Picie wody przed snem
Woda to składnik niezbędny dla życia – z pewnością nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak niedobory tej substancji mogą wpływać na zdrowie i samopoczucie. Osłabienie, zmęczenie, problemy z koncentracją – to wszystko może wynikać z niewystarczającego nawodnienia. Czy picie wody przed snem jest szczególnie polecane? Sprawdź.
Picie wody – dlaczego jest tak ważne?
Woda stanowi niezwykle ważny składnik diety każdego człowieka, ponieważ jest niezbędna, by w organizmie zachodziły procesy metaboliczne. Jest konieczna między innymi do tego, aby zbędne produkty przemiany materii mogły zostać usunięte. To właśnie dlatego tak wiele mówi się o tym, że szklanka wody przed snem ma znaczenie dla detoksykacji.
Warto zwiększyć ilość spożywanych płynów również wówczas, gdy chcesz się odchudzić. Pomogą one pozbyć się zmetabolizowanych cząsteczek i zredukują uczucie głodu. Większa podaż wody jest też niezbędna, jeśli uprawiasz sport. W trakcie ćwiczeń płyny są usuwane z Twojego organizmu w postaci potu. Niezbędne jest zatem ich uzupełnienie.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dorosłym spożycie wody w ilości 30 ml/kg masy ciała na dzień. Picie odpowiedniej ilości płynów dotyczy każdej osoby, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że to, ile dokładnie należy ich przyjmować, zależy od wielu czynników. Chodzi między innymi o:
- wiek,
- masę ciała,
- stan zdrowia,
- styl życia,
- intensywność wysiłku podejmowanego każdego dnia,
- dietę.
Nie należy zatem restrykcyjnie stosować się do podanej normy, tylko zawsze uwzględniać swoje indywidualne zapotrzebowanie.
Warto zwrócić uwagę również na to, że w niektórych przypadkach ilość spożywanej wody ma szczególne znaczenie – na przykład u kobiet w ciąży i podczas laktacji czy u rekonwalescentów. Należy zwracać na to uwagę również wtedy, gdy stosujesz specyficzną dietę, między innymi tę bogatą w błonnik. W takiej sytuacji niewystarczająca ilość płynów może być bardziej szkodliwa.
Picie wody – jakie daje korzyści?
Niezależnie od tego, czy preferujesz picie wody przed snem, czy pijesz ją w mniejszych dawkach przez cały dzień, jej odpowiednia podaż przynosi Twojemu zdrowiu wiele korzyści.
Regularnie pita woda:
- dostarcza niezbędne składniki mineralne, takie jak potas, magnez i sód,
- uczestniczy w transporcie składników odżywczych oraz pomaga w usuwaniu toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu,
- pomaga regulować temperaturę ciała,
- pełni funkcję uniwersalnego rozpuszczalnika, tworząc wewnątrz organizmu środowisko, w którym mogą zachodzić niezbędne do życia reakcje chemiczne,
- pobudza metabolizm i wpływa pozytywnie na pracę wątroby oraz jelit,
- zapewnia odpowiednią wysokość ciśnienia krwi,
- pozwala na usuwanie z organizmu produktów przemiany materii,
- pozytywnie wpływa na wygląd, przede wszystkim skóry.
Podsumowując, woda stanowi aż 50–70% ludzkiego ciała, dlatego jej niedobór negatywnie wpływa na zdrowie. Nie zawsze symptomy odwodnienia są widoczne od razu, dlatego warto zwracać uwagę na to, ile płynów przyjmujemy każdego dnia. Ich główną rolą jest nawadnianie komórek, ale równie ważne są też wszystkie inne wyżej opisane funkcje.
Należy zwrócić uwagę również na to, że nie liczy się wyłącznie ilość pitej wody, ale także jej jakość. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że dostarczasz organizmowi wodę o optymalnych parametrach, warto pomyśleć o instalacji profesjonalnego filtra kuchennego, który o to zadba.
Picie wody przed snem – z kranu czy z butelki?
Jeśli chcesz wdrożyć zdrowe nawyki i zwiększyć podaż płynów, na przykład regularnie pijąc szklankę wody przed snem, być może zastanawiasz się, czy lepiej spożywać kranówkę, czy wodę mineralną z butelki. W tej kwestii opinie są podzielone. Z jednej strony ta kupowana w sklepie zawsze ma podany skład, dlatego można sprawdzić, jakie substancje zawiera. Wiele osób ceni też możliwość zakupu napojów gazowanych, bo po prostu bardziej im smakują. Niektórzy mają wątpliwości, czy kranówka rzeczywiście jest bezpieczna do spożywania. Przepływa w końcu przez rurociągi, których kondycja może budzić uzasadnione wątpliwości.
Z drugiej strony picie wody z kranu jest opcją tanią, wygodną i bezpieczną dla zdrowia. Co więcej, w wielu regionach jakość kranówki jest na wysokim poziomie, zawiera ona również wiele cennych substancji mineralnych, a jej pH jest optymalne dla organizmu.
Jak zatem wybrać z korzyścią dla swojego zdrowia (i portfela)? Polecanym rozwiązaniem jest montaż domowej stacji uzdatniania wody. Taka inwestycja pozwala uzyskać podwójną korzyść. Nie trzeba kupować napojów w sklepie i płacić za nie znacznie więcej niż za kranówkę, a jednocześnie ma się pewność, że pije się wodę o idealnych parametrach – czystą, wolną od wszelkich zbędnych substancji i o właściwej twardości oraz optymalnej zawartości soli mineralnych.
Picie wody na noc – czy warto?
Ostatnio dużą popularnością cieszy się pogląd, że szczególnie pozytywne działanie na zdrowie wykazuje picie wody na noc. Czy jest tak w rzeczywistości?
Według specjalistów rzeczywiście szklanka wody przed snem może działać prozdrowotnie. Nawodnienie jest szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. W ciągu dnia siła grawitacji utrzymuje wodę w dolnej części ciała (dlatego w drugiej połowie dnia stopy często bywają opuchnięte). Gdy kładziesz się do łóżka, nogi znajdują się na tym samym poziomie co nerki. To ułatwia transportowanie krwi po całym ciele i usuwanie z organizmu toksyn.
Na skutek niedoboru płynów spada ciśnienie krwi i maleje jej objętość, przez co serce musi pracować szybciej i ciężej, by podtrzymać krążenie. Taka sytuacja może być szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i borykających się z chorobami układu krwionośnego. Niedobór wody wpływa również na stężenie elektrolitów, co może zaburzać pracę mięśni.
Właśnie dlatego szklanka wody przed snem powinna stać się dobrym nawykiem. Niestety wiele osób rezygnuje z tego w obawie przed koniecznością udawania się w nocy do łazienki. Kwestie zdrowotne warto jednak postawić na pierwszym miejscu. Oczywiście należy również dbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości napojów przez cały dzień, nie tylko wieczorem.
Woda przed snem a bezsenność
Picie wody na noc może wykazywać również korzystne działanie u osób borykających się z bezsennością. Nawet pół szklanki wypite przed pójściem spać wpłynie na zdrowszy sen. Reguluje ono temperaturę ciała, zapobiega wysuszeniu błon śluzowych oraz zwiększa przepływ krwi do mózgu.
Szklanka wody przed snem chroni także przed bólem głowy. Jeśli to właśnie one nie dają Ci spokojnie zasnąć, warto wdrożyć ten zdrowy nawyk. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze to, że bezsenność może być spowodowana wieloma różnymi przyczynami. Picie wody na noc może pomóc, jednak w niektórych przypadkach konieczna może być konsultacja z lekarzem.
Nie można również przesadzać z piciem wody przed snem. Chodzi przede wszystkim o jej ilość. Przyjęcie nadmiaru płynów wieczorem zmusi Cię do oddawania moczu w nocy, a to może zaburzyć fazy Twojego snu. Wystarczy wypić nie więcej niż jedną szklankę – tak, by ugasić pragnienie. Nie ma także znaczenia czy będzie ona zimna, czy gorąca. Najlepiej jednak przyjmować płyny o temperaturze pokojowej.
Szklanka wody przed snem zapobiega udarowi – prawda czy mit?
Picie wody jest nie tylko wskazane, ale po prostu niezbędne dla życia człowieka. Niestety w związku z tym tematem można spotkać się z wieloma mitami, które zdecydowanie przeceniają możliwości lecznicze wypijania odpowiedniej ilości płynów każdego dnia.
Jednym z nich jest stwierdzenie, że szklanka wody przed snem zapobiega udarowi mózgu. Nie ma żadnych badań klinicznych, nawet korelacyjnych, które łączą picie wody na noc z prawdopodobieństwem wystąpienia udaru mózgu. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy natury kardiologicznej, zawsze konieczna jest wizyta u specjalisty. Spożywanie płynów przed snem jest zdrowym nawykiem, jednak nie może stanowić alternatywy dla konsultacji medycznej.
Warto zwracać uwagę na inne powtarzające się mity związane z piciem wody na noc. W razie wątpliwości najlepszym źródłem informacji zawsze będzie lekarz.