Na czym polega sterylizacja wody przez lampę UV?
Lampa UV do sterylizacji wody: skuteczny sposób na bakterie i wirusy
Zastosowanie promieni UV do dezynfekcji wody pitnej staje się coraz bardziej popularną metodą. Stosuje się ją z powodzeniem zarówno w przypadku tzw. dużego przemysłu jak i indywidualnych odbiorców. Badania przeprowadzone w USA potwierdzają, że ok. 13% nowotworów może być wywołane skutkami chlorowania wody pitnej oraz produktami powstałymi po chemicznej dezynfekcji wody. Biorąc pod uwagę te niepokojące doniesienia trudno się dziwić, że coraz większa rzesza użytkowników szuka bezpiecznego i skutecznego rozwiązania.
Jak działa ultrafiolet w w sterylizatorach wody UV?W sterylizatorach UV zwanych także zamiennie lampami UV stosuje się ultrafiolet. Jest to promieniowanie elektromagnetyczne zawierające się w przedziale pomiędzy światłem widzialnym, a promieniowaniem rentgenowskim. Zakres długości fal jakie zalicza się do światła ultrafioletowego zawiera się w przedziale od 100 do 400 nanometra. Promieniowanie ultrafioletowe nie jest widoczne dla oka ludzkiego. |
Promieniowanie UV dzieli się dodatkowo na 3 grupy:
|
Główną zaletą promieniowania ultrafioletowego jest jego właściwość dezynfekcyjna, czyli zdolność do usuwania szkodliwych mikroorganizmów takich jak bakterie, wirusy, grzyby itp. Promieniowanie UV wpływa bezpośrednio na komórki organizmów. Powoduje reakcję chemiczną w ich DNA, co skutkuje uszkodzeniem materiału genetycznego, a tym samym uśmiercenia szkodliwych mikroorganizmów. Jako dodatkową zaletę promieniowania ultrafioletowego podaje się brak wpływu na chemiczny skład substancji, która została poddana promieniowaniu.
Promieniowanie UV: granica między zdrową, a niebezpieczną dawką
Promieniowanie UV jest nośnikiem znacznych ilości energii, która rośnie odwrotnie proporcjonalnie do długości emitowanej fali. W niewielkiej ilości, promieniowanie to jest korzystne dla naszego zdrowia. Odpowiada za opaleniznę oraz wspomaga wytwarzanie przez organizm witaminy D2. Nadmiar promieniowania UV powoduje natomiast liczne choroby skóry, oparzenia i zmiany nowotworowe. Przy nadmiernej ekspozycji, promieniowanie to może doprowadzić do trwałego uszkodzenia rogówki i spojówki oka. Najbardziej szkodliwymi dla oka ludzkiego są fale UV-C w zakresie 260-270 nm. W lampach sterylizujących stosuje się dawkę promieniowania dobraną tak, aby zapewnić skuteczną eliminację mikroorganizmów. Promieniowanie zostaje więc użyte w taki sposób, by zapewnić efekt korzystny dla naszego zdrowia.Sterylizatory wody UV - skuteczność
Sterylizacja wody promieniami UV polega na odpowiednim napromieniowaniu przepływającej wody. Do tego celu stosuje się własnie sterylizatory UV. Bardzo ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór urządzenia. Tylko prawidłowy dobór może skutecznie zwalczać mikroorganizmy zawarte w wodzie.
Prawidłowa dezynfekcja wody pitnej za pomocą ultrafioletu całkowicie różni się od innych (chemicznych) metod walki z wirusami i bakteriami. Zaletą takiej dezynfekcji jest brak jakichkolwiek zmian chemicznych w wodzie po procesie dezynfekcji.
Obecnie zalecaną dawką promieniowania UV w przypadku dezynfekcji wody to 400 j/m2. W większości przypadków jest to dawka wystarczająca. Wydajność urządzeń (lamp sterylizujących UV) przeważnie podawana jest właśnie biorąc pod uwagę ten parametr.
Podanie dawki 400 J/m2 powinno zapewnić minimalną redukcję następujących związków:
- Giardia - min 99,9%
- Wirusów - min 99,99%
- Cryptosporidium - min. 99,9%
- Legionella - min. 99,9%
Prawdopodobieństwo likiwidacji 100% bakterii wynosi przy dawce 400 J/m2:
1. Escherichia coli - 99,9999%
2. Legionella - 99,999999%
Metoda ta wykazuje więc wysoką skuteczność. Pozwala osiągnąć pożądany efekt oczyszczenia wody, nie pozostawiając z niej śladów takich, jak zostają po dezynfekcji chemicznej. Nic dziwnego, że dezynfekcja wody lampą UV stale zyskuje na popularności. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem, w którym wyjaśniamy, jak prawidłowo dobrać wielkość sterylizatora wody TMA do swoich potrzeb. |