Dzbanek z filtrem - niezbędny w każdym domu

2022-03-23
Dzbanek z filtrem - niezbędny w każdym domu

Dzbanek filtrujący wodę to niewielki i dość niepozorny artykuł gospodarstwa domowego, który jest źródłem wielu korzyści. Ten prosty sprzęt bazuje na nowoczesnej technologii pozwalającej na zaawansowane oczyszczanie wody kranowej. W porównaniu z innymi systemami dzbanek z filtrem jest niedrogi, a przyczynia się do całkiem sporych oszczędności, i to zarówno w domowym budżecie, jak i na skalę globalną. A Ty masz już swój dzbanek z filtrem?

Dlaczego potrzebujemy filtrować wodę z kranu?

Jeśli nie masz dzbanka filtrującego ani żadnego innego urządzenia do oczyszczania wody z domowego przyłącza, być może należysz do zwolenników picia tzw. kranówki. Masz słuszność sądząc, że zasadniczo jest to dobre. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce (i w całej Unii Europejskiej) regulacjami prawnymi woda wodociągowa musi być zdatna do spożycia przez ludzi, czyli wolna od niepożądanych i potencjalnie toksycznych substancji, a przynajmniej zawierająca ich bezpieczne dla zdrowia ilości. To jednak tylko teoria. Co może zdarzyć się w praktyce?

Woda dopuszczona do spożycia może ulec zanieczyszczeniu na ostatnim odcinku drogi do Twojego kranu, np. w niewymienianej od lat i przerdzewiałej instalacji. Niewielkie ilości hormonów czy herbicydów, które przenikają do wody pitnej, są bezpieczne dla organizmu dorosłego człowieka z normalną odpornością, mogą jednak szkodzić niemowlętom albo osobom cierpiącym na choroby przewlekłe. Cząsteczki metali ciężkich czy resztki chloru użytego do uzdatnienia wody w Twoim przyłączu mogą popsuć jej smak lub zapach. Dlatego warto ją filtrować.

Jak wygląda dzbanek do wody z filtrem węglowym?

Dzbanki do filtrowania wody wyglądają dość niepozornie. Na pierwszy rzut oka nie różnią się znacznie od najzwyklejszych naczyń do serwowania gościom wody z cytryną i listkami mięty. Wprawdzie tradycyjne dzbanki najczęściej wykonuje się ze szkła, ale można pomylić z nim estetyczny (a przy tym znacznie trwalszy) tritan wykorzystywany do produkcji dzbanków filtrujących – np. ten od firmy Aquaphor. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem klasyki, w naszej ofercie znajdziesz też szklany dzbanek filtrujący. A pokrywka? Niegdyś naczynia na wodę z wieczkiem były rzadkością, ale dziś – ze względów higienicznych – są bardzo często widywane.

Tym, co sprawia, że dzbanka filtrującego nie da się pomylić z klasycznym jest jego wewnętrzna komora na wodę niefiltrowaną, w której wydłużonym dnie znajduje się wymienny wkład węglowy zdolny podnieść jakość nawet 300–350 l kranówki. Jednorazowo w takim dzbanku może się zmieścić od 2 do nawet 4,5 l wody (z czego około 2/3 to woda przefiltrowana – resztę zajmuje komora na wodę, która dopiero zostanie poddana oczyszczaniu) – wystarczająco dużo, by poczęstować kilkunastu gości lub przygotować zupę dla całej rodziny.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel