Jak oszczędzać pieniądze na wodzie do picia?

2022-10-24
Jak oszczędzać pieniądze na wodzie do picia?

Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że woda jest jedną z najważniejszych substancji, jaką każdy człowiek spożywa w ciągu dnia. Jej podaż musi być odpowiednia, aby móc cieszyć się zdrowiem i dobrą formą. Zatem czy można na tym oszczędzać? Okazuje się, że tak, ponieważ nie zawsze kupowanie butelkowanych napojów jest konieczne, by zapewnić sobie dostęp do świeżej wody o doskonałych parametrach. Sprawdź, jak to zrobić.

Oszczędzanie wody – czy warto?

O oszczędnościach mówi się ostatnio bardzo dużo, a stale rosnące rachunki za poszczególne domowe media nie nastrajają optymistycznie. Wiele osób zastanawia się więc, w jaki sposób można ograniczyć koszty eksploatacyjne, aby nie stracić przy tym na własnym komforcie.

Jednym z obszarów, w którym można podjąć działania dające wymierne rezultaty, jest oszczędzanie wody. Mowa zarówno o tej, którą wykorzystuje się do celów higienicznych, na przykład do kąpieli, prania czy mycia naczyń, jak i o wodzie pitnej. W każdym przypadku istnieją sposoby pozwalające na zmniejszenie wydatków.

Dlaczego warto to zrobić? Oszczędzanie to oczywiście przede wszystkim ograniczenie wydatków, czyli korzyści finansowe. Niższe zużycie wody w pralce, zmywarce czy wannie to po prostu mniejsze rachunki. Jednak takie działania warto podjąć również jeśli chodzi o produkty, które spożywasz. Zwróć uwagę, że koszty napojów butelkowanych nie należą do niskich. Na jednorazowy zakup wydaje się zwykle kilka złotych, które są niezauważalne w domowym budżecie, jednak regularne zaopatrywanie się w zgrzewki „mineralki” dla rodziny liczącej kilka osób to już całkiem wymierny i odczuwalny wydatek.

Czy jednak warto na tym oszczędzać, skoro podkreśla się ogromną rolę jakości wody, którą się spożywa? Okazuje się, że dość łatwo można ograniczyć wydatki, wcale nie rezygnując ze spożywania zdrowej wody o doskonałych parametrach. Zobacz, jak to zrobić.

Oszczędzanie wody pitnej – kranówka czy butelkowa?

Zgodnie z wyliczeniami ze strony jakoszczedzacpieniadze.pl dwa litry wody dziennie mogą kosztować tylko 8,37 zł rocznie lub aż 2700 zł rocznie. Jak to możliwe? Wszystko zależy od tego, w jakiej formie zostanie ona dostarczona. Jeśli kupujesz wodę butelkowaną, musisz liczyć się z najwyższymi kosztami, szczególnie jeśli preferujesz marki premium, które zwykle kosztują znacznie więcej niż standardowa „mineralna”.

Czy zatem warto całkowicie zrezygnować z kupowania takich produktów? Niekoniecznie. Jeśli wybierasz się w podróż lub gdy dużo przebywasz poza domem, butelka PET z ulubioną wodą z pewnością się przyda. Natomiast do typowo domowych potrzeb nie jest konieczne zaopatrywanie się regularnie w produkty ze sklepów. Pozwoli to na oszczędzenie wody pitnej bez kompromisów.

Zwróć uwagę na to, że w większości polskich miejscowości wodę z kranów można spożywać bez żadnego ryzyka dla zdrowia. Jest ona uzdatniania w stacji wodociągów i nasycana substancjami, które dbają o jej prawidłowe parametry mikrobiologiczne. To znaczy, że jest w pełni bezpieczna dla zdrowia użytkowników. Co więcej, bardzo często kranówka zawiera dobroczynne minerały, a jej pH jest na optymalnym poziomie. Oszczędzanie wody w domu można więc rozpocząć od rezygnacji z kupowania produktów butelkowych. Nie wszyscy jednak są przekonani do jej spożywania. Dlaczego tak się dzieje?

Oszczędzanie wody w domu – pić kranówkę czy nie?

Oszczędność wody polegająca na rezygnacji z napojów w butelkach na rzecz picia kranówki wciąż budzi pewne kontrowersje. Z jednej strony, zgodnie z badaniami przeprowadzanymi w ujęciach w poszczególnych miejscowościach, picie wody z kranu bez przegotowania jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Jest ona poddawana uzdatnianiu w ujęciu, a poza tym dodaje się do niej chlor, który na każdym etapie przekazywania jej do użytkowników eliminuje szkodliwe mikroorganizmy takie jak:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • grzyby,
  • inne patogeny.

Zatem woda w Twoim kranie jest w pełni chroniona przed występowaniem drobnoustrojów, mimo że pokonała długą drogę ze stacji wodociągowej do Twojego domu. Co więcej, badania jakości są przeprowadzane regularnie i wieloetapowo. Czystość mikrobiologiczna kranówki pochodzącej z miejskich czy gminnych wodociągów nie budzi zatem zastrzeżeń.

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na to, że stan rurociągów, którymi woda dociera do użytkowników, może być różny. Czasami takie systemy liczą sobie kilkadziesiąt lat i nie są modernizowane, dlatego w wodzie pobieranej z kranu można spotkać drobinki odrywające się od wnętrza rur, piasek, osady i inne zanieczyszczenia. Choć nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, to ich spożywanie z pewnością nie jest wskazane i komfortowe. Rozwiązanie stanowią filtry kuchenne, które wychwycą takie cząsteczki i zapewnią stały dostęp do idealnie czystej wody.

Jak możemy oszczędzać wodę – filtry do domu

Filtry są dostępne w wielu różnych wariantach. Mogą obejmować działaniem konkretne ujęcie, na przykład jeden kran w domu, lub działać kompleksowo. Montaż stacji uzdatniania przy głównym zaworze w budynku zapewnia doskonałe parametry kranówki, pozwala oszczędzić wodę (nie ma potrzeby kupowania produktów w butelkach), a przy tym chroni samą instalację.

Poprawa parametrów kranówki już na etapie jej dostarczania do domu sprawia, że ma ona optymalne właściwości dla systemu wodociągowego. Nie powoduje to odkładania się kamienia kotłowego, dzięki czemu można uniknąć usterek i konieczności serwisowania i napraw. To także oszczędność na wodzie, choć nie jest to bezpośrednio związane z jej zakupem.

Kolejną kwestią jest ochrona systemu grzewczego. Osady z soli mineralnych odkładają się w rurach i urządzeniach, obniżając ich wydajność. To sprawia, że ogrzewanie działa gorzej przy takim samym nakładzie kosztów. Jeśli zainwestujesz w stację zmiękczająca działającą na cały dom, ogrzewanie będzie działało wydajniej, a Twoje rachunki się obniżą. Tutaj także można więc zaoszczędzić.

Jak zaoszczędzić na wodzie – dzbanki i butelki filtrujące

Montaż stacji uzdatniającej wodę na cały dom lub filtra zakładanego na dany kran jest najbardziej polecany, jeśli chcesz pić kranówkę, a jednocześnie zależy Ci na jej doskonałej jakości i czystości. Nie zawsze jednak jest możliwość instalacji takich systemów – jest tak na przykład w wynajmowanych mieszkaniach. Co robić w takiej sytuacji?

Dobrym sposobem na to, jak zaoszczędzić na wodzie, będzie zakup butelki lub dzbanka filtrującego. Są to niewielkie pojemniki najczęściej wyposażone w filtry węglowe. Filtracja zachodzi w nich bardzo szybko i automatycznie. W butelkach woda jest oczyszczana podczas picia, natomiast w dzbankach – w momencie ich napełniania.

Dlaczego warto wybrać taki sposób oszczędzania wody w domu? Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo prosty i tani. Takie produkty można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a ich używanie jest bardzo łatwe.

Kupując butelkę filtrującą, zapewniasz sobie:

  • dostęp do dobrej jakości wody, wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz,
  • możliwość korzystania z niej w każdej sytuacji – w domu, w pracy na spacerze czy wycieczce,
  • możliwość regularnego napełniania jej z dowolnego kranu,
  • niskie koszty – filtry do takich pojemników nie są drogie,
  • możliwość dobrania do swoich upodobań pojemności i wyglądu pojemnika.

Butelki filtrujące cieszą się coraz większą popularnością. Ich główną zaletą jest to, że pozwalają na korzystanie z wody o odpowiednich właściwościach wszędzie – nie tylko w domu. Nie musisz więc regularnie kupować produktów w plastikowych butelkach, dzięki czemu oszczędzasz.

Oszczędzanie wody w domu – nie tylko woda pitna

Zasady oszczędzania wody dotyczą nie tylko tej, z której korzysta się w celach spożywczych. Warto zadbać także o to, by używanie jej do celów higienicznych nie powodowało marnotrawstwa. Pranie, sprzątanie czy zmywanie naczyń to czynności, podczas których zużywa się jej najwięcej. Jeśli więc chcesz oszczędzać, skup się przede wszystkim na tych obszarach. Jak to zrobić?

Oto przykłady, z których dowiesz się, jak oszczędzać wodę:

  • wybieraj prysznic zamiast wanny (zużyjesz nawet kilkadziesiąt litrów wody mniej),
  • zainwestuj w urządzenia AGD z funkcjami eko,
  • myj naczynia w zmywarce zamiast ręcznie,
  • zbieraj deszczówkę i wykorzystuj ją na przykład do podlewania ogrodu,
  • zakręcaj wodę podczas mycia zębów.

Te proste zasady oszczędzania wody w połączeniu ze stosowaniem filtrów domowych lub butelek i dzbanków filtrujących pozwolą Ci ograniczyć wydatki, a przy tym żyć bardziej ekologicznie. Zdecydowanie warto wprowadzić do swojej codzienności korzystne zmiany!

Polecane

pixel