Jak wybrać filtr do wody z kranu do swojego gospodarstwa domowego?
Woda jest dla ludzi jedną z najważniejszych substancji na Ziemi. Bez niej jesteśmy w stanie przeżyć zaledwie kilka dni. Organizm człowieka składa się aż w 60–70% z wody. Występuje ona we wszystkich organach, tkankach, a nawet w najmniejszych komórkach ciała. Jej obecności wymaga każdy proces fizjologiczny – od oddychania przez produkcję enzymów i hormonów po pracę mózgu. Podczas codziennego funkcjonowania nieustannie tracimy zasoby wody, a ponieważ ludzki organizm nie jest zdolny do jej magazynowania, musimy je na bieżąco uzupełniać. Tylko w ten sposób możemy zachować sprawność ciała i umysłu, którą osłabia nawet niewielkie odwodnienie.
Dorosły człowiek powinien codziennie wypijać około 2–3 l wody (dokładne zapotrzebowanie na płyny jest zindywidualizowane i zależy od wielu czynników). Mniej więcej tyle tracimy bowiem z wydychanym powietrzem, moczem czy potem. Nie bez znaczenia jest jakość przyjmowanych płynów. Kawa czy herbata działają moczopędnie, a zatem odwadniająco. Słodkie napoje są źródłem pustych kalorii i na dłuższą metę szkodzą zdrowiu. Równie szkodliwa może okazać się tzw. kranówka, jeśli będą do niej przenikać zanieczyszczenia ze starej instalacji. Organizm najskuteczniej nawadnia czysta dobrej jakości woda.
Na tym jednak nie kończy się rola wody w naszym życiu. Potrzebujemy jej także do podlewania roślin i pojenia zwierząt. Z jej użyciem przygotowujemy posiłki, sprzątamy, pierzemy i prasujemy. Dodajemy wodę do kosmetyków, farb czy płynów eksploatacyjnych do maszyn. Wykorzystujemy ją przy produkcji leków, odzieży, książek i telefonów komórkowych. Rezultaty naszej pracy zawsze uzależnione są od parametrów wody, której używamy, dlatego powinniśmy dbać o jej jakość – w trosce o zdrowie swoje i swoich bliskich, a także po to, by podejmowane przez nas działania były bardziej efektywne.
Czy musimy poprawiać jakość wody z domowych przyłączy?
Czy mamy wpływ na jakość wody kranowej? Stan naturalnych zasobów Ziemi zależy od każdego jej mieszkańca. Postępując proekologicznie (np. segregując odpady), ograniczamy zanieczyszczenie wód gruntowych. Niestety taka postawa wciąż nie jest standardem i musimy liczyć się z faktem, że do przydomowych ujęć (zwłaszcza do studni, które nie podlegają żadnemu nadzorowi) może trafić woda zanieczyszczona mikroplastikiem i szeregiem innych niepożądanych substancji. Nie wszystkie są jednak skutkiem działalności człowieka. Z gleby do wody mogą przenikać chorobotwórcze mikroorganizmy czy jony metali ciężkich.
O stan wód wodociągowych zobowiązane są dbać przedsiębiorstwa, które doprowadzają je do domów mieszkalnych czy budynków użyteczności publicznej. Teoretycznie woda kranowa nadaje się do picia. Na mocy obowiązujących ustaw powinna być wolna od jakichkolwiek szkodliwych substancji w ilości stanowiącej potencjalnie zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Fakt, że wodę można pić bezpiecznie, nie oznacza jednak, że jest ona smaczna albo zasobna w cenny dla zdrowia jod. Co więcej, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Nawet jeśli dostawca spełni wszystkie wymagania nałożone ustawą, woda kranowa może ulec zanieczyszczeniu.
Częstym problemem wpływającym na jakość wody wodociągowej jest stan instalacji wodnych w budynkach mieszkalnych. Niewymieniane od lat żeliwne rury mogą zanieczyszczać wodę jonami żelaza czy manganu, a także cząsteczkami rdzy. Z kolei w starych rurach z tworzyw sztucznych łatwo namnażają się bakterie. Przepływająca przez nie woda może być co najmniej mętna czy niesmaczna, a niekiedy nawet szkodliwa dla zdrowia. Stan kranówki może także pogorszyć się niespodziewanie, np. na skutek awarii oczyszczalni ścieków albo kwaśnych deszczy. Wobec powyższego słuszną praktyką jest instalowanie w domowych przyłączach filtrów do wody.
Jak sprawdzić, czy woda w kranie wymaga uzdatnienia?
Filtr do wody kranowej może się przydać praktycznie każdemu, a w szczególności mieszkańcom wolnostojących domów korzystających z własnych ujęć. Nawet tam, gdzie o stan kranówki dba przedsiębiorstwo wodociągowe, jej jakość może pozostawiać wiele do życzenia – zarówno ze względu na wtórne zanieczyszczenia, jak i np. w związku z nieprzyjemnym zapachem chloru użytego do jej uzdatniania. Niekiedy woda jest mętna lub niesmaczna z przyczyn, których nie potrafimy jednoznacznie określić. Czasem wręcz nie zdajemy sobie sprawy, że wymaga uzdatnienia. W takiej sytuacji warto wykonać badania jakości wody, a następnie skonsultować ich wyniki z naszym ekspertem, który doradzi, jak w takiej sytuacji wybrać najlepszy filtr do wody.
Pierwszym krokiem ku poprawie jakości wody w domowym przyłączu jest określenie jej parametrów mikrobiologicznych i fizykochemicznych. Istnieją bowiem różne rodzaje filtrów do wody, spośród których warto wybrać taki, który najskuteczniej poradzi sobie z występującymi w danym miejscu problemami. Dzięki odpowiednim badaniom można poznać charakter zanieczyszczeń mechanicznych, obliczyć stężenie związków chemicznych i jonów rozmaitych pierwiastków oraz wykryć obecność bakterii, wirusów i grzybów. Analiza składu wody pozwala też na określenie jej odczynu, twardości i stopnia przewodności elektrycznej.
Badanie można wykonać samodzielnie, za pomocą odpowiedniego testera. Nowoczesne urządzenia są w stanie zmierzyć nawet kilkanaście różnych parametrów kranówki. Najbardziej precyzyjne wyniki uzyskamy jednak, wysyłając próbkę wody do laboratorium. Najlepiej zlecić takie zadanie profesjonalnej firmie, by uniknąć zmiany parametrów próbki w czasie transportu. Jeśli korzystamy z wody wodociągowej, możemy zwrócić się z prośbą o udostępnienie bieżących wyników jej analizy do obsługującego nasze przyłącze przedsiębiorstwa wodociągowego lub do lokalnej stacji sanepidu. Mieszkając w budynku wielorodzinnym, możemy zgłosić się do jego administratora.
Czym kierować się przy wyborze filtrów do wody?
Parametry wody w domowym przyłączu to najważniejszy czynnik, jaki musimy wziąć pod uwagę przy wyborze filtra. Takie urządzenia mają różną wydajność i odmienne zasady działania. Należy zastosować inny filtr, gdy chcemy pozbyć się zanieczyszczeń ze starych rur, a inny, kiedy problem stanowi twardość wody. Warto też zastanowić się nad celem filtracji. Jeśli chcemy wyeliminować problem mętnej, niezbyt smacznej herbaty, potrzebny jest co najmniej filtr do wody na kran. Jeśli zaś woda ma znakomite walory organoleptyczne, a naszą główną troską jest kamień osadzający się w urządzeniach AGD, być może lepiej sprawdzi się filtr do pralki albo do ekspresu do kawy.
Wybór systemu filtracji wody w znacznej mierze podyktowany jest planowanym zasięgiem jego działania. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie filtry do wody pitnej, które można zainstalować przy baterii kuchennej, jak i wielofunkcyjne stacje uzdatniające, które mogą pełnić funkcję filtrów do wody na cały dom. Urządzenia drugiego typu są zdecydowanie większe i droższe od pierwszych, ale w praktyce często okazują się bardziej ekonomicznym, bo wydajniejszym rozwiązaniem. Przydają się w dużych, wolnostojących domach, zwłaszcza gdy korzystamy z wody z własnej studni.
Staniemy przed szerokim wyborem, zastanawiając się, jaki kupić filtr do wody w mieszkaniu. W takich przypadkach często nie dysponujemy przestrzenią na centralną stację uzdatniającą, ale też nie potrzebujemy bardzo zaawansowanej filtracji, ponieważ nad jakością wody w naszym gospodarstwie czuwa przedsiębiorstwo wodociągowe działające pod nadzorem sanepidu. W zależności od potrzeb możemy zatem wybierać pomiędzy rozmaitymi filtrami do kuchni i do łazienki, mając na uwadze kluczowe potrzeby, takie jak poprawa określonych parametrów wody i cele, do których ją wykorzystujemy.
