Butelka z filtrem czy dzbanek filtrujący?

2022-10-10
Butelka z filtrem czy dzbanek filtrujący?

Chcesz zadbać o czystość wody, którą spożywasz i szukasz tanich, a zarazem funkcjonalnych rozwiązań? Dobrym pomysłem może być kupienie butelki z filtrem lub dzbanka filtrującego. Takie akcesoria nie kosztują dużo i mają wiele zastosowań. Sprawdź, jak działają i na które z nich warto się zdecydować.

Butelka z filtrem na wodę i dzbanek filtrujący — jak działają?

Oba rodzaje produktów mają dość prostą konstrukcję. Zwykle to niewielki pojemnik z tworzywa sztucznego, w którym umieszczono wymienny filtr. Najczęściej mają manualny kalendarz umożliwiający sprawdzenie kiedy należy go wymienić. Niektóre warianty dzbanków z filtrami węglowymi mają elektroniczny licznik z sygnalizatorem LED.

Zarówno dzbanki, jak i butelki filtrujące służą do oczyszczania wody w warunkach domowych. Filtr węglowy wychwytuje drobne zanieczyszczenia i osad oraz zmiękcza kranówkę i zmniejsza w niej zawartość chloru.

Główną różnicą w działaniu obydwu pojemników jest to, w którym momencie zachodzi filtracja. Butelka na wodę z filtrem działa na bieżąco, filtrując napój podczas picia. Dzbanek funkcjonuje nieco inaczej.  Filtr działa w tym przypadku przelewowo, czyli woda jest oczyszczana od razu po nalaniu. Natomiast skuteczność filtracji jest podobna w obu typach naczyń.

Filtrowanie wody w butelkach i dzbankach — dlaczego jest potrzebne?

Być może zastanawiasz się, czy zakup butelki z filtrem na wodę lub dzbanka filtrującego jest zasadny. W końcu kranówka jest poddawana wymaganym badaniom, które dopuszczają ją do bezpiecznego spożywania przez ludzi. To prawda, weź jednak pod uwagę, że parametry wody są kontrolowane w stacji wodociągów, czyli tuż po pobraniu jej z ujęcia. Następnie musi ona przebyć długą drogę, zanim trafi do Twojego kranu. Stan rurociągów bywa różny, a jeśli mieszkasz w starym budownictwie, rury wodociągowe z pewnością mają co najmniej kilkadziesiąt lat.

Nie oznacza to oczywiście, że pijąc wodę z kranu, można się zatruć. Podczas przekazywania do dystrybucji jest do niej dodawany chlor, który pozwala zadbać o czystość mikrobiologiczną na wszystkich jej etapach także, wtedy gdy kranówka dotrze już do Twojego domu.

Substancja odkażająca, czyli chlor nie usuwa zanieczyszczeń stałych, na przykład osadów, piasków, minerałów czy fragmentów rur wodociągowych (one także mogą znajdować się w wodzie z kranu). Dlatego używanie filtrów jest rekomendowane przez specjalistów. Możesz zdecydować się na montaż stacji uzdatniania działającej na cały budynek lub kupić dzbanek czy butelkę z filtrem. Choć mają one nieco mniejszą skuteczność, to wciąż świetnie sprawdzają się podczas codziennego użytkowania.

Butelki do wody z filtrem — czy warto?

Butelka filtrująca będzie świetnym wyborem, jeśli często przebywasz poza domem i chcesz zapewnić sobie dostęp do czystej wody wszędzie — w pracy, w szkole, na wycieczce czy zakupach. Takie akcesorium jest małe i poręczne i można je zabrać ze sobą wszędzie. Zwykle jest wykonane z tworzywa sztucznego, dlatego samo w sobie waży niewiele. Wystarczy nalać do niego kranówki z dowolnego kranu, aby od razu cieszyć się czystą i przefiltrowaną wodą.

Do głównych zalet butelek z filtrem do wody należą:

  • oszczędność — wymienne filtry nie są drogie, a można ich używać przez długi czas. W porównaniu z regularnym kupowaniem napojów butelkowanych zwrot inwestycji następuje już po kilku tygodniach, a zwykle znacznie szybciej,
  • duży wybór produktów — możesz kupić butelki o różnych pojemnościach i kształtach, często w atrakcyjnych kolorach,
  • niska cena — butelki lub dzbanki można kupić już za kilkanaście złotych. To najtańsza możliwość filtrowania wody, a do tego jest ogólnodostępna. Takie butelki można znaleźć w internecie, w supermarketach czy nawet w dyskontach spożywczych,
  • skuteczność — choć nie dorównuje tej, jaką oferują profesjonalne filtry kuchenne, to wciąż jest zadowalająca. Ponadto filtr poprawia smak i zapach wody.

Zakup butelki z filtrem do wody to zatem świetne rozwiązanie dla osób aktywnych, które chcą mieć dostęp do napoju o dobrych właściwościach zawsze, nie tylko w domu.

Dzbanek z filtrem węglowym — gdzie się sprawdzi?

Dzbanki z wodą wyposażone w filtry węglowe działają na podobnej zasadzie, jak opisane wyżej butelki. Ich zastosowanie jest jednak typowo domowe. Takie pojemniki można ustawić w kuchni i regularnie napełniać kranówką. Ich obsługa jest bardzo łatwa – wystarczy nalać do nich wody i przelewać ją do szklanki zależnie od potrzeb. Filtracja następuje automatycznie.

Dzbanki filtrujące mają wskaźniki podpowiadające, kiedy nadeszła pora na wymianę filtra na nowy. W porównaniu z butelkami są nieco wydajniejsze. To znaczy, że  jeden element oczyszczający może uzdatnić większą ilość kranówki. Różnice są jednak niewielkie, a wymienne filtry nie należą do drogich akcesoriów.

Dzbanek czy butelka z filtrem?

Skuteczność obu produktów jest podobna, dlatego jeśli nie wiesz, co wybrać, weź pod uwagę przede wszystkim Twój styl życia. Jeśli dużo przebywasz poza domem, uprawiasz sport i prowadzisz aktywny tryb życia, butelka na wodę z filtrem może okazać się lepszym wyborem.

Natomiast do użytku domowego wielu rekomenduje dzbanek z filtrem węglowym. Jest wydajniejszy i pozwala na uzdatnienie większej ilości wody na raz. Wiele osób decyduje się na zakup obu produktów, aby zapewnić sobie dostęp do wysokiej jakości napoju w każdej sytuacji — w domu i poza nim.

Polecane

pixel