Less waste, zero waste: co to znaczy?
Less waste, zero waste: co to znaczy, jakie są zasady?
Zero waste to termin znany już od około 50 lat. Jednak w ostatnich latach, wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, także hasła less waste i zero waste zyskały na popularności. Na czym właściwie polega ta idea? Życie zgodnie z tymi zasadami zakłada generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, a wręcz dążenie do ich całkowitego wykluczenia. Duży nacisk kładzie się na minimalizm, recykling, korzystanie z ekologicznych zamienników różnych produktów. Ideałem byłaby sytuacja, w której wszystkie materiały, które odrzucamy (jak np. opakowania czy elementy zużytych produktów) nadawały się do ponownego użycia lub przetworzenia. Ważne jest także ograniczenie ilości kupowanych przedmiotów, co samo w sobie pomaga zmniejszyć ilość odpadów. Aby wdrożyć w życie ideę less waste czy też zero waste, warto poznać podstawowe zasady.
Zero waste: zasady 5 R
O tym, jak postępować w duchu zero waste, najlepiej mówi tak zwana zasada 5 R. Co ważne, niektóre z tych kroków można zacząć stosować... od razu po przeczytaniu tego tekstu :)
-
Odmawiaj (Refuse)
Żeby zrozumieć o co chodzi w tej zasadzie, prześledźmy w myślach scenariusz towarzyszący różnym zakupom. Zakupy w osiedlowym sklepie wiążą się z pakowaniem zakupów w kilka foliowych reklamówek. Kawa na wynos? Wkrótce w koszu wyląduje plastikowa pokrywka i drewniane mieszadełko. Koktajl w restauracji z plastikową słomką. Plastikowa łyżeczka do porcji lodów... przykłady można mnożyć w nieskończoność. Co możemy zrobić? Odmawiać! Wystarczy poprosić sprzedawcę, by nie pakował każdego warzywa do osobnej siatki. Wystarczy odmówić plastikowej łyżeczki czy słomki - desery i napoje smakują równie dobrze bez nich. -
Ograniczaj (Reduce)
Zasada ta stanowi propozycję zdrowego minimalizmu. W obecnych czasach konsumpcjonizm jest trendem. Łatwo poddajemy się pokusie posiadania coraz większej ilości dóbr, które... nie zawsze są nam potrzebne. Dlatego zasada ograniczania kupowanych przedmiotów może się wydawać trudna do zrealizowania. Warto jednak próbować, ponieważ to najlepsza droga do zmniejszenia ilości zalewających nas odpadów.
-
Wykorzystaj ponownie (Reuse)
Trzecia zasada to zachęta do tego, by nie wyrzucać uszkodzonych przedmiotów, a starać się je naprawiać i używać nadal. Oprócz naprawiania warto też znajdować nowe zastosowania dla zużytych czy uszkodzonych przedmiotów. Podarty ręcznik można pokroić na ściereczki, z ubitego kubka zrobić pojemnik na długopisy. Zbędne klamki można zamienić w... stylowe wieszaki na ścianę. Jeśli chodzi o pomysły na wdrożenie idei zero waste, ogranicza nas tylko wyobraźnia :) -
Recyklinguj (Recycle)
Aby mieć swój udział w procesie recyklingu, należy zadbać o... prawidłowe segregowanie śmieci. To, gdzie trafią dane odpady, jest kluczowe. Wyrzucając na przykład plastikowe opakowania do nieodpowiedniego pojemnika, uniemożliwiamy ich przetworzenie. Warto także wybierać produkty tych firm, które do kwestii recyklingu podchodzą odpowiedzialnie. Kupując filtry do wody Brita, nie musimy martwić się o dalszy los zużytych wkładów. Wystarczy znaleźć jedno z miejsc, w których prowadzone są lokalne zbiórki zużytych wkładów Brita. Filtr wrzuca się do specjalnego kosza, następnie odpady są transportowane do wyspecjalizowanego zakładu w Niemczech i poddane recyklingowi. Jednym z takich miejsc, gdzie można wyrzucać zużyte filtry do wody Brita, jest nasz sklep stacjonarny w Krakowie (ul. Kościuszki 28/LU3). -
Kompostuj (Rot)
Organiczne resztki, jak na przykład obierki z warzyw, w naturalnych warunkach szybko się rozkładają. Wzbogacają glebę i stanowią pożywkę dla wielu organizmów. Zwolennicy idei zero waste zalecają, by założyć przydomowy kompostownik. Takie rozwiązanie pozwala pozyskać bogatą w składniki odżywcze glebę do przydomowych upraw lubb doniczek. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na kompostownik, wystarczy upewnić się, że tego typu resztki umieszczamy w odpowiednim kontenerze.
Zero waste, less waste: produkty, dzięki którym ograniczysz plastik
Czy wiesz, że plastikowe opakowania, w tym butelki po napojach, zawierają substancje uchodzące za najbardziej szkodliwe dla środowiska? Zwolennicy idei less waste bardzo często w pierwszych krokach rezygnują z wody w jednorazowych butelkach. Czy to słuszna decyzja? Jak najbardziej! Kupując codziennie wodę w butelce, jedna osoba może generować nawet 20 kg dodatkowych plastikowych odpadów rocznie.
Będąc w domu, możemy korzystać z wody z kranu. Dzięki zastosowaniu dzbanka z filtrem do wody Brita, woda zyska idealny smak i parametry podobne do butelkowanej wody źródlanej.
Poza domem, warto postawić na butelkę z filtrem do wody. Nowoczesne, wielorazowe butelki filtrujące Brita są wykonane z doskonałej jakości tworzyw. Nie zawierają one szkodliwych związków BPA, a także zapewniają długą żywotność produktu. Przez cały okres użytkowania pojedynczej butelki wielorazowej oszczędzimy środowisku całej góry plastiku!
Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody Brita?
Dobrym nawykiem jest wybieranie produktów, które po zużyciu nadają się do recyklingu. Mamy dobre wieści: filtry Brita do takich należą! Dzięki regionalnym zbiórkom zużytych wkładów, firma Brita przyczynia się do ochrony środowiska. Zużyte wkłady umieszcza się w specjalnych koszach, skąd są odbierane i transportowane do specjalistycznego zakładu recyklingu w Niemczech. Gdzie w Krakowie oddać filtry Brita do recyklingu? Zapraszamy do naszego sklepu w sercu miasta!