Jakie są rodzaje filtrów do wody na cały dom?
Mieszkając w domu jednorodzinnym, najczęściej musimy mierzyć się z dwoma podstawowymi problemami dotyczącymi wody – z faktem, że sami musimy zadbać o jej stan oraz tym, że odpowiedniej jakości woda ma trafić do co najmniej kilku lokalizacji: dwóch łazienek, kuchni, budynku gospodarczego, fontanny ogrodowej i tak dalej. Właśnie dlatego w dużych domach najlepiej sprawdzają się centralne systemy uzdatniania, w większości przypadków montowane na rurze za zaworem odcinającym wodę.
Najczęściej spotykane filtry do wody na cały dom to:
- filtry mechaniczne,
- zmiękczacze wody,
- odżelaziacze wody,
- lampy sterylizujące UV,
- kolumny węglowe,
- filtry osmotyczne.
Przy słabej jakości wodzie studziennej warto rozważyć zakup wielofunkcyjnej stacji uzdatniającej, która wprawdzie jest droższa od wyżej wymienionych typów filtrów, ale rozwiązuje kilka problemów jednocześnie. W praktyce więc takie rozwiązanie może okazać się oszczędne.
Czemu służą mechaniczne filtry do wody?
Filtr mechaniczny do wody to urządzenie działające na zasadzie sita. Jego rolą jest zatrzymywanie cząsteczek zanieczyszczeń stałych, takich jak piasek, rdza czy muł. Ich obecność w wodzie studziennej jest właściwie nieunikniona. Z rozmaitych przyczyn takie zanieczyszczenia mogą pojawić się także w wodzie wodociągowej. Dlatego stosunkowo nieduże filtry mechaniczne można z powodzeniem instalować nie tylko w wolnostojących domach, ale też np. w mieszkaniach w budynku wielorodzinnym.
Istnieją różne typy filtrów mechanicznych – samoczyszczące, z wymiennymi wkładami (sznurkowymi, węglowymi, z pianki polipropylenowej), sedymentacyjne. Wszystkie urządzenia dobrze radzą sobie ze wstępnym oczyszczaniem wody z niepożądanych składników o grubszych frakcjach. W ten sposób można zwiększyć wydajność i przedłużyć żywotność innych domowych filtrów oraz zabezpieczyć przed uszkodzeniem sprzęty gospodarstwa domowego podłączone do instalacji wodnej (np. pralkę).
Dlaczego warto zainwestować w zmiękczacz wody?
Filtr do zmiękczania wody w domu służy usuwaniu z niej soli wapnia i magnezu. Choć związki te nie są szkodliwe dla zdrowia (a wręcz stanowią cenny dla organizmu składnik diety), ich nadmiar odpowiada za wysoką twardość wody, z wielu względów niepożądaną w domowych instalacjach. To właśnie twarda woda jest przyczyną osadzania się kamienia na armaturze, w urządzeniach AGD czy instalacjach grzewczych. Wpływa też negatywnie na smak kawy czy herbaty, podrażnia skórę i przesusza włosy, sprawia, że wyprana w niej odzież jest niemiła i szorstka w dotyku.
Jak widać, miękka woda w domu może przynieść nam wiele korzyści. Jest łagodniejsza dla skóry, pozwala uniknąć nieestetycznych osadów na naczyniach czy kabinie prysznicowej oraz kosztownej konserwacji domowych sprzętów. Jak to możliwe? Filtr do zmiękczania wody wyposażony jest w złoże jonowymienne, które przechwytuje jony wapnia i magnezu, wymieniając je na jony sodu o przeciwnych właściwościach. Nowoczesne urządzenia są praktycznie bezobsługowe – wymagają jedynie okresowej aplikacji tabletek solnych. Polecamy zmiękczacze wody z naszej oferty – m.in. te od firmy Aquaphor i Supreme.
Komu potrzebny jest odżelaziacz do wody?
Nadmiar żelaza w wodzie może mieć niekorzystne skutki zdrowotne. Pogarsza też smak kranówki i nadaje jej żółtawy lub brunatny kolor. Osad z żelazistej wody jest przyczyną rdzawych zacieków na armaturze oraz skraca żywotność podłączonych do instalacji urządzeń AGD. Odpowiednie filtry usuwają z wody nadmiar żelaza i współwystępującego wraz z nim manganu. Takie urządzenia stosuje się głównie do uzdatniania wody ze studni głębinowej, choć problem może wystąpić także tam, gdzie woda wodociągowa doprowadzana jest przez żeliwne instalacje w złym stanie technicznym.
Jak wykorzystać lampę UV do dezynfekcji wody?
Lampy UV, czyli sterylizatory, to kolejny typ filtrów przeznaczony przede wszystkim dla osób zaopatrujących się w wodę ze studni głębinowych. Takie urządzenie emituje promieniowanie ultrafioletowe, które skutecznie usuwa z kranówki wszystkie szkodliwe drobnoustroje – bakterie, wirusy, grzyby. Dodatkowo lampa UV likwiduje ozon i chlor – substancje używane do uzdatniania wody, bezpieczne dla zdrowia, ale pogarszające jej smak. Można więc wykorzystywać ten rodzaj filtra w instalacjach wodociągowych. Promieniowanie UV nie wpływa na walory smakowe wody.
Które filtry do wody działają kompleksowo?
Jednym z najbardziej wszechstronnych uzdatniaczy jest kolumna węglowa. Jak każdy filtr węglowy do wody działa w oparciu o technologię węgla aktywnego. Jest jednak znacznie bardziej wydajna od większości tego typu urządzeń, więc sprawdza się jako filtr do wody na cały dom. Dzięki wyjątkowym właściwościom absorpcyjnym węgla aktywnego kolumna węglowa skutecznie usuwa chlor i inne substancje negatywnie wpływające na walory organoleptyczne wody. Pochłania też związki chemiczne potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, np. pestycydy czy hormony. Struktura filtra węglowego sprawia, że zatrzymuje on także drobne cząstki zanieczyszczeń mechanicznych.
Najnowocześniejszą technologią uzdatniania wody jest system odwróconej osmozy. Polega on na wymuszonej (przez pompę wysokociśnieniową) dyfuzji cząsteczek wody przez półprzepuszczalną membranę z roztworu zanieczyszczonego do czystego. W efekcie uzyskuje się niemal krystalicznie czystą wodę – wolną od zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych i mikrobiologicznych oraz o doskonałych walorach organoleptycznych. Jest ona wprawdzie pozbawiona także cennych dla zdrowia pierwiastków, ale zaawansowane filtry osmotyczne wyposażone są we wkłady, które ponownie mineralizują wodę pitną po jej uzdatnieniu.
https://prostozkranu.pl/pol_pl_Aquaphor-RO-101S-MORION-z-czarnym-kranikiem-2158_2.jpg
Jaki filtr do wody z kranu zainstalować w mieszkaniu?
Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by w mieszkaniu zastosować taki sam system uzdatniania wody jak w wolnostojącym domu. Często jednak montaż centralnej jednostki bywa niemożliwy, np. ze względu na brak miejsca lub zgody właściciela mieszkania. Nie zawsze też zachodzi konieczność inwestycji w takie urządzenie – woda wodociągowa może mieć naprawdę dobrą jakość i np. wymagać jedynie zmiękczenia – i to wyłącznie ze względu na lepsze funkcjonowanie określonych sprzętów AGD.
W mieszkaniach najczęściej zastosowanie znajdują:
- filtry podzlewozmywakowe,
- filtry nakranowe i nablatowe,
- dzbanki filtrujące,
- filtry do określonych urządzeń.
Oczywiście korzystanie z wyżej wymienionych filtrów ma sens także przy zastosowaniu centralnego systemu. Za pomocą filtra narurowego można usunąć większość zanieczyszczeń, a filtr podblatowy wykorzystać jedynie do mineralizacji wody pitnej. Z tych samych powodów działające miejscowo urządzenia przydają się w domach obsługiwanych przez dużą stację uzdatniającą.
Jaki filtr do wody pod zlew jest najskuteczniejszy?
Najefektywniejszym rozwiązaniem wśród urządzeń punktowych jest filtr do wody pod zlew, często sprzedawany w zestawie z dedykowaną baterią trójdrożną (dzięki niej z jednego kranu może płynąć woda zimna, ciepła lub zimna przefiltrowana). Filtry podzlewozmywakowe składają się zwykle z mocowanej na stałe głowicy lub specjalnej obudowy oraz z wymiennego wkładu węglowego, zapewniającego wielostopniowy proces filtracji cząstek stałych, niepożądanych substancji chemicznych, drobnoustrojów, a nawet odpowiedzialnych za twardość wody minerałów.
Od niedawna na rynku dostępne są także podzlewowe filtry osmotyczne. Urządzenia te są droższe i zajmują zdecydowanie więcej przestrzeni niż filtry węglowe. Wykazują za to równie wysoką skuteczność, jak ich centralnie montowane odpowiedniki. System odwróconej osmozy pozwala na uzyskanie wody tak czystej, jak wysokiej jakości woda źródlana. Najbardziej zaawansowane urządzenia na ostatnich etapach wielostopniowej filtracji wzbogacają kranówkę o cenne dla zdrowia minerały, a nawet podnoszą jej pH do poziomu właściwego dla dobrej wody alkalicznej.
Kiedy warto kupić filtr nakranowy lub nablatowy?
Filtry nakranowe i nablatowe to urządzenia, które działają w miejscu perlatora. Wyposażone są w przełącznik strumienia wody, dzięki czemu filtrowana jest ona tylko wówczas, gdy tego potrzebujemy. W pierwszym wariancie wkład filtrujący mieści się w obudowie mocowanej bezpośrednio na wylewce. W drugim mamy do czynienia z małą stacją filtrującą zaopatrzoną w kranik, którą łączy się z perlatorem specjalnym wężykiem. W obu urządzeniach wykorzystywana jest technologia węgla aktywnego.
Niewielkie filtry do wody na kran z konieczności są mniej wydajne niż filtry podzlewowe. Nie pozwalają także na wielostopniowy proces filtracji, choć radzą sobie dobrze z podstawowymi zanieczyszczeniami. W niektórych modelach znajdują się nawet włókna wymiennika jonowego, który redukuje twardość wody. Zaletą filtrów nakranowych jest relatywnie niska cena oraz to, że można posłużyć się nimi wszędzie tam, gdzie instalacja filtra i bardziej zaawansowanego systemu jest niemożliwa, np. w przypadku braku miejsca pod zlewem.
Jakie są zalety dzbanków i butelek filtrujących?
Oferta konsumenckich systemów do oczyszczania kranówki obejmuje dzbanki filtrujące oraz bidony i butelki na wodę. W tych akcesoriach również stosuje się wymienne filtry węglowe. Ich efektywność porównywalna jest z tymi w filtrach nakranowych. Mimo ograniczonej wydajności takich urządzeń warto się nimi posługiwać ze względu na ich mobilność. Dzbanki filtrujące to gwarancja czystej wody podczas urlopu, a bidony przydają się osobom spędzającym dużo czasu poza domem, zwłaszcza tym, które cenią sobie aktywny wypoczynek.
Gdzie przydają się dedykowane filtry zmiękczające wodę?
Nawet jeśli nie zdecydujemy się skorzystać z filtrów do wody pitnej, powinniśmy rozważyć instalację niewielkich urządzeń dedykowanych poszczególnym sprzętom gospodarstwa domowego – ekspresu do kawy, zmywarki, pralki czy prysznica. Wysoka twardość wody wodociągowej jest w Polsce powszechnym problemem, a kamień osadzający się w podłączonych do instalacji wodnej urządzeniach obniża wydajność ich pracy, często jest nawet przyczyną poważnych awarii.
Podsumowanie
Filtry do wody to bardzo szeroki asortyment produktów, który nieustannie się rozszerza – dzięki postępowi technologicznemu, a także w odpowiedzi na coraz większe wymagania konsumentów. Warto śledzić ten rynek, ponieważ wciąż pojawiają się na nim nowe rozwiązania. Ostatnimi laty popularność zyskują jonizatory wody, które zmieniają jej skład chemiczny w procesie elektrolizy, a przy okazji poddają ją filtracji. Dzięki temu wynalazkowi uzyskujemy wysokiej jakości wodę alkaliczną, cenioną za jej potencjał antyoksydacyjny, a także wodę o obniżonym pH, idealną do zastosowań gospodarczych i kosmetycznych.
W bogatej ofercie filtrów do wody bez trudu znajdziemy ten, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Kluczowe kryteria wyboru to zasięg działania urządzenia, który zwykle wyznacza miejsce jego zastosowania (dom lub mieszkanie w budynku wielorodzinnym), a także podstawowe parametry wody w domowym przyłączu. Szczególną wagę musimy przykładać do uzdatniania wody studziennej, choć nie możemy lekceważyć także potencjalnych zanieczyszczeń wody wodociągowej. Nawet znaczna inwestycja w odpowiednio wybrany filtr z czasem okazuje się dużą ulgą dla portfela. Przede wszystkim zaś zapewnia nam stały dostęp do smacznej i zdrowej wody.