Demineralizacja wody – jak wygląda?

2022-10-18
Demineralizacja wody – jak wygląda?

Woda demineralizowana to taka, z której usunięto rozpuszczone w niej sole i inne składniki mineralne. Jej stosowanie jest istotne z punktu widzenia zachowania dobrego stanu różnych urządzeń. Osadzający się w ich wnętrzu kamień kotłowy mógłby je uszkodzić. Skąd wziąć wodę demineralizowaną w gospodarstwie domowym?

Woda demineralizowana – co to jest?

Wodą demineralizowana określa się taką, z której usunięto rozpuszczone w niej składniki mineralne. Warto wiedzieć, że w zwykłej kranówce występują one w większym lub mniejszym stopniu, jednak zawsze są w niej obecne. Ich rodzaj i stężenie zależą między innymi od regionu, w którym woda jest pobierana.

Rozpuszczone sole mineralne (niewidoczne gołym okiem) mogą działać szkodliwie na sprzęt gospodarstwa domowego i elementy instalacji. Jeśli kranówka w Twoim domu jest wysoko nasycona składnikami mineralnymi, to z pewnością obserwujesz kamień osadzający się na czajniku, kranach czy kabinie prysznicowej. O ile w takich miejscach stanowi on problem głównie estetyczny, o tyle do niektórych zastosowań kranówka niepoddana demineralizacji po prostu się nie nadaje.

Chodzi przede wszystkim o:

  • pralkę,
  • zmywarkę,
  • żelazko,
  • nawilżacz powietrza,
  • inny sprzęt wrażliwy na osadzanie się kamienia.

Stosowanie kranówki nie jest polecane również w akwariach. Demineralizacja wody jest więc konieczna, by poprawić jej parametry. Dzięki temu będzie można jej bezpiecznie używać do wielu zastosowań.

Woda destylowana a woda demineralizowana

Czasami tych pojęć używa się zamiennie, choć nie jest to do końca poprawne. Woda destylowana (Aqua Dest lub Aqua destillata) powstaje w wyniku poddania jej odpowiedniemu procesowi. Polega on na odparowaniu cieczy, wychwyceniu niepożądanych cząsteczek i ponownym jej skropleniu. Destylacja wody jest bardzo skuteczna, jednak wymaga dużego nakładu czasu i energii, a co za tym idzie – niemałych kosztów finansowych. Nie ma również większego sensu przeprowadzanie jej w domu.

Zatem aby uzyskać oczyszczoną wodę, często stosuje się alternatywne procesy technologiczne. Oczyszczanie jej z soli mineralnych możliwe jest między innymi w urządzeniach wykorzystujących zjawisko odwróconej osmozy oraz działających na zasadzie wymiany jonowej. W taki sposób można otrzymać wodę demineralizowaną. W przeciwieństwie do wody destylowanej może ona zawierać pozostałości zanieczyszczeń organicznych. Jednak w użytku domowym, a nie laboratoryjnym, nie stanowi to żadnego problemu.

Woda demineralizowana uzyskana w wyniku procesu odwróconej osmozy doskonale sprawdza się tam, gdzie używanie wody mineralnej nie jest zalecane.

 

Woda demineralizowana – jak powstaje?

Istnieje kilka sposobów na doprowadzenie do procesu demineralizacji wody. Jednym z najbardziej skutecznych jest zastosowanie systemu odwróconej osmozy, znanego między innymi z kuchennych filtrów do wody. Zaletą tej metody jest to, że do jej przeprowadzenia nie są wykorzystywane żadne środki chemiczne. Z tego powodu woda demineralizowana powstająca w taki sposób jest w pełni bezpieczna dla użytkowników.

Innym sposobem demineralizacji wody jest wymiana jonowa. Podczas tego procesu dochodzi do wymiany jonów na inne spod tego samego znaku. Wykorzystuje się do tego materiał nazywany wymiennikiem jonowym bądź jonitem. Takie systemy można znaleźć w zmiękczaczach do użytku domowego.

Niektórzy rozważają również przeprowadzenie demineralizacji lub destylacji wody w domu. Czy ma to sens? Teoretycznie można się tego podjąć, jednak wydajność takich działań jest niewielka. Wiąże się również z zakupem odpowiedniego sprzętu laboratoryjnego, dlatego, zamiast inwestować w takie produkty, lepiej zdecydować się na montaż profesjonalnego filtra wykorzystującego zjawisko odwróconej osmozy. Takie urządzenia są dostępne w wielu różnych wariantach. Mogą obejmować swoim działaniem zarówno pojedyncze krany (na przykład w kuchni), jak i całą domową instalację.

Odwrócona osmoza – dlaczego warto?

Odwrócona osmoza pozwala na bardzo skuteczne uzdatnianie wody, ponieważ zatrzymuje niemal całą zawartą w niej sól. Jest to możliwe dzięki skorzystaniu z technik membranowych, które skutecznie oczyszczą ciecz. Stacje uzdatniające wyposażone w systemy odwróconej osmozy można zakupić i zainstalować w miejscu, w którym takie urządzenie jest potrzebne.

Najbardziej polecane są urządzenia, które swoim działaniem obejmują całą instalację. Dzięki temu można zadbać nie tylko o to, aby woda wlewana do czajnika nie pozostawiała w nim kamienia. Wychwycenie niepożądanych cząsteczek już na samym początku domowego systemu wodociągowego sprawi, że osady nie będą gromadziły się również w systemie grzewczym, pralce czy zmywarce. Pozwoli to przedłużyć żywotność sprzętu AGD, poprawi wydajność ogrzewania (co pozwoli obniżyć rachunki), a także ograniczy powstawanie nieestetycznych osadów na armaturze kuchennej i łazienkowej.

Polecane

pixel