Bakteria E. coli w wodzie: objawy i sposoby walki

2020-07-29
Bakteria E. coli w wodzie: objawy i sposoby walki

Bakteria E. coli: co to jest?

Bakteria E. coli naturalnie bytuje w naszym organizmie, gdzie reguluje proces rozkładu pokarmu, a także powstawania niektórych witamin. Jednak jej pozytywna rola kończy się w momencie, gdy równowaga zostaje zachwiana. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy przyjmiemy bakterię E.coli wraz ze skażoną wodą. Niestety, pomimo wszelkich starań przedsiębiorstw dbających o jakość wody w naszych kranach, czasem dochodzi do skażenia bakterią E.coli. Czy bakterią E. coli można się zarazić? Niestety po kontakcie ze skażoną wodą, przedmiotami, czy chorującą osobą, sami możemy doświadczyć objawów zarażenia.
na czym polega sterylizacja wody lampą UV

Jakie są objawy zakażenia, co powoduje bakteria E. coli:

  • mdłości, wymioty
  • biegunka
  • mocne bóle brzucha
  • gorączka i osłabienie
  • bóle i zawroty głowy


Bakteria E. coli w wodzie - jak się przed nią bronić?

Bakteria E. coli obecna na przedmiotach codziennego użytku jest wrażliwa na środki dezynfekujące. Oznacza to, że zachowanie właściwej higieny i używanie odpowiednich preparatów do sprzątania, pomoże się z nią rozprawić.

Jednak jeśli chodzi o bakterie E. coli w wodzie pitnej, sytuacja jest bardziej złożona. Takie skażenie często zdarza się w przypadku wody z własnego ujęcia - dlatego konieczne jest regularne badanie wody. Jednak problem ten dotyczy nie tylko wody ze studni: skażenie wody bakterią e coli zdarza się także w przypadku wody wodociągowej.

Ponieważ woda zakażona e coli jest niebezpieczna dla zdrowia, nie wolno jej używać ani do celów spożywczych, ani do kąpieli, prania, sprzątania czy mycia naczyń. Co można więc zrobić? W jakiej temperaturze ginie bakteria E. coli? Okazuje się, że już w 60 stopniach, jednak nie należy traktować gotowania wody jako sposobu walki ze skażeniem. Trudno wyobrazić sobie gotowanie każdej porcji wody, nawet tej do mycia rąk czy zmywania naczyń. Szczególnie, że niekiedy o skażeniu wody bakterią e coli dowiadujemy się po pewnym czasie jej używania...

Powiedzmy sobie jednak szczerze... już sama myśl o tym, że z naszych kranów może płynąć woda zawierająca niebezpieczną bakterię, nie jest niczym przyjemnym. Samo przegotowanie wody nie wystarczy do poczucia, że chronimy siebie i swoich bliskich.Sterylizacja wody lampą UV: bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Najlepszym rozwiązaniem są sterylizatory wody UV na cały dom lub lampy UV kuchenne. Lampy sterylizujące wodę UV unieszkodliwiają większość chorobotwórczych drobnoustrojów, w tym bakterię E. coli. Warto zaopatrzyć się w lampę bakteriobójczą UV do wody pitnej, by mieć pewność co do jej jakości. To najskuteczniejsze rozwiązanie, niewymagające stosowania środków chemicznych. Co za tym idzie, otrzymujemy wodę wolną od bakterii, nie ryzykując przy tym zmiany jej smaku i składu.
lampa sterylizująca wodę UV lampa UV bakteriobójcza do wody
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

pixel