Bakterie i wirusy w wodzie: najważniejsze informacje

2020-10-14
Bakterie i wirusy w wodzie: najważniejsze informacje


O tym, że woda jest naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami, nie trzeba nikogo przekonywać. Z jednej strony jest ona niezbędna do utrzymywania właściwej higieny, co w oczywisty sposób pomaga uchronić się przed bakteriami i wirusami. Z drugiej, właściwy poziom nawodnienia organizmu jest niezbędny do zachowania odpowiedniej odporności. W ostatnich miesiącach, gdy sen z powiek spędza nam pandemia COVID-19, nasi Klienci często zastanawiają się: czy koronawirus jest w wodzie? Czy domowe filtry wody chronią przed chorobami? 

Oto kilka popularnych pytań i odpowiedzi naszego eksperta!


Czy można zarazić się koronawirusem pijąc wodę z kranu?

Od razu uspokajamy: według ekspertów z WHO, nie ma dowodów na to, aby koronawirus był w stanie przenosić się przez wodę. Nie został dotąd odnotowany ani potwierdzony przypadek takiego zarażenia. Choć różne wirusy pojawiają się w wodzie, to wiele z nich wykazuje dużą wrażliwość na chlor, który jest obecny w wodzie sieciowej. Koronawirus należy do tej grupy, zatem woda z kranu jest bezpieczna.


Czy woda w basenie, spa czy jaccuzzi przenosi koronawirusa?

Podobnie jak w przypadku wody w naszych domach, również i ta w basenie czy jaccuzzi nie przenosi wirusa SARS-COV-2. Tym bardziej, że jest ona odpowiednio uzