Jak obliczyć wydajność zmiękczacza pomiędzy regeneracjami?

2017-05-21
Jak obliczyć wydajność zmiękczacza pomiędzy regeneracjami?zaletach stosowania zmiękczonej wody pisaliśmy już niejednokrotnie. Jednak żeby przekonać się o jej właściwościach, najpierw trzeba wybrać odpowiednie urządzenie. Istotne jest dobranie właściwej wielkości urządzenia do danych potrzeb. Aby dobrać odpowiednią wielkość zmiękczacza, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z istotnych parametrów jest zdolność jonowymienna. Parametr umożliwia wyliczenie co ile metrów sześciennych będzie się dokonywała regeneracja naszego zmiękczacza.


Jaki centralny zmiękczacz wody do domu wybrać?

Żeby ułatwić Państwu znalezienie odpowiedzi, prześledźmy konkretny przypadek:

  • mamy zmiękczacz, gdzie podawany jest parametr zwany zdolnością jonowymienną w stopniach niemieckich i wynosi on 58 m3
  • mamy twardość wody określoną także w stopniach niemieckich na poziomie 18odH (stopni niemieckich)
  • wykonujemy dzielenie: 58/18 = 3,22 - wynikiem działania jest wartość w metrach sześciennych. Określa ona wydajność maksymalną pomiędzy regeneracjami
  • jeżeli wiemy, że w domu zużywamy np. 20 mwody miesięcznie możemy określić, że zmiękczacz będzie się regenerował co ok. 5 dni (20/3,22=6,21 regeneracji miesięcznie, 30 dni/6,21 = 4,8 dnia)


Generalnie powinniśmy stosować urządzenia, których regeneracja następuje średnio w przeciągu 5-10 dni. W tym przypadku sugerowalibyśmy zakup zmiękczacza o wyższych parametrach, co oznacza większą pojemność żywicy. Mamy nadzieję, że powyższy przykład ułatwi Państwu wyliczenie właściwych parametrów. W razie jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Chętnie pomogą w doborze właściwego zmiękczacza wody!


jaką twardość powinna mieć woda w domuPokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

pixel