Czym filtrować wodę ze studni?

2022-08-03
Czym filtrować wodę ze studni?

Uzdatnianie wody ze studni głębinowej jest konieczne z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim taka woda nie podlega badaniom wykonywanym przez zakład wodociągów. A zatem to wyłącznie Ty odpowiadasz za jej jakość i zachowanie bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Dlatego wskazane jest zlecenie kontroli wody w stacji sanepidu, a w razie potrzeby zainwestowanie w wysokiej jakości filtr, który zadba o jej optymalne parametry.

Uzdatnianie wody ze studni – najważniejsze są badania

Woda pochodząca z sieci wodociągowej, która następnie dostarcza ją do gospodarstw domowych, jest poddawana stałym i precyzyjnym kontrolom. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że zawartość ich kranów, jest dla nich w pełni bezpieczna i w żaden sposób nie zagraża ich zdrowiu.

W przypadku wody ze studni głębinowej – odpowiedzialność za jej jakość spoczywa na jej właścicielu. Dlatego, jeśli rozpoczynasz eksploatację takiego ujęcia lub gdy było ono długo nieużytkowane bądź zalane wodami opadowymi, koniecznie należy zlecić badanie w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Na taki krok warto zdecydować się również, gdy zauważysz zmianę zabarwienia, smaku, zapachu lub zmętnienie.

Skontrolowanie parametrów jest wyjątkowo istotne, aby określić właściwości fizykochemiczne wody, takie jak:

  • barwę,
  • zapach,
  • mętność,
  • pH,
  • zawartość związków organicznych,
  • utlenialność,
  • przewodność elektryczną,
  • skład mikrobiologiczny.

Szczególnie istotny jest ostatni parametr, dzięki któremu można wykryć ewentualną obecność groźnych dla zdrowia bakterii. Duże znaczenie ma także twardość wody, współczynnik pH i ilość soli mineralnych.

woda ze studni

Filtr do wody ze studni – dlaczego jest niezbędny?

Skład wody ze studni głębinowej może być zróżnicowany. Zależy to przede wszystkim od tego, gdzie został wykonany odwiert. Lokalizacja ujęcia wpływa przede wszystkim na ilość soli mineralnych, ale może również być przyczyną pojawiania się zanieczyszczeń antropogenicznych, czyli wywołanych działalnością człowieka. Chodzi przede wszystkim o odpady pochodzenia rolniczego, takie jak:

  • nawozy organiczne i sztuczne,
  • środki chwastobójcze,
  • pestycydy,
  • fungicydy.

Spożywanie roztworu zawierającego takie substancje może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego korzystanie z własnego ujęcia wymaga stosowania domowej stacji uzdatniania wody ze studni. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie ze szkodliwych mikroorganizmów, a także równie istotne – poprawianie parametrów dotyczących zawartości soli mineralnych.

Czym filtrować wodę ze studni?

Zastanawiasz się jaki filtr do wody ze studni wybrać? W sprzedaży dostępne są różnego typu urządzenia, które pozwalają na uzdatnianie – dodatkowo mają również inne funkcje. Możesz zdecydować się na wariant, który zadba jedynie o usunięcie szkodliwych chemikaliów, bakterii i wirusów lub wybrać opcję ze zmiękczaczem. Warto podejmować decyzję zakupową na podstawie przeprowadzonych badań.

uzdatniacze wody do studni

Filtrowanie i zmiękczanie wody może być prowadzone przez jedno urządzenie lub przez domową stację uzdatniania wody ze studni, która łączy obie te funkcje. Można także zastosować wariant ze złożem multifiltracyjnym, które przechwyci nadmiar niepożądanych soli mineralnych, a także obniży twardość i usunie substancje organiczne.

Uzdatnianie wody ze studni może zatem przebiegać na różne sposoby i być dopasowane do konkretnych potrzeb użytkowników oraz jakości filtrowanej wody.

Filtr do wody ze studni – wariant minimalny

Jaki filtr do wody ze studni wybrać? Jeśli chcesz zdecydować się na uzdatnianie jedynie w podstawowym zakresie, wybierz urządzenie, które zapewni filtrację wstępną oraz zmiękczanie. Podstawowym zadaniem takiej stacji jest zatrzymywanie zanieczyszczeń stałych, czyli piasku oraz większych zawiesin cząsteczek.

Kolejnym krokiem jest zapewnienie odpowiedniej twardości, czyli pozbycie się z roztworu rozpuszczonych soli mineralnych. Do tego celu domowe stacje uzdatniania wody najczęściej wykorzystują jonit. Podczas przepływu cieczy jony magnezowe i wapniowe są wymieniane na jony sodowe, co wpływa na zwiększenie miękkości. Ten proces odbywa się automatycznie. Złoża jonowymienne mają długą żywotność i wysoką wydajność. Do poprawnego działania złoża jonowymiennego, konieczna jest jego regularna regeneracja. W tym celu należy pamiętać o uzupełnianiu w urządzeniu soli tabletkowanej do zmiękczacza.

Uzdatnianie wody ze studni głębinowej – multifiltracja

Częstym problemem użytkowników przydomowych studni głębinowych jest zbyt wysoka zawartość żelaza i manganu. Może się to objawiać rdzawymi (w przypadku żelaza) lub ciemnymi (mangan) nalotami na urządzeniach sanitarnych oraz sprzęcie AGD.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest zainstalowanie odżelaziacza. Takie filtry do wody ze studni regenerowane są między innymi nadmanganianem potasu lub ozonem. Zwykle stosuje się urządzenia wyposażone we wbudowane systemy napowietrzania.

Natomiast, aby pozbyć się nadmiaru manganu, stosuje się stacje multifiltracyjne połączone ze zmiękczaczem. Wybór danego wariantu powinien być uzależniony od zawartości pierwiastków w wodzie. Jest to kolejny powód, dla którego zdecydowanie warto zlecić szczegółowe badania.

Do uzdatniania wody ze studni warto także wykorzystać lampy sterylizujące UV. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie wszelkich niebezpiecznych bakterii i wirusów. Lampa emituje promieniowanie ultrafioletowe działające zabójczo na DNA patogenów. Ten etap oczyszczania zawsze powinien znajdować się na samym końcu procesu, ponieważ wymaga tego, by wpływający płyn był klarowny. Sterylizatory do wody są niezwykle skuteczne i zapewniają idealną czystość mikrobiologiczną.

Polecane

pixel