Gdzie można pić wodę z kranu?

2020-08-19
Gdzie można pić wodę z kranu?

Czy woda z kranu jest zdrowa? Gdzie można pić wodę z kranu?

Doradzanie mieszkańcom naszego kraju w kwestii oczyszczania wody to nasza codzienność. Odpowiadamy na setki wątpliwości, starając się zaproponować właściwe rozwiązanie. Spośród często pojawiających się tematów, wysoko plasuje się pytanie o to, czy można pić wodę z kranu w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, we Wrocławiu...

Ciekawym okresem jest lato, kiedy nasi Klienci planują podróże. Wówczas często wracają do nas z podobnymi pytaniami, jednak o szerszym zasięgu geograficznym :) Zatem jak to jest: czy można pić wodę z kranu w Polsce, Chorwacji, Grecji lub Hiszpanii? W sieci krąży lista krajów, w których picie wody z kranu jest dozwolone. Znajduje się na niej większość popularnych, wakacyjnych kierunków. Niestety okazuje się, że nie zawsze jest to takie proste...

 

Woda z kranu w Polsce. Czy picie wody z kranu jest zdrowe?

W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że woda z kranu szkodzi. Swego czasu "kranówka" odpychała podejrzanym zabarwieniem, metalicznym zapachem, a jej spożycie miewało nieprzyjemne dla żołądka konsekwencje. W ostatnich latach sytuacja zdecydowanie się poprawiła i ogólna jakość wody w Polsce jest dobra. Dziś częściej problemem jest twarda woda lub nadmiar chloru, który psuje jej smak i zapach. Na szczęście te problemy łatwo jest skorygować odpowiednim filtrem wody kuchennym lub na cały dom. Woda z kranu w Polsce jest więc obecnie bezpieczna, a po zastosowaniu odpowiedniej filtracji potrafi być także pyszna :)




Czy można pić wodę z kranu w Grecji?

Grecja jest jednym z krajów, w których wiele zależy od konkretnej lokalizacji. W dużych miastach, szczególnie tych w kontynentalnej części kraju, woda nie budzi większych zastrzeżeń. Niejednokrotnie w lokalach gastronomicznych jest ona podawana do posiłków zamiast wody butelkowanej. Problem pojawia się jednak w mniejszych miejscowościach, a w szczególności na wyspach. Woda nie jest tam doprowadzana z kontynentalnej części kraju, więc jej jakość nie jest równie dobra. Niekiedy jakość "kranówki" nie pozwala nawet na zastosowanie jej do mycia zębów czy opłukania owoców. Wybierając się do Grecji, warto więc wcześniej upewnić się, czy picie wody z kranu w danej lokalizacji jest bezpieczne.

Chorwacja — picie wody z kranu

Chorwacja szczyci się doskonałą jakością wody z kranu. Nawet oficjalne strony rządowe tego kraju potwierdzają, że można ją pić bez obaw. Niektórzy turyści wskazują jednak na inny problem, jakim jest specyficzny smak tamtejszej wody. Jest on związany z dużą zawartością wapnia, którego posmak nie wszystkim odpowiada. Podsumowując: chorwacką "kranówkę" możemy pić bez obaw o zdrowie, a jeśli chcemy skorygować jej smak, wystarczy podręczny filtr wody.

Woda z kranu w Hiszpanii

W Hiszpanii picie wody z kranu to norma. Taką wodą poczęstuje nas gospodarz domu czy nawet restauracja. W wielu miejscach publicznych można korzystać z fontann wody pitnej, które także serwują wodę wodociągową. Podobnie jak w przypadku Chorwacji, zastrzeżenia można mieć jedynie do smaku wody. W tym przypadku decydującą rolę odgrywa dość duża ilość chloru w wodzie. Jeśli więc posmak chlorowanej wody nie trafia w nasz gust — ponownie rozwiązaniem będzie podróżny filtr do wody pitnej. Innym rozwiązaniem mogłaby być woda butelkowana, ale tu ciekawostka: wielbiciele wody gazowanej muszą obejść się smakiem. Trudno jest ją dostać w hiszpańskich sklepach. Zazwyczaj dostaniemy butelkowaną wodę niegazowaną, która nie będzie mieć żadnej smakowej przewagi nad filtrowaną "kranówką".



Podręczny, przenośny filtr do wody: rozwiązanie w podróży i w domu

W pełni rozumiemy naszych Klientów, którzy dla pewności wolą poddać "kranówkę" dodatkowej filtracji. Choćby dla redukcji zawartości chloru i poprawy jej smaku. Sami przyznamy się, że zabieramy w podróż turystyczne filtry do wody :) Przydatne okazują się kompaktowe dzbanki filtrujące wodę czy też butelki i bidony Brita. Prawdziwym hitem okazał się jednak mobilny system filtracji wody J.Shmidt 500 od Aquaphor. Dlaczego?

Elektroniczny dzbanek filtrujący JS500 wyróżnia zaawansowany wkład A500. Mikropompa, technologia Aquaphor oraz membrana kapilarna sprawiają, że J.Shmidt 500 zapewnia filtrację na poziomie stacjonarnych filtrów podzlewowych. Usuwa zanieczyszczenia, a nawet bakterie! Wodę po filtrze JS 500 można porównać do wody przegotowanej. Taka woda jest bezpieczna i odpowiednia dla wszystkich, także dla dzieci, alergików czy osób starszych. Sezon na pyszną wodę z kranu może trwać cały rok: zarówno w podróży, jak i w domu :)


 



Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel