Czym jest woda jonizowana?
Alkaliczna woda jonizowana zyskała w ostatnich latach sporą popularność. Wielu specjalistów podkreśla jej korzystny wpływ na organizm i zachęca do jej spożywania, aby cieszyć się zdrowiem i wigorem. Jakie właściwości ma żywa woda i jakie korzyści może przynieść jej regularne picie? Dowiedz się także, skąd można ją wziąć i jak dawkować.
Woda jonizowana – czym jest?
Woda jonizowana przeznaczona do picia to taka, której pH jest wyższe niż 7,5 – ma ona odczyn zasadowy. Dzięki temu odkwasza organizm i przywraca mu równowagę kwasowo-zasadową. Specyficzna budowa cząsteczek sprawia, że przedostaje się ona do komórek ciała szybciej niż zwykła woda i szybciej też zapewnia nam odpowiednie nawodnienie.
Takie właściwości uzyskuje się w wyniku elektrolizy, do której przeprowadzenia konieczne jest zastosowanie specjalnego urządzenia, które nazywa się jonizatorem wody. Jest to proces elektrochemiczny, który następuje na skutek przepływu prądu elektrycznego pomiędzy katodą i anodą jonizatora.
W trakcie procesu wokół katody gromadzą się dodatnie jony metali alkalicznych, dzięki czemu wytwarzana jest woda o odczynie zasadowym, czyli alkaliczna, z wyraźną przewagą jonów wodorotlenowych. To właśnie one nadają jej właściwości przeciwutleniające i wpływają korzystnie na stan organizmu. W zbiorniku z anodą skupiane są jony chloru, siarki i fosforu. W trakcie procesu przedostają się przez półprzepuszczalną membranę oddzielającą zbiorniki. W tym z anodą otrzymuje się jonizowaną wodę kwaśną, w której przeważają jony wodorowe.
Ta substancja nie nadaje się do picia, jednak również wykazuje właściwości prozdrowotne w stosowaniu zewnętrznym.
Jeśli chcesz uzyskać wodę jonizowaną w domowych warunkach, możesz to zrobić za pomocą specjalnych filtrów ozmozy z wkładem jonizującym. Szczególnie warte uwagi są między innymi następujące urządzenia:
- 6 stopniowy system odwróconej osmozy z alkalizatorem Ecosoft Pure Alkafuse
- Aquaphor RO-101S MORION - System Odwróconej Osmozy + Biocera do alkalizacji wody
Dzięki takim filtrom nie musisz kupować wody butelkowanej — masz do niej stały dostęp we własnym domu.
Alkaliczna woda jonizowana – kwaśna i zasadowa
W wyniku omawianego procesu powstają dwa typy wody jonizowanej – kwaśna i zasadowa. Każda z nich cechuje się określonymi właściwościami, korzystnymi dla zdrowia organizmu. Sprawdź, jakie korzyści daje stosowanie każdej z nich.
Jonizowana woda alkaliczna o odczynie zasadowym
Jest przeznaczona do picia, a jej odczyn pH wynosi powyżej 7,5. Od zwykłej wody różni się budową cząsteczkową — ma 6 molekuł. Dzięki temu może szybciej przenikać do komórek ciała i wykazywać w nich korzystne działanie. Efektywniej nawadnia i dotlenia organizm. Dzięki stosowaniu żywej wody proces przemiany materii przyspiesza, a toksyny są rozpuszczane i wydalane. W trakcie jonizowania powstają też antyoksydanty, które są niezbędne w walce z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za szybki proces starzenia oraz zmiany chorobowe, w tym nowotwory.
Kwaśna woda jonizowana
Odczyn pH tej substancji wynosi poniżej 7. Nie jest przeznaczona do picia, ale można stosować ją zewnętrznie. Wykazuje bardzo dobre właściwości antyseptyczne – można używać jej do odkażania ran i zadraśnięć na skórze oraz przemywania zmian ropnych. Odczyn kwaśny powoduje znaczne zmniejszenie ilości bakterii i innych patogenów na skórze. Jest też używana do leczenia trądziku, opryszczki oraz łupieżu. Niektórzy używają jej również jako środka czyszczącego do różnych powierzchni. Dobrze sprawdza się także jako środek do mycia szyb.
Woda jonizowana – zalety
Żywa woda, czyli alkaliczna woda jonizowana jest uznawana za remedium na wiele dolegliwości. Wpływa na organizm systemowo, ponieważ po spożyciu przedostaje się wraz z krwiobiegiem do każdej komórki ciała. Co więcej, ten proces zachodzi szybciej niż w przypadku innych płynów, co wynika z budowy molekularnej wody poddanej jonizacji.
Jakie korzyści można odnieść z jej stosowania? Przede wszystkim zapewnia wysoki poziom nawodnienia, który jest podstawą do pozostawania w dobrej kondycji i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej, działa szybko. Cząsteczki w niej zawarte są prawie dwa razy mniejsze od tych zawartych w wodzie pochodzącej z kranu lub kupowanej w butelce. Przez to łatwiej przenikają przez błonę komórkową i wydajniej rozprowadzają substancje odżywcze po całym organizmie. Pozwala też odzyskać balans na poziomie komórkowym, co w dłuższej perspektywie przywraca organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.
Jonizowana woda alkaliczna umożliwia również skuteczną detoksykację. Odpowiednie nawodnienie pomaga w usuwaniu toksyn z całego organizmu, które powstają w wyniku pracy narządów wewnętrznych i procesu przemiany materii. Substancja poddana jonizacji ma małe napięcie powierzchniowe, zbliżone do wartości napięcia powierzchniowego krwi, co ułatwia jej przenikanie do i z komórek. Żywa woda dostarcza do nich także większą ilość tlenu.
Woda jonizowana – wady
Przeciwnicy korzystania z wody jonizowanej wskazują na większe ryzyko infekcji pokarmowych oraz problemów trawiennych, szczególnie u osób cierpiących na schorzenia takie jak refluks czy kamica moczanowa. Może się wówczas zaostrzyć przebieg tych chorób. Ze względu na zasadowy odczyn jest także odradzana osobom, które mają problemy z nerkami.
Do skutków ubocznych jej picia można też zaliczyć bóle brzucha i mdłości, które związane są z usuwaniem toksyn z organizmu.
Dlatego, jeśli planujesz rozpoczęcie stosowania alkalicznej wody jonizowanej, warto robić to stopniowo. Wskazana jest także konsultacja z lekarzem, szczególnie jeśli cierpisz na wyżej wymienione dolegliwości. Uważać powinny także kobiety w ciąży, osoby starsze i małe dzieci.