Woda destylowana – gdzie kupić i czy nadaje się do picia?

2022-07-13
Woda destylowana – gdzie kupić i czy nadaje się do picia?

Woda destylowana jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Jej cechą charakterystyczną jest brak wszelkiego rodzaju soli mineralnych i zanieczyszczeń. Może natomiast zawierać gazy, takie jak dwutlenek węgla, azot i tlen. Do czego wykorzystuje się tak oczyszczoną substancję i czy można używać jej także w domu? Sprawdź, gdzie kupić wodę destylowaną i czy można ją pić.

Woda destylowana – co to jest?

Woda destylowana, którą można spotkać także pod nazwami Aqua Dest lub Aqua destillata, w wyniku procesu destylacji jest pozbawiana soli mineralnych oraz innych substancji. Nie ma smaku i zapachu, zanieczyszczeń i bakterii, natomiast jej wygląd jest identyczny, jak w przypadku każdej innej wody – pobieranej z kranu lub kupowanej w butelce. Co ciekawe, jest znana już od wieków – wspominał o niej już Arystoteles.

Ma szerokie zastosowanie. Jest używana zarówno w wielkich zakładach produkcyjnych, jak i w motoryzacji, a nawet w gospodarstwie domowym. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji kosmetyków, leków, w branży fotograficznej oraz do wytwarzania elektrolitów do akumulatorów. Stosuje się ją także w celu tworzenia luster kryształowych, bombek choinkowych oraz innych szklanych wyrobów.

Jest niezbędna także w akwarystyce, instalacjach wodnych, żelazkach parowych, ogrodnictwie oraz w nawilżaczach powietrza. Jest stosowana wszędzie tam, gdzie potrzebna jest czysta woda, z której nie wytrąca się osad mogący uszkodzić podzespoły maszyn, urządzeń i systemów.

Jak destyluje się wodę?

Woda destylowana jest poddawana procesowi destylacji, który polega na podgrzaniu jej do temperatury 100 stopni Celsjusza w aparaturze ze szkła lub stali nierdzewnej, a następnie na skropleniu pary wodnej. Następnie jest ona skraplana w chłodnicy i gromadzi się w kolbie odbierającej. W trakcie tego procesu z płynu znikają zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne.

Co istotne, proces destylacji wody nie jest tożsamy z jej demineralizacją. Drugi typ oczyszczania ma nieco inny przebieg i daje większą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. W tym przypadku ciecz jest poddawana procesowi odwróconej osmozy. Pod wysokim ciśnieniem przenika przez membranę, czyli półprzepuszczalną błonę, która rozdziela wodę na dwa roztwory.

Demineralizacja pozwala uzyskać idealnie czystą wodę o lepszej jakości niż destylowana. Jest pozbawiona niemal w 100% wszelkich zanieczyszczeń. Jest wolna od bakterii, wirusów, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. To obecnie najskuteczniejszy sposób oczyszczenia.

Woda destylowana i demineralizowana nie są tożsamymi pojęciami. Każda z nich została poddana innemu procesowi, a także ma nieco inny skład i właściwości.

woda destylowana

Czy można pić wodę destylowaną?

Jednorazowe wypicie wody destylowanej nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Nie warto jednak robić tego regularnie. Przede wszystkim substancja smakuje inaczej niż zwykła woda — jest po prostu niesmaczna. Poza tym nie ma w niej składników mineralnych, które są cenne dla ludzkiego organizmu, takich jak:

  • magnez,
  • wapń,
  • żelazo,

Regularne picie wody destylowanej może zatem prowadzić do szkodliwych niedoborów. Nie zaszkodzi, jeśli zrobi się to w ramach wyjątku, np. nie mając dostępu do pitnej wody, jednak na dłuższą metę nie jest wskazane. Może powodować „wypłukiwanie” z organizmu cennych składników, a także jego zakwaszenie, gdyż substancja ma wyższą kwasowość niż woda mineralna czy ta pobierana z kranu. Jej pH wynosi około 7.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy wodę destylowaną można pić, odpowiedź brzmi – można, ponieważ jednorazowa konsumpcja nie stanowi żadnego zagrożenia. Nie powinno się jednak tego robić regularnie. Nie ma to po prostu większego sensu – taki płyn ma nieprzyjemny smak, dlatego zdecydowanie lepiej sięgnąć po zwykłą „kranówkę”.

Zastosowania wody destylowanej

Woda destylowana do picia nie jest polecana, jednak jest to substancja, która ma szereg innych zastosowań. Przede wszystkim sprawdza się tam, gdzie obecność składników mineralnych i zanieczyszczeń jest wysoce niepożądana. Mowa między innymi o branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Podczas produkcji leków i kosmetyków czystość i precyzyjnie określony skład poszczególnych substancji mają kluczowe znaczenie.

Jest także stosowana w wielu branżach przemysłowych, a także wykorzystuje się ją w motoryzacji i gospodarstwie domowym. W branży samochodowej i maszynowej służy przede wszystkim do napełniania akumulatorów. Czynność ta może być konieczna, jeśli gęstość elektrolitu w baterii osiągnie zbyt wysoki poziom. Jej pomiar wykonuje się za pomocą areometru przy stanie pełnego naładowania. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne urządzenia są bezobsługowe, czyli użytkownik nie ma żadnej możliwości ingerencji w to, co znajduje się w ich wnętrzu, nie może również dolewać do niego żadnych płynów. Wodę destylowaną można więc stosować wyłącznie do akumulatorów starszego typu.

Czystość cieczy poddanej destylacji sprawia także, że można nią rozcieńczać płyn chłodniczy. W porównaniu do zwykłej, zanieczyszczonej wody nie wpływa ona negatywnie na kondycję chłodnicy. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się do tego zastosowania niż woda z kranu.

W gospodarstwie domowym omawiania substancja jest wykorzystywana między innymi w:

  • żelazkach parowych,
  • parownicach,
  • nawilżaczach powietrza,
  • piekarnikach parowych,

Jej przewaga nad wodą z kranu wynika przede wszystkim z braku substancji mineralnych, które nie tworzą osadu, który mógłby zaszkodzić wymienionych urządzeniom.

czym jest woda destylowana?

Co zamiast wody destylowanej?

Jeśli wykorzystujesz w domu sprzęty, które wymagają stosowania wody pozbawionej składników mineralnych, nie zawsze musisz kupować wodę destylowaną. Na dłuższą metę może to bowiem być uciążliwe — noszenie ze sklepu ciężkich butelek z pewnością nie należy do przyjemnych obowiązków. Poza tym regularne zakupy to także dodatkowe koszty. Czym zatem można zastąpić tę substancję?

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie domowego filtra z funkcją zmiękczania wody. Takie urządzenie nie tylko pozwoli Ci na zasilanie sprzętu AGD czy akwarium, ale również da Ci dostęp do wody pitnej o optymalnych parametrach.

Warto zainteresować się w szczególności następującymi modelami:

Każda z wymienionych propozycji świetnie sprawdzi się w kontekście pozyskiwania uzdatnionej wody do użytku w gospodarstwie domowym.

Gdzie kupić wodę destylowaną?

Woda destylowana jest powszechnie dostępnym produktem i z jej zakupem nie ma większego problemu. Można ją dostać w marketach budowlanych, sklepach z artykułami RTV i AGD, na stacjach paliw, a nawet w popularnych drogeriach czy supermarketach. Sprzedaż prowadzą również niektóre apteki.

Jest to substancja o szerokim zastosowaniu, dlatego popyt na nią jest spory. Jej cena nie jest wygórowana – za litr należy zapłacić około 5 złotych. Koszt różni się w zależności od miejsca sprzedaży i pojemności opakowania.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel