Domowy filtr do wody – jaki wybrać i czy w ogóle jest potrzebny?

2022-04-13
Domowy filtr do wody – jaki wybrać i czy w ogóle jest potrzebny?

Woda kranowa od lat jest przedmiotem licznych dyskusji. W tym czasie jej parametry uległy wielu zmianom w związku z postępem technologicznym oraz wprowadzeniem wielu regulacji prawnych. Wciąż jednak można spotkać zwolenników picia nieprzegotowanej kranówki, którzy twierdzą, że niczym nie różni się ona od większości wód butelkowanych, jak i przeciwników, którzy przestrzegają przed potencjalną szkodliwością wody z domowych przyłączy. W gruncie rzeczy obie strony tego sporu mają słuszne argumenty.

Czy picie wody prosto z kranu jest bezpieczne?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami woda wodociągowa musi być zdatna do spożycia przez ludzi, czyli wolna od chorobotwórczych drobnoustrojów oraz wszelkich innych potencjalnie szkodliwych substancji w stężeniach, które mogłyby stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. W związku z tym przedsiębiorstwa wodociągowe zobowiązane są do ciągłego monitorowania stanu wody, która trafia do przyłączy w domach mieszkalnych czy budynkach użyteczności publicznej. Teoretycznie więc możemy pić ją bez gotowania.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że w każdej chwili kranówka może ulec zanieczyszczeniu, np. w wyniku awarii oczyszczalni ścieków czy uszkodzenia instalacji w budynku. Co więcej, woda w domowych przyłączach często bywa niesmaczna (np. w związku z obecnością użytego do jej uzdatniania chloru), a przez to wpływa niekorzystnie na walory przygotowywanych z jej użyciem napojów i posiłków. I wreszcie, niektórym osobom na dłuższą metę może nie służyć nawet niewielkie stężenie przenikających do wody hormonów czy metali ciężkich.

Czemu służą filtry do wody w gospodarstwach domowych?

Skutecznym rozwiązaniem wyżej opisanych problemów jest filtrowanie wody wodociągowej. Przy zastosowaniu filtrów podzlewozmywakowych możemy bezpiecznie pić ją bezpośrednio z kranu, jak zachęcają zwolennicy kranówki. Nowoczesne zaawansowane technologicznie urządzenia zdolne są przechwycić z wody wszystkie często pojawiające się w niej zanieczyszczenia, które wpływają niekorzystnie na jej walory organoleptyczne i zdrowotne. Po przefiltrowaniu jakość wody w domowym przyłączu porównywalna jest z tą, która cechuje dobre wody źródlane.

Podzlewozmywakowy filtr zapewnia nieograniczony dostęp do smacznej i zdrowej wody pitnej – nawet jeśli instalacja takiego urządzenia wydaje się bardzo dużym wydatkiem, w praktyce oznacza ona ogromne oszczędności: od ograniczenia wydatków na wodę butelkowaną po niższe koszty konserwacji sprzętów AGD.

Jakie domowe filtry do wody są dostępne na rynku?

Oprócz wspomnianych filtrów do wody pod zlewozmywak, w ofercie rynkowej znaleźć można kilka innych rozwiązań do zastosowań domowych. Należą do nich np. filtry nakranowe, czyli montowane bezpośrednio na kranie kuchennym w miejscu perlatora. Wodę oczyszczać można także z użyciem filtrów nablatowych albo dzbanków filtrujących. W przypadku domów wolnostojących warto rozważyć zakup filtrów do centralnej stacji poprawiającej jakość wody we wszystkich kranach.

Dla 2–4 osób zamieszkujących wspólnie lokum w budynku wielorodzinnym optymalnym rozwiązaniem są zazwyczaj filtry podzlewozmywakowe. Takie urządzenia są trwałe i wydajne – jeden wymienny wkład filtrujący wystarcza na około rok użytkowania, ale możesz zdecydować się na różne modele. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy filtr pozdzlewozmywakowy to coś dla Ciebie, możesz zdecydować się na filtr Brita On Line Active MyPure P1000, który starcza na 3–6 miesięcy. Jeśli jednak wolisz długoterminową inwestycję, polecamy filtr 3-stopniowy Aquaphor Kryształ B ECO lub wystarczający aż na 18 miesięcy filtr podzlewowy Aquaphor Faworyt z podwójnym blokiem węglowym. Montując dodatkowo specjalną baterię trójdrożną można korzystać w kuchni zarówno z wody filtrowanej, jak i niefiltrowanej (ciepłej i zimnej). Wydłuża to okres żywotności wkładu, ponieważ nie zużywa się on wówczas, gdy chcemy np. pozmywać albo umyć warzywa.

Filtr-do-wody

Jak działają filtry podzlewozmywakowe do kuchni?

Podzlewozmywakowy filtr do wody to urządzenie zbudowane z dwóch modułów – instalowanej na stałe głowicy i wymiennych wkładów filtrujących, których działanie bazuje na technologii węgla aktywnego. Ma on silne właściwości absorpcyjne, dzięki czemu wiąże cząsteczki chloru czy metali ciężkich wpływających negatywnie na smak, zapach i kolor wody. Węgiel usuwa także takie substancje, jak pestycydy, herbicydy, hormony czy farmaceutyki. Ich śladowe ilości mogą przenikać do wody (np. z gleby), a w dużych stężeniach nie są obojętne dla zdrowia.

Wkład węglowy doskonale radzi sobie nie tylko z zanieczyszczeniami chemicznymi, ale też mechanicznymi i organicznymi. Ma porowatą strukturę, dzięki czemu wychwytuje z przepuszczanej przez niego wody nawet najdrobniejsze cząstki rdzy, piasku, mikroplastiku, a także bakterie, wirusy, grzyby. Ponadto w złożonym procesie działania filtra do wody pod zlew dochodzi do redukcji jej twardości przy jednoczesnym zachowaniu takich cennych dla zdrowia (oraz z punktu widzenia walorów smakowych wody) minerałów jak magnez czy wapń.

Czy każdy poradzi sobie z obsługą filtra do wody?

Montaż większości filtrów do wody w kuchni pod zlewozmywakiem jest zadaniem stosunkowo prostym – nie trzeba do niego specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Od jakości instalacji zależy jednak skuteczność i bezpieczeństwo jej użytkowania. Dlatego jeśli nie mamy wprawy w tego typu czynnościach, lepiej powierzyć założenie filtra podzlewozmywakowego fachowcom. Eksploatacja urządzenia (w tym okresowa wymiana wkładu węglowego) nikomu nie powinna przysporzyć najmniejszych problemów. Zwykle nie wymaga nawet użycia jakichkolwiek narzędzi.

Jeśli zależy nam na tym, by obsługa podzlewowych filtrów do wody była jak najłatwiejsza, możemy zdecydować się na wybór takich udogodnień jak ledowy wskaźnik zużycia wkładu węglowego czy specjalny licznik przepływu wody. W niektórych modelach istnieje też możliwość dostosowania parametrów filtrowania do jakości wody w domowym przyłączu.

 

Każdy filtr do wody pod zlew to urządzenie praktyczne, proste w obsłudze i przyjazne środowisku, a koszt jego instalacji szybko się zwróci dzięki wymiernym korzyściom, jakie przynosi stały dostęp do dobrej jakości kranówki.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel