Czy woda ze studni głębinowej jest zdrowa, czy nadaje się do picia?

2021-03-24
Czy woda ze studni głębinowej jest zdrowa, czy nadaje się do picia?

Czy woda ze studni głębinowej jest zdrowa, czy nadaje się do picia?

Sielski ogród pełen kwiatów i owoców, słoneczne popołudnie, łyk orzeźwiającej wody wprost ze studni... Być może nie każdy z nas ma przed oczami taki obraz z dzieciństwa, ale już dla naszych rodziców czy dziadków takie wspomnienie brzmi zapewne znajomo. Czy w dzisiejszych czasach taka scena jest możliwa do odtworzenia? Czy można pić wodę ze studni?

Powodów do korzystania z wody studziennej jest tyle samo, ilu jej użytkowników. Czasem decyduje wygoda, czasem brak możliwości podłączenia do sieci wodociągowej, a czasem względy ekonomiczne. Korzystanie ze studni jest kuszące, bo wodę taką pobieramy bez dodatkowych kosztów. Wiele osób decyduje się na studnię wierząc, że pobierana z niej woda jest czysta, naturalna i korzystna dla zdrowia. 
Czy rzeczywiście?

Czy woda ze studni głębinowej jest zdrowa?

Niestety w większości przypadków odpowiedź brzmi: nie. Najczęściej występującym i zarazem najgroźniejszym problemem jest skażenie bakteriologiczne. Oprócz bakterii, w wodzie studziennej często występuje też nadmiar żelaza i manganu. Często decyduje o tym nie tylko lokalizacja, ale też głębokość i budowa studni. Niekiedy stopień zanieczyszczeń jest tak wysoki, że woda ze studni głębinowej jest mętna, żółta, a nawet brązowa czy czarna. "Woda ze studni głębinowej śmierdzi, ma wręcz zapach szamba" - często bez ogródek mówią nasi klienci, nim zdecydują się na odpowiednie filtry.

Dlaczego woda ze studni głębinowej jest brudna?

Zanieczyszczenia do wody studziennej przenikają z gleby. Dzielą się one ze względu na swoje pochodzenie, głównie na zanieczyszczenia naturalne i antropogeniczne. Te pierwsze wynikają ze specyfiki i ukształtowania terenu, składu gleby i wody. Te drugie natomiast wynikają wprost z działań człowieka. Składają się na nie zanieczyszczenia z przedsiębiorstw produkcyjnych, okolicznych gospodarstw, a nawet wnikające w glebę nawozy i środki ochrony roślin.

Jakie bakterie decydują o tym, czy można pić wodę ze studni głębinowej?

Rozpiętość gatunków bakterii i innych zanieczyszczeń, jakie można napotkać w wodzie głębinowej to temat na osobny, długi artykuł. Warto jednak wspomnieć o dobrze znanej większości z nas bakterii E.coli. To właśnie ona często występuje w wodzie ze studni głębinowej sprawiając, że nie jest ona zdatna do użycia. To właśnie dlatego standardowe domowe filtry do wody nie poradzą sobie z uzdatnieniem wody studziennej. Choć są one bardzo dokładne, to jednak stworzone są z myślą o uzdatnionej już wodzie wodociągowej. Doskonale poprawiają jej jakość, gwarantując bezpieczeństwo wody pitnej. Jednak w przypadku wody studziennej, potrzebne są znacznie bardziej zaawansowane wkłady filtrujące.

Woda ze studni głębinowej: czy i jak ją oczyścić, kiedy mamy pewność, że jest zdrowa?

Uzdatnianie wody studziennej należy zacząć od oczyszczenia studni z zanieczyszczeń mechanicznych. Takie oczyszczanie najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie, która zajmie się usunięciem niebezpiecznych osadów na całej jej głębokości, a także uszczelnieniem kręgów, z których zbudowana jest studnia. Po takim czyszczeniu, można starać się uzdatnić  wodę tak, aby ostatecznie było można ją pić. 

Po mechanicznym oczyszczaniu studni, należy odczekać około tygodnia przed dalszymi działaniami. Ten czas jest konieczny aby mieć pewność, że pobrana przez nas próbka wody nie będzie mieć śladów preparatów stosowanych do oczyszczania studni. Jeśli więc minął odpowiedni czas, możemy zbadać jakość wody. W tym celu próbkę wody oddajemy do badania w stacji sanepid. To bardzo ważny krok, który odpowie na pytanie jakie złoża i wkłady filtracyjne są potrzebne, by można było pić wodę z naszej studni. Potrzymaniu wyników, oddajemy sprawę w ręce profesjonalistów. Specjalista dobierze odpowiednie filtry, wkłady i złoża do wody studziennej. Dzięki temu uzyskamy dostęp do wody pitnej, zdatnej do użycia w domu. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel