Czy od picia wody się chudnie? Fakty i mity (cz.1)

2021-01-20
Czy od picia wody się chudnie? Fakty i mity (cz.1)

Odchudzanie a woda

Początek roku to czas, gdy wielu z nas obiera sobie za cel zgubienie zbędnych kilogramów. Z resztą temat ten jest aktualny przez cały rok, bowiem każdy moment jest dobry, by zadbać o zdrowie. Nie dziwi więc, że coraz częściej w sieci pojawiają się pytania: czy picie wody powoduje chudnięcie? Czy chłodna woda pozwala spalać dodatkowe kalorie? Czy to prawda, że na diecie można pić tylko niegazowaną wodę mineralną? Niektóre mity krążą w sieci od lat, pomimo, że nie ma w nich ani krzty prawdy. Inne natomiast zaskakują swoją trafnością. Nasz ekspert wziął pod lupę popularne fakty i mity na temat wpływu picia wody na odchudzanie.


Czy picie zimnej wody spala kalorie?

Fakt czy mit?

FAKT, ale...

Z jednej strony jest to prawda, ale warto przyjrzeć się szczegółom. Badania wskazują, że szklanka chłodnej wody zapewnia spalenie kilkunastu kalorii. Zaledwie kilkunastu - ta wiadomość jest kluczowa. Dlaczego?

Z jednej strony jest to niedużo, jednak w skali roku stosując ten sposób możemy spalić nawet dodatkowe 17 000 kalorii. Oznacza to, że w rok można zgubić 2 kilogramy "gratis". Oczywiście takie działanie będzie miało miejsce, jeżeli oprócz stosowania tej metody będziemy dbać o odpowiednie odżywianie i aktywność.

I tu właśnie pojawia się druga strona medalu. Niektórzy przeceniają działanie tej metody myśląc, że po wypiciu zimnej wody można "bezkarnie" zjeść np. batonika. Takie błędne przekonanie sprawi, że zamiast spalać kilkanaście dodatkowych kalorii... będziemy przyjmować kilkaset w nadmiarze.

Podsumowując: może i jest to fakt, ale często przeceniany :)


Dzięki wodzie przyjmujesz mniej kalorii

Fakt czy mit?

FAKT!

Zacznijmy od tego, że czysta woda nie posiada żadnych kalorii, jest więc najlepszym napojem podczas odchudzania. Dodatkowo z obserwacji wynika, że osoby dbające o regularne nawadnianie organizmu rzadziej podjadają między posiłkami. Jeśli do tego zamienimy słodzone kolorowe napoje na szklankę wody, wyeliminujemy dodatkowe kalorie. Dzięki temu picie wody pozwoli nam utrzymywać dzienną liczbę kalorii na właściwym poziomie.

 

Podczas odchudzania można pić wyłącznie niegazowaną wodę mineralną

Fakt czy mit?

MIT!

Z punktu widzenia odchudzania, ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dzięki nawodnieniu, przemiana materii osiąga pełnię swoich możliwości, a organizm łatwiej oczyszcza się z toksyn. Ale jaką wodę pić podczas odchudzania? Ważne, aby była ona czysta i świeża. Woda mineralna może być dodatkiem, ale na co dzień wystarczy sięgać po filtrowaną wodę z domowego ujęcia. Nie tylko jest ona wystarczająca do utrzymania właściwego nawodnienia organizmu, ale jest także znacznie tańsza niż woda butelkowana. A co z bąbelkami w wodzie, czy na diecie można pić wodę gazowaną? Oczywiście, że tak! Pomimo krążącego od lat mitu, uspokajamy: woda gazowana na diecie jest równie dobra, jak niegazowana. Tak samo skutecznie nawadnia, a według wielu osób jeszcze lepiej gasi pragnienie. Woda gazowana, dokładnie jak ta bez gazu, nie ma żadnych kalorii - dlatego nie zaprzepaści efektów naszej diety. Jeśli więc nie mamy problemów zdrowotnych, przez które lekarz zaleca unikanie wody gazowanej, możemy śmiało po nią sięgać podczas odchudzania.

 

saturatory do wody gazowanej

 

Im więcej wody pijesz, tym bardziej chudniesz

Fakt czy mit?

MIT!

...a właściwie znaczna nadinterpretacja. Prawdą jest, że picie odpowiedniej ilości wody jest konieczne, by przemiana materii była na właściwym poziomie. Jednak nie oznacza to, że przemiana materii będzie przyspieszać w nieskończoność z każdym wypitym litrem wody. Co więcej, przewodnienie może być bardzo groźne! Picie na siłę bardzo dużej ilości wody prowadzi do zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Taka sytuacja nie tylko nie pomoże schudnąć, ale i może powodować problemy zdrowotne.

 



Nadmiar wody zatrzymuje się w organizmie powodując wrażenie obrzmienia, więc lepiej pić mniej

Fakt czy mit?

MIT!

To mit, w dodatku niebezpieczny! Zwłaszcza, że często zatrzymanie wody w organizmie jest skutkiem... picia zbyt małej jej ilości. Gdy pijemy za mało wody, zaburza się gospodarka elektrolitowa w organizmie. Powstaje nadmiar sodu, który prowadzi właśnie do zatrzymywania wody. W efekcie zauważamy opuchnięcie w różnych partiach ciała oraz wzrost wagi. Oprócz tego, że możemy mieć problem z dopięciem spodni, taka sytuacja jest niekorzystna dla zdrowia i może niwelować całe nasze starania podczas odchudzania. Tak więc warto zapamiętać: aby zapobiec zatrzymywaniu wody w organizmie, dbajmy o zrównoważoną dietę bez nadmiaru soli oraz właściwe nawodnienie.

 

 

Wspieranie odchudzania filtrowaną wodą pozwala liczyć nie tylko utracone kilogramy, ale i oszczędzone złotówki :)

Zapraszamy już wkrótce na ciąg dalszy faktów i mitów na ten temat!

 

dieta zupowa

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel