Nieprzyjemny zapach wody z kranu – jak temu zaradzić?

2022-05-20
Nieprzyjemny zapach wody z kranu – jak temu zaradzić?

Zapach wody to jedna z podstawowych cech fizycznych, na podstawie której błyskawicznie jesteśmy w stanie ocenić jej jakość. Często odruchowo ją wąchamy, aby sprawdzić, czy jest świeża i nadaje się do picia. Woda z domowych instalacji rzadko kiedy jest idealna, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Czasami jednak woń kranówki jest na tyle intensywna i odrzucająca, że nawet kąpiel staje się problematyczna, nie wspominając już o jej spożywaniu. 

Dlaczego z kranu leci śmierdząca woda? Jak można sobie poradzić z tym problemem? Przyjrzyjmy się najczęstszym źródłom nieprzyjemnego zapachu wody i metodom jego poprawy. 

Co wpływa na specyficzny zapach wody?

Woda do celów spożywczych i użytkowych powinna mieć niewyczuwalny lub delikatnie roślinny zapach, neutralny smak oraz przejrzystą barwę. Jakiekolwiek zmiany tych parametrów świadczą o pojawieniu się zanieczyszczeń i pogorszeniu jej jakości. Śmierdząca woda z kranu to wbrew pozorom wcale nie rzadki kłopot, który dotyka nie tylko użytkowników własnych studni, ale również gospodarstwa domowe korzystające z lokalnych wodociągów. Nie należy tego bagatelizować i jak najszybciej ustalić źródło oraz podjąć właściwe działania. 

Nieprawidłowy zapach wody może mieć różne podłoże i intensywność. Czasami jest on trudny do zidentyfikowania i potrzebna jest specjalistyczna analiza w laboratorium. Jednak w przypadku typowych przypadków zazwyczaj wystarczy kierować się własnym nosem. Najczęstsze przyczyny śmierdzącej wody to:

  • nadmiar środków do dezynfekcji, np. chloru;
  • podwyższony poziom żelaza;
  • gazy powstające w wyniku procesu rozkładu przez mikroorganizmy ciał organicznych lub związków nieorganicznych, takie jak siarkowodór;
  • obce substancje chemiczne tj. benzyna, ropa czy odpady przemysłowe;
  • problemy z instalacją lub podgrzewaczami wody. 

Na szczęście każdą z tych sytuacji można łatwo rozwiązać. Wystarczy właściwie dobrać sposób uzdatniania wody, aby skutecznie usunąć przyczynę specyficznego zapachu.

Intensywna woń chloru w wodzie

Chlorowanie wody jest powszechnie stosowane zarówno przez osoby indywidualne, jak i duże wodociągi miejskie. To bardzo efektywny i tani sposób odkażania instalacji oraz zapobiegania namnażaniu się w nich mikroorganizmów. Niestety skutkiem ubocznym tego procesu jest nadmiar chloru, który powoduje dość drażniący zapach wody kojarzący się z basenem. Zaburza także smak potraw i napojów przygotowywanych na kranówce. 

Ponadto mocno chlorowana woda negatywnie odbija się na kondycji skóry i włosów bardzo je wysuszając. Może także powodować różnego rodzaju podrażnienia naskórka, wypryski i skórne reakcje alergiczne. Częsty kontakt z chlorem szkodzi również naszemu zdrowiu. Niekorzystnie działa na górne drogi oddechowe i może pogłębiać ataki astmy, szczególnie u małych dzieci. 

Spożywanie chlorowanej wody sieje również spustoszenie w naszych jelitach. Niszczy pożyteczną mikroflorę bakteryjną, czego skutkiem mogą być zaburzenia trawienia pokarmu, a nawet obniżenie odporności organizmu. Trudno zatem nazwać chlorowaną kranówkę dobrą wodą pitną i bez wątpienia warto zadbać o poprawę jej jakości.

Jak zneutralizować zapach chloru?

Doskonałym sposobem na pozbycie się niechcianego chloru jest filtr węglowy. W gospodarstwach domowych borykających się z tym problemem, najlepszym rozwiązaniem jest kolumna węglowa, taka jak IQsoft WHF. Dzięki jednemu urządzeniu z wysokiej jakości filtrami, woda w całym domu zostanie idealnie oczyszczona z chloru i jego pochodnych oraz usunięte zostaną inne nieprzyjazne dla zdrowia związki organiczne. 

