Jakie zioła pić na porost włosów?
Nieoceniona moc ziół: odkryj ją na nowo!
Większość z nas spotkała się z opisami szerokiego zakresu działania ziół. Ich właściwości zostały odkryte i docenione na długo przed pojawieniem się kosmetyków czy nawet leków. Od leczenia ran, poprzez zwalczanie stanów chorobowych, aż po korzystny wpływ na stan skóry — zioła od wieków mają duże pole do popisu. Dziś zajmiemy się naparami ziołowymi, które nadal z powodzeniem stosowane są do poprawy urody.
Warto oczywiście pamiętać, że nasilone problemy skórne czy wypadanie włosów mogą być objawem m.in. zbyt niedoborowej diety lub rozmaitych schorzeń. Jeśli zatem problem jest niepokojący, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać stosowne badania.
Zioła do picia na porost włosów
Zdarza się, że z powodu okresowego osłabienia organizmu, obserwujemy wzmożone wypadanie włosów. Bywa także, że marzymy o pięknych, długich włosach, i szukamy sposobu na szybszy ich porost. Niezależnie od tego, jakie są powody, warto poznać zioła, które korzystnie zadziałają na kondycję naszych włosów.
Skrzyp polny — ulubieniec urodomaniaczek
Skrzyp polny to roślina dobrze znana osobom, dla których kondycja czupryny jest istnym oczkiem w głowie. O jego popularności można przekonać się nawet podczas wizyty w którejś z popularnych drogerii: szybko zauważymy, że wiele kosmetyków do włosów zawiera wyciąg ze skrzypu. Zwykle opisane są jako wzmacniające, rewitalizujące, zagęszczające, przyspieszające porost. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgać po takie preparaty, to jednak wszystkie te obietnice najlepiej spełni... herbatka ziołowa na porost włosów na bazie skrzypu polnego. Warto pamiętać, że choć o skrzypie słyszy się najwięcej w kontekście włosów, to jego składniki mają dobroczynny wpływ także ja skórę i paznokcie.
Najważniejszym składnikiem decydującym o skuteczności skrzypu jest krzem oraz krzemionka, które stanowią budulec włosów. Skrzyp jest doskonałym ich źródłem nie tylko z uwagi na ilość, ale także dobrze rozpuszczalną i wchłanialną formę. Oprócz krzemu, napar ze skrzypu dostarcza potasu, magnezu, a także cennych flawonoidów, kwasów fenolowych i organicznych.
Pokrzywa — nie tylko na odporność!
Kwasy organiczne, beta-karoten, liczne związki mineralne i witaminy, a także aminokwasy i triterpeny to składniki drogich suplementów diety, wspomagających porost włosów, kondycję skóry, paznokci. Dlaczego wspominamy o nich w tym miejscu? Bo tak się składa, że wszystkie te substancje znajdziemy właśnie w pokrzywie! Napar z pokrzywy pomaga także zwalczać stany zapalne w organizmie i zadbać o drogi moczowe.
Bratek, fiołek: dodatki o wielkiej mocy
Choć niektórych może zaskoczyć ich obecność w herbatkach ziołowych, to znalazły się tam nieprzypadkowo. Ich działanie docenią szczególnie osoby borykające się z problemami skórnymi. Składniki te wyróżniają się właściwościami przeciwzapalnymi, a także przyspieszającymi i ułatwiającymi gojenie skóry. To właśnie dlatego pomagają pożegnać się z trądzikiem, a także profilaktycznie zadbać o stan skóry.
Owoc borówki czarnej
Borówka zestawieniu może zaskakiwać, ale jeśli prześledzimy składy najwyższej jakości preparatów "urodowych", zazwyczaj spotkamy jej dodatek. Nic dziwnego, bowiem posiada ona silne właściwości chroniące komórki przed wolnymi rodnikami. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, napar z borówki wspomaga zachowanie młodego wyglądu skóry na dłużej.
Jak przygotowywać napary?
Dużo zależy od tego, na jaką formę ziół do parzenia się zdecydujemy. Jeśli będą one w formie herbatek ekspresowych, sprawa wydaje się być prosta: zwykle na opakowaniu znajdziemy zalecenia co do temperatury, czasu parzenia i częstotliwości spożycia. Zwykle jednak więcej wartości i smaku zaoferują nam zioła w formie sypanej, sprzedawane w papierowych lub foliowych torebkach. Do takich mieszanek wybierane są całe liście lub ich większe fragmenty, a ich jakość jest maksymalnie zbliżona do samodzielnie ususzonych ziół. Większość herbatek w takiej formie zaparzymy zalewając łyżkę suszu szklanką wrzącej wody. Napar będzie gotowy po około 15 minutach.
Sposób urodomaniaczek: French Press!
Chcąc wprowadzić do swojej codziennej rutyny rytuał picia ziół na urodę, warto skorzystać z wygodnego sposobu ich zaparzania. French Press, bo tak nazywa się cylindryczny dzbanek ze specjalnym tłoczkiem, można używać do parzenia kawy, herbaty czy wszelkich naparów ziołowych. Pozwoli on uzyskać bogaty, aromatyczny napar z suszu, a dzięki tłoczkowi z sitkiem, do Twojej filiżanki trafi tylko gotowy napój bez niechcianych fragmentów roślin. Dobrze jest użyć zaparzacza sprawdzonego producenta: tańsze odpowiedniki często wykonane są z kiepskiej jakości materiałów. W szczególności chodzi o metalowe elementy, których powłoka może uszkadzać się w kontakcie z wrzątkiem i nie tylko z czasem rdzewieć, ale co gorsza, przenikać do naparu. Aby uniknąć takiego ryzyka, rekomendujemy sprawdzone, pewne i przede wszystkim jakościowe zaparzacze marki Melitta.
Podobnie jak w przypadku innych naparów, tak i w przypadku herbatek ziołowych warto postawić na dobrej jakości wodę. Oczyszczona filtrem kuchennym, pozbawiona chloru woda pozwala na lepsze rozwinięcie się aromatu, cenne składniki przenikają z suszonych ziół do naparu. Oczywiście nie chodzi tylko o walory smakowe, ale przede wszystkim o skuteczność. Tak przygotowana herbatka ziołowa nabiera pełni wartości i bogactwa dobrze przyswajalnych mikroelementów. Jakiego filtra użyć? Jeśli zależy nam głównie na usunięciu chloru i poprawie smaku naparu, sprawdzi się nawet filtr dzbankowy lub nakranowy. Jeśli natomiast jakość wody w naszej kuchni pozostawia wiele do życzenia, warto wybrać filtr podzlewowy. Dobrym przykładem będzie filtr do wody Aquaphor Trio Norma, który dokładnie oczyści, ale i zmiękczy wodę.
Podsumowując...
Zioła skrywają w sobie niezwykłą moc, która może stać się sprzymierzeńcem naszej urody! Aby z tej mocy skorzystać, warto dodać picie ziół do swojego codziennego rytuału. Z odpowiednią jakością wody i akcesoriami do parzenia, będzie to nie tylko proste, ale przede wszystkim skuteczne działanie.