Brązowa woda z kranu – przyczyny i rozwiązanie

2022-07-26
Brązowa woda z kranu – przyczyny i rozwiązanie

Brązowa woda z kranu zwykle nie jest szkodliwa, jednak korzystanie z niej na co dzień może być mało komfortowe, szczególnie jeśli nie masz pewności, jaka jest przyczyna takiego stanu. Nietypowy kolor przeważnie wynika z nadmiaru składników mineralnych lub osadów. Dowiedz się, jakie działania możesz podjąć, jeśli w Twoim domu nagle zaczęła płynąć ruda woda z kranu.

Brązowa woda w kranie – przyczyny

Ruda woda z kranu zwykle nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu, nawet jeśli ją spożyjesz. Korzystanie z niej nie jest jednak przyjemne, szczególnie jeśli nie wiesz, jaka jest przyczyna nagłej zmiany koloru. Wśród najczęściej występujących powodów nieprawidłowego zabarwienia można wskazać awarie sieci wodociągowej, odcięcie dopływu wody na jakiś czas lub wysoki stopień skorodowania rur. Brunatny kolor może być także wynikiem wysokiego stężenia minerałów i tworzenia się osadów.

Nietypowe zabarwienie najczęściej powoduje żelazo i mangan. Złogi tych soli mineralnych mogą dostawać się do sieci wodociągowej ze źródeł naturalnych lub stworzonych przez człowieka. Oprócz nietypowej barwy problemem może być także nieprzyjemny smak i zapach. Żółta woda w kranie najczęściej nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia, jednak zawsze warto jak najszybciej poznać przyczyny tego nietypowego zjawiska. Jakie kroki należy zatem podjąć?

Żółta woda w kranie – co robić?

Brunatna woda może się pojawić, jeśli główny zawór w budynku był zakręcony przez dłuższy czas. Dotyczy to na przykład mieszkań lub domków letniskowych, które długo stały puste. W takim przypadku należy odkręcić kran i poczekać aż kolor wróci do normy.

Innym powodem takiego stanu mogą być utrudnienia w dostępie do wody związane z pracami modernizacyjnymi lub remontowymi prowadzonymi w sieci wodociągowej. Zwykle użytkownicy budynków są o nich informowani z wyprzedzeniem, jednak jeśli awaria wystąpiła nagle, możesz dowiedzieć się o tym z opóźnieniem.

Jeśli żadna z powyższych sytuacji Cię nie dotyczy, to za rdzawą wodę w kranie mogą być odpowiedzialne skorodowane rury lub nagromadzony w nich osad. Jeżeli natomiast jedynie ciepła ma nieprzyjemny kolor, może to oznaczać, że problem dotyczy podgrzewacza. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalnego hydraulika.

Zdarzają się także sytuacje, w których brązowa woda z kranu pojawia się tylko w jednej części budynku. Taki stan może świadczyć o nieprawidłowościach związanych z wyłącznie jedną rurą. W tym przypadku także warto skonsultować się ze specjalistą.

Zdecydowanie nie należy lekceważyć żółtej wody w kranie. Skorodowane rury, które mogą być jej przyczyną, są bardzo podatne na awarie, w tym nawet na pęknięcie i zalanie obiektu.

Trzeba także wziąć pod uwagę, że w niektórych regionach nietypowe zabarwienie może występować naturalnie i jest związane z wysoką zawartością składników mineralnych. Jeżeli korzystanie z takiej wody jest dla Ciebie niekomfortowe, zaopatrz się w profesjonalny uzdatniacz lub filtr, który wykorzystuje zjawisko odwróconej osmozy

Jak pozbyć się brązowej wody z kranu?

Rdzawa woda z kranu może być poważnym problemem, szczególnie jeśli nie jest związana z awarią sieci wodociągowej, a występuje w sposób naturalny. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się filtr obejmujący swoim działaniem cały dom. Takie urządzenia są wyposażone w bardzo drobne sita, które przechwytują wszelkie zanieczyszczenia.

Jeśli zatem zastanawiasz się, jak pozbyć się brązowej wody z kranu, takie rozwiązanie z pewnością dobrze się sprawdzi. System odwróconej osmozy sprawia, że ciecz staje się krystalicznie czysta, a więc wolna od wszelkich niepożądanych drobinek, takich jak:

  • piasek,
  • muł,
  • kawałki rdzy ze starych rur,
  • bakterie,
  • pozostałości pestycydów.

Dzięki zastosowaniu mechanicznych filtrów pozbędziesz się zatem nie tylko problemu żółtej wody w kranie, ale także poprawisz jej właściwości i zyskasz pewność, że jest wolna od substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Do wyboru masz urządzenia o różnych metodach działania i różnorodnych miejscach montażu. Możesz więc wybrać takie, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel