie świeża, czysta woda. Z dodatkiem owoców, miodu czy listków mięty nie tylko przyniesie orzeźwienie, ale i pozwoli zadbać o zdrowie i nastrój :)

 

 
Domowe napoje. Ile pić wody dziennie?

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

pixel