Czy do akwarium można wlać wodę z kranu?

2022-08-12
Czy do akwarium można wlać wodę z kranu?

Domowe akwarium to marzenie wielu osób. Choć na pozór hodowla ryb i roślin nie wydaje się skomplikowana, w rzeczywistości zapewnienie im odpowiednich warunków może nie być proste. Najważniejszym czynnikiem jest woda o odpowiednich właściwościach. Wpływa zarówno na zdrowie organizmów znajdujących się w zbiorniku, jak i na szybkość ich wzrostu oraz zachowanie. Jaką wodę wlać do akwarium, aby uzyskać pożądane efekty?

Woda w akwarium – jakie parametry mają znaczenie?

Woda w akwarium powinna charakteryzować się ściśle określonymi właściwościami. Co więcej, nie są one identyczne dla wszystkich gatunków ryb roślin i innych organizmów znajdujących się w zbiorniku. Każdy z nich na indywidualne wymagania, które trzeba uwzględnić, jeśli chce się uzyskać sukces hodowlany.

Dobrym przykładem mogą być zbiorniki słodko- i słonowodne. Pierwszy rodzaj jest znacznie bardziej popularny, jednak wiele osób decyduje się na hodowlę gatunków preferujących zasolone środowisko. Jak widać, właściwości wody są kluczowe dla rozwoju roślin i zwierząt. Jeśli więc chcesz uzyskać powodzenie w hodowli, powinieneś przede wszystkim w miarę możliwości precyzyjnie określić jej parametry, a także zastosować urządzenia lub akcesoria, które w razie potrzeby je poprawią.

Woda w akwarium – jaką powinna mieć temperaturę?

Jednym z najważniejszych warunków, jaki należy w tym celu spełnić, jest zastosowanie wody o dobrze dobranych parametrach. Powinny być one maksymalnie zbliżone do tych, które występują w naturze. Przykładowo, jeśli planujesz trzymanie w akwarium roślin i zwierząt pochodzących z ciepłych wód, musisz zadbać o to, by temperatura w zbiorniku była dla nich odpowiednia.

Przyjmuje się, że woda w akwarium powinna mieć pomiędzy 22 a 28 stopni Celsjusza. O utrzymanie prawidłowej wartości dbają grzałki. W niektórych przypadkach niezbędne jest jednak stosowanie chłodziarek lub coolerów. Wszystko zależy od tego, jakie gatunki masz zamiar trzymać w zbiorniku. Temperatura musi uwzględniać ich preferencje. Jeśli będzie źle dobrana, zwierzęta i rośliny będą się nie prawidłowo rozwijać, nie będą się rozmnażać lub, w skrajnym przypadku, obumrą.

<woda w akwarium

Woda do akwarium a twardość

Kolejną ważną właściwością jest twardość wody do akwarium. Jest ona zależna przede wszystkim od rozpuszczonych w niej jonów magnezu i wapnia. Tutaj także należy wziąć pod uwagę, z jakiego ekosystemu pochodzą hodowane przez Ciebie gatunki i jakie są ich wymogi środowiskowe.

Parametr ten można zmierzyć samodzielnie, wykonując test przy użyciu specjalnych testerów, takich jak Titrant - profesjonalny tester twardości wody. Jego wyniki mogą kształtować się w następujący sposób:

  • 0-5°d – woda bardzo miękka,
  • 6-10°d – woda miękka,
  • 11-16°d – woda średnio twarda,
  • 17-25°d – woda twarda,
  • 26°d i więcej – woda bardzo twarda.

Dla większości pospolitych gatunków odpowiednia twardość wody nie przekracza 16°d. W takim przypadku wlanie wody z kranu do akwarium nie powinno stanowić problemu. Jeśli natomiast hodujesz zwierzęta i rośliny o innych wymaganiach, musisz zadbać o to, by zmienić jej właściwości, także odpowiadały ich potrzebom.

Popularną praktyką jest stosowanie wody demineralizowanej do akwarium. Jej twardość wynosi 0°d, czyli jest ona bardzo miękka.

filtrowana woda do akwarium

Optymalny odczyn pH wody akwariowej

Odczyn pH wody w akwarium jest uzależniony od ilości rozpuszczonych w niej kwasów i zasad. W zależności od tego, które z nich przeważają, można mówić o odczynie kwaśnym, obojętnym lub zasadowym.

Kwasowość określa poniższa skala:

  • pH 0-7 – odczyn kwaśny,
  • pH 7 – odczyn obojętny,
  • pH 7-14 – odczyn zasadowy.

Aby sprawdzić te parametry, można, podobnie jak w przypadku pomiaru twardości, zastosować testy kropelkowe lub paskowe. Testery twardości możesz kupić w wielu różnych wariantach, warto zapoznać się z dostępną ofertą. Możesz wybrać między innymi produkt badający aż 7 parametrów wody (w tym pH) oraz wiele rodzajów kontrolujących twardość.

Większość gatunków organizmów wodnych, które polecane są początkującym akwarystom, może przebywać w środowisku o wartości pH ok. 7 – taki odczyn ma zazwyczaj kranówka. Obniżenie lub podwyższenie odczynu wody w akwarium umożliwiają odpowiednie preparaty.

Woda z kranu do akwarium – czy jest polecana?

To, czy wlanie wody z kranu do akwarium nie zaszkodzi obecnym w nim zwierzętom i roślinom, zależy od jej właściwości. Zazwyczaj mało wymagające gatunki dobrze ją znoszą, ponieważ jej parametry są zbliżone do tych, w jakich czują się najlepiej. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku mało wymagających ryb i roślin kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Zbyt niska lub zbyt wysoka może negatywnie wpływać na zachowanie hodowli lub wręcz doprowadzić do jej obumarcia.

Woda z kranu do akwarium z pewnością nie będzie odpowiednia w przypadku organizmów o bardzo sprecyzowanych wymaganiach środowiskowych. Tutaj należy rygorystycznie przestrzegać określonych zaleceń. Mogą one dotyczyć między innymi twardości wody. Jeśli chcesz ją obniżyć, możesz skorzystać z preparatów, które dodaje się bezpośrednio do akwarium lub zastosować zmiękczacz montowany jako element domowej instalacji wodnej. W takim przypadku sprawdzi się także woda demineralizowana, czyli pozbawiona wszelkich składników podnoszących jej twardość.

Woda demineralizowana do akwarium – filtry

Pomimo tego, że woda z kranu do akwarium jest często stosowana i zazwyczaj sprawdza się w hodowli pospolitych gatunków, należy pamiętać, że nie jest ona naturalnym środowiskiem dla ryb i roślin. Na szczęście zmiana jej parametrów na optymalne nie stanowi problemu. Wystarczy zaopatrzyć się odpowiedni filtr. Wśród akwarystów sporą popularnością cieszą się urządzenia przeprowadzające proces demineralizacji.

Najczęściej wykorzystują one zjawisko odwróconej osmozy. Do jego zaistnienia niezbędna jest półprzepuszczalna membrana, przez którą przenikają sole mineralne. Taka błona bardzo skutecznie oddziela wszelkie cząsteczki, które nie są pożądane w danej sytuacji. Przepuszczając przez filtr wodę z kranu, uzyskujesz zatem idealnie czystą ciecz, którą bez obaw możesz napełnić swoje akwarium.

Filtry osmotyczne do akwarium możesz dobrać  w zależności od swoich potrzeb. Do dużych zbiorników szczególnie dobrze sprawdzą się urządzenia wysokiej wydajności, które dodatkowo zapewniają doskonałą filtrację, nawet do 0,0001 mikrona. Polecanym modelem, który zapewnia takie parametry jest ARO-AQ Fit Aqua 150 GPD. Dodatkowo obniża pH wody i zmiękcza ją, usuwają związki magnezu i wapnia.

Tego typu urządzenia można kupić zarówno jako przeznaczone do wykorzystania typowo w akwarystyce, jak i w formie domowych uzdatniaczy wody. Zmiana jej parametrów jest bowiem korzystna nie tylko dla organizmów wodnych, ale także dla spożywających ją ludzi

Polecane

pixel