Kolumna węglowa świetnie sprawdzi się zarówno do własnego ujęcia, jak i instalacji z sieci wodociągowej. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko neutralizacja zapachu chloru, ale również znacząca poprawa jakości wody. Wykorzystując filtrującą kolumnę z węglem aktywnym, można cieszyć się czystą i pyszną kranówką oraz kąpielą łagodną nawet dla bardzo wrażliwej skóry.

Równie skuteczną alternatywą są wielostopniowe systemy odwróconej osmozy wyposażone w filtry do wody różnego typu, m.in. węglowy, osmotyczny, jonizujący i mineralizujący. Zaawansowane urządzenie jak Supreme Premium RO8 usuwa chlor, wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne i organiczne oraz większość bakterii i wirusów. Jednocześnie wzbogaca wodę w cenne minerały i alkalizuje jej PH. Dzięki temu jest ona nie tylko krystalicznie czysta i smaczna, ale również bardzo zdrowa. Korzystnie wpływa na metabolizm, funkcjonowanie różnych układów i równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Co wpływa na specyficzny zapach wody?

Metaliczny zapach wody z kranu

Jeśli woda ma metaliczny zapach rdzy i jednocześnie jest mętna, to prawdopodobnie mamy do czynienia ze zbyt wysokim stężeniem żelaza. Często idzie to w parze również z podniesionym poziomem manganu. Oba te związki nie są pożądane w domowej instalacji, przede wszystkim dlatego, że drastycznie obniżają walory jakościowe wody i zmniejszają komfort jej użytkowania. Działają one niekorzystnie także na instalację i podłączone do niej urządzenia AGD. W rurach powstają osady tworzące idealne środowisko dla namnażających się mikroorganizmów, w tym bakterii chorobotwórczych. 

W efekcie z kranu płynie mętna śmierdząca woda, którą czasami ciężko przełknąć. Metaliczny posmak jest bardzo wyczuwalny w kawie, herbacie i daniach gotowanych na kranówce. Ponadto woda z dużą ilością żelaza tworzy rdzawe zacieki na wannie, zlewie i bateriach, które nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale są też trudne do usunięcia. Nie nadaje się ona także do prania, ponieważ zamiast prać to brudzi ubrania, zostawiając na nich żółte lub szare plamy. Cierpią również naczynia zmywane w takiej wodzie. Ich powierzchnia mocno matowieje i pojawiają się na niej trwałe smugi.

Jak zniwelować nadmiar żelaza?

Powodem podwyższonego poziomu żelaza i manganu w wodzie może być przestarzała lub skorodowana instalacja wodna, w której jest dużo zanieczyszczeń. Niepożądane związki mogą powstać również w nieszczelnych rurach, do których dostają się np. ścieki przemysłowe, metalurgiczne czy nawozy sztuczne. Gdy problem metalicznego zapachu wody dotyczy wodociągów, należy go natychmiast zgłosić do dostawcy lub administratora budynku. W przypadku własnego ujęcia można poradzić sobie we własnym zakresie.

Najlepszym rozwiązaniem, aby uporać się z zapachem rdzy, jest instalacja profesjonalnego odżelaziacza typu Oxydizer z funkcją napowietrzania wody. W ten sposób można nie tylko usunąć nadmiar żelaza i manganu, ale również pozbyć się siarkowodoru, amoniaku i innych substancji lotnych. Dzieje się tak dlatego, że wodzie z dużą ilością tlenu nie mogą rozwijać się beztlenowe bakterie, które przyczyniają się do powstawania gazów w instalacji. W ten sposób można pozbyć się kłopotu śmierdzącej wody z kranu i zapobiegać jego nawrotom. 

Dużą zaletą odżelaziaczy z komorą sprężonego powietrza są ich kompaktowe wymiary, dzięki czemu nie trzeba dysponować dużą ilością miejsca na ich montaż. Cały proces napowietrzania i filtrowania zachodzi wewnątrz butli. Cząsteczki żelaza i inne zanieczyszczenia pozostają na złożu, a do instalacji trafia oczyszczona woda. Znacząco poprawia się jej smak, znika przykry zapach rdzy i zabarwienie powodujące wspomniane problemy z użytkowaniem.

