Tabletki do uzdatniania wody pitnej

2022-10-06
Tabletki do uzdatniania wody pitnej

Uzdatnianie wody często jest konieczne, by stała się bezpieczna dla tych, którzy ją spożywają. Chodzi także o zmianę jej parametrów, które mogą szkodzić domowej instalacji. Może to być na przykład wysokie stężenie soli mineralnych, które osadzają się w rurach i urządzeniach grzewczych. Do zmiany właściwości wody używa się różnych metod. Są to różne modele filtrów, stacje uzdatniania, ale i tabletki. Dowiedz się więcej na ich temat.

Uzdatnianie wody — dlaczego jest potrzebne?

W wodzie pitnej mogą znajdować się różne szkodliwe substancje. Najniebezpieczniejsze dla człowieka są chorobotwórcze bakterie z grupy coli, metale ciężkie lub pestycydy stosowane w rolnictwie. Spożywanie kranówki zanieczyszczonej takimi cząsteczkami może wywoływać różne schorzenia. Niektóre z nich ujawniają się od razu, na przykład jako silne zatrucie, inne zaczynają działać po dłuższym czasie. Picie wody, w której znajdują się metale ciężkie, nie wywoła choroby od razu, jednak mimo to jest wysoce szkodliwe.

Dlatego stosowanie różnego typu metod uzdatniania np. tabletek do odkażania wody czy filtrów kuchennych, jest rekomendowane. Warto się tym zainteresować, szczególnie jeśli korzystasz z własnego ujęcia, przykładowo ze studni głębinowej. Pamiętaj, że w takiej sytuacji to Ty jesteś odpowiedzialny za zapewnienie odpowiednich parametrów wody. Nie możesz liczyć na komunalne wodociągi ani na inne instytucje, które dbają o jakość kranówki w miejskich i gminnych ujęciach.

Tabletki do uzdatniania wody — co to jest?

Tabletki do oczyszczania wody niewielkie kapsułki, które zawierają substancje poprawiające jej parametry. Są dostępne w wielu wariantach różniących się składem i przeznaczeniem.

Można kupić tabletki do odkażania wody do używania w podróży, przykładowo w miejscach, gdzie nie ma dostępu do bezpiecznego ujęcia. Często są stosowane zamiast turystycznych przenośnych filtrów. Niewielkie kostki mają w składzie NaDCC (dichloroizocyjanuran sodu), czyli substancję zatwierdzoną przez WHO jako uzdatniającą i bezpieczną dla ludzi. Ten łatwo rozpuszczalny w wodzie preparat tworzy reakcję, podczas której mikroorganizmy chorobotwórcze są eliminowane. Cały proces trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut.

Innym wariantem są środki do stosowania w studniach, w których rozwinęły się bakterie. Zwykle mają one w składzie chlor, który skutecznie zabija szkodliwe mikroorganizmy.

Przyjrzyj się zatem poszczególnym wariantom tabletek uzdatniających wodę i sprawdź, czy i kiedy warto ich użyć.

Tabletki do odkażania wody turystyczne

To jedna z najpopularniejszych wersji kostek do uzdatniania wody. Służą do jej odkażania przed spożyciem, ale również przed myciem owoców i warzyw czy płukaniem ust np. po umyciu zębów. Tego typu produkty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób uprawiających survival lub podróżujących do egzotycznych krajów, w których jakość i bezpieczeństwo wody mogą być wątpliwe. Takie preparaty zawsze powinny mieć certyfikat WHO i być zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia.

Jak działają tabletki do oczyszczania wody? Każda z nich zawiera około 8 mg substancji nazywanej dichloroizocyjanuran sodu. Zgodnie z zaleceniem producenta taka ilość wystarcza do uzdatnienia około jednego litra wody. Kapsułkę wrzuca się do wody i czeka około pół godziny, aż proces uzdatniania się zakończy i wszystkie szkodliwe mikroorganizmy zostaną usunięte.

Podczas odkażania eliminowane są bakterie i wirusy. Należy jednak pamiętać, że z wody nie są usuwane zanieczyszczenia fizyczne oraz chemiczne.

Stosowanie tego typu tabletek do uzdatniania wody jest skuteczną ochroną przed problemami żołądkowymi, chorobami jelit oraz wątroby. To one najczęściej pojawiają się po wypiciu wody z niesprawdzonego źródła.

Tabletki do odkażania wody w studni

Kolejnym typem produktów są tabletki do odkażania wody przeznaczone do stosowania w gospodarstwach domowych korzystających z własnego ujęcia. Takie preparaty zwykle zawierają w składzie chlor i sód o odpowiednich stężeniach, które usuwają bakterie, wirusy, grzyby i inne patogeny. Mogą zawierać również opisany wyżej dichloroizocyjanuran sodu.

Tabletki bardzo dobrze nadają się do oczyszczania studni po skażeniu w niej wody. Wtedy należy wrzucić ok. 20. sztuk na 1 metr sześcienny, a następnie dokładnie przepłukać całą instalację. Po odkażaniu własnego ujęcia wodę najlepiej przekazać do profesjonalnego badania np. w stacji Sanepidu.

Tabletki do oczyszczania wody można zastosować także do regularnej dezynfekcji studni w ramach zapobiegania pojawianiu się skażenia. Wówczas wystarczy wrzucić dwie tabletki na metr sześcienny co tydzień. Po takim zabiegu woda nadaje się do bezpiecznego spożycia.

Tabletki do oczyszczania wody w studni — kiedy warto zastosować?

Tabletki do odkażania wody  warto wykorzystać zawsze wtedy, gdy parametry kranówki odbiegają od pożądanych. Sprawdzą się m.in., gdy woda:

  • stała się mętna,
  • nieprzyjemnie pachnie,
  • nie była wykorzystywana przez długi czas,
  • pojawiły się problemy żołądkowe u osób, które ją spożywają.

Należy przy tym pamiętać, że tabletki do uzdatniania wody pitnej nie wpływają na właściwości fizykochemiczne kranówki, a jedynie usuwają z niej szkodliwe mikroorganizmy.

Tabletki do wody czy stacja uzdatniania?

Zastanawiając się nad użyciem tabletek do oczyszczania wody, trzeba mieć świadomość, że przy ich stosowaniu nie ma możliwości przeprowadzenia pełnego uzdatniania. Odkażanie, czyli usuwanie patogenów, jest tylko jednym z jego elementów.

Uzdatnianie wody to zgodnie z definicją nadawanie jej właściwości określonych odpowiednimi wymaganiami. Polega na usuwaniu z niej zanieczyszczeń przez:

  • klarowanie,
  • filtrowanie,
  • zmiękczanie,
  • destylację,
  • odgazowanie lub napowietrzanie.

Taki proces jest możliwy jedynie dzięki zamontowaniu profesjonalnej stacji uzdatniającej. Tabletki służą więc jedynie do usunięcia z wody bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Nie wyeliminują natomiast zanieczyszczeń stałych. Jeśli zależy Ci na kompleksowej poprawie parametrów kranówki, wybierz sprawdzone rozwiązanie i zamontuj specjalne urządzenie.

pixel