Innym sposobem zredukowania nadmiaru żelaza są innowacyjne filtry do wody z serii AQUAPHOR. Wielofunkcyjna stacja świetnie poradzi sobie z usunięciem wszystkich związków organicznych, podobnie jak odżelaziacz. Dodatkowo zmiękcza wodę, dzięki czemu jest ona smaczniejsza, przyjazna dla skóry i włosów oraz pozytywnie wpływa na żywotność instalacji i urządzeń AGD.

Zapach siarkowodoru w wodzie

Wyjątkowo uciążliwym problemem jest siarkowodór w wodzie, który nadaje jej specyficzny zapach przypominający jaja, ścieki czy zgniliznę. Niekorzystnie wpływa także na smak kranówki, która czasami nie nadaje się zupełnie do picia. Ponadto woda z siarkowodorem jest bardzo szkodliwa dla organizmu. Spożywana przez dłuższy czas często powoduje zawroty głowy, zmęczenie i zapalenie dróg oddechowych. Przy bardzo dużych stężeniach siarkowodoru w wodzie może nawet dojść do zatrucia, co objawia się mdłościami, wymiotami, podrażnieniem spojówek i drapaniem w gardle. Konsekwencjami mogą być także poważne problemy z oddychaniem czy znieczulenie węchu.

Siarkowodór jest bardzo trudnym zanieczyszczeniem, nie tylko ze względu na nieprzyjemny smak i zapach wody oraz negatywny wpływ na zdrowie. Wykazuje bowiem silne właściwości korozyjne, ponieważ jest w stanie utleniać się do kwasu siarkowego, który jest substancją żrącą. Woda z siarkowodorem wchodzi w reakcję z metalami, m.in. żelazem i miedzią, może więc doprowadzić do zniszczenia instalacji i urządzeń do niej podłączonych. Tworzy też sprzyjające warunki dla rozwoju różnych mikroorganizmów, również tych chorobotwórczych.

Jak usunąć siarkowodór z wody?

Zazwyczaj siarkowodór w wodzie nie pojawia się samodzielnie i towarzyszą mu także inne zanieczyszczenia. Bardzo często jest to amoniak, który sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych i tworzeniu się różnych gazów w instalacji. Najczęściej wraz z siarkowodorem w wodzie występuje również podwyższone stężenie żelaza i manganu. Dobrze zatem najpierw wykonać badanie i sprawdzić wszystkie parametry wody, aby wybrać najlepszą metodę poprawy jej jakości.

Jeżeli siarkowodór występuje wspólnie ze wspomnianymi związkami, to optymalnym rozwiązaniem jest odżelaziacz z komorą sprężonego powietrza. Dzięki temu woda zostanie przefiltrowana ze wszystkich zanieczyszczeń i dobrze napowietrzona, co zapobiega namnażaniu się w niej bakterii. 

Dobrym pomysłem jest także montaż stacji wielofunkcyjnej, takiej jak np. Supreme Multi 24. Oczyści ona wodę z siarkowodoru, nadmiaru żelaza, manganu i wszystkich innych niepożądanych związków organicznych i nieorganicznych, a ponadto ją zmiękczy. Zyskamy w ten sposób nie tylko bardzo dobrej jakości kranówkę, ale także przedłużymy żywotność instalacji wodnej i sprzętów, które z niej korzystają.

Gdy problemem jest tylko zapach siarkowodoru w wodzie, a pozostałe wskaźniki są w normie, to najlepszym pomysłem jest dobrej jakości filtr węglowy. Jeśli to możliwe, najlepiej zainstalować wydajną kolumnę węglową na cały dom. Pozwoli to oczyścić zarówno wodę do picia, jak i tę do kąpieli oraz codziennego użytku. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący, aby jakość kranówki przeznaczonej do spożycia była jak najlepsza. 

Śmierdząca woda z bojlera – co robić?

Jeśli tylko ciepła woda śmierdzi jajami, a z zimna ma prawidłowy zapach, to przyczyną prawdopodobnie jest instalacja podgrzewająca. Aby rozwiązać problem trzeba w pierwszej kolejności ustalić, gdzie powstaje siarkowodór. Zazwyczaj jest to sam podgrzewacz, nieco rzadziej gaz zbiera się w mało używanych odcinkach rur instalacyjnych. Jeśli zapach siarkowodoru w wodzie pochodzi z urządzenia podgrzewającego, to wskazówki odnośnie postępowania w takiej sytuacji znajdziemy w instrukcji producenta. 

Bardzo często przyczyną jest anoda magnezowa, na której rozwijają się bakterie beztlenowe odpowiedzialne za produkcję gazów. Wtedy przeważnie wystarczy wymienić ją na nowszą tego samego typu lub najlepiej zastosować trwalszą tytanową. Wśród najczęściej zalecanych sposobów na pozbycie się przykrego zapachu wody i dezynfekcję z zanieczyszczeń są także:

  • chlorowanie instalacji, aby usunąć siarkowodór, bakterie i inne związki organiczne,
  • cykliczne podgrzewanie systemu tak, by bojler i wszystkie rury zostały dobrze nagrzane. Żeby skutecznie usunąć bakterie i substancje lotne, woda powinna mieć co najmniej 60°C, a najlepiej ustawić maksymalną temperaturę, na którą pozwala urządzenie.

Kiedy podane sposoby nie pomogą usunąć siarkowodoru i nadal leci śmierdząca woda z bojlera, warto skonsultować się ze specjalistą od urządzeń podgrzewających. Tak samo należy postąpić gdy przyczyna nieprzyjemnego zapachu jest trudna do zidentyfikowania.

Intensywna woń chloru w wodzie

Chemiczny zapach wody z kranu

Zdarza się, że zapach wody jest dość nietypowy i przypomina benzynę, ropę czy inne chemikalia. Z reguły świadczy to o przedostaniu się do instalacji niebezpiecznych substancji. Taka sytuacja może zdarzyć się z wielu powodów, m.in.: awarii sieci, wycieku czy nieszczelności rur. Chemicznie śmierdząca woda absolutnie nie powinna być spożywana ani używana do higieny, zmywania naczyń czy sprzątania. Ewentualnie można jej użyć do celów sanitarnych.

Jeśli chemiczny zapach pojawi się w kranówce z wodociągów, należy pilnie zgłosić ten fakt do dostawcy. W przypadku własnego ujęcia najlepiej od razu zlecić laboratoryjną analizę wody, aby poznać przyczynę nieprzyjemnego zapachu. Dobór optymalnego rozwiązania problemu warto skonsultować z ekspertem z branży.

Jak zadbać o właściwy zapach wody w domu?

Brudna czy śmierdząca woda z kranu potrafi uprzykrzyć życie i zniechęcić do jej używania. Zanieczyszczona kranówka źle wpływa na stan instalacji wodnej i może poważnie szkodzić zdrowiu. Najbardziej typowe nieprawidłowości w zapachu wody da się szybko usunąć w prosty sposób. Nasze wskazówki mogą ułatwić wybór odpowiedniego rozwiązania. Lepiej jednak nie czekać do ostatniej chwili, aż pojawi się problem i zawczasu zadbać o jakość wody we własnych czterech kątach. Dotyczy to zarówno posiadaczy własnego ujęcia, jak i gospodarstw domowych korzystających z sieci wodociągowych. 

Najlepszym sposobem na zapewnienie idealnej wody są bez wątpienia dobrej jakości filtry do wody i urządzenia oczyszczające. Wybór produktów jest bardzo duży i można dopasować optymalne rozwiązanie do potrzeb każdego domu. Inwestycja w odpowiedni system uzdatniania wody przyniesie wiele korzyści i szybko się zwróci. 

Wysokiej jakości woda to nie tylko lepszy smak i zapach napojów i jedzenia potraw na niej przygotowywanych, ale także przyjemność z kąpieli i większy komfort użytkowania jej na co dzień. Poprawa jej parametrów zapobiega również korozji i osadzaniu się kamienia, a tym samym gwarantuje dłuższą żywotność instalacji, podgrzewaczy i innych sprzętów domowych. Najważniejsze jest to, że czysta woda pitna to lepsze zdrowie i dobre samopoczucie. A o te wartości warto dbać przede wszystkim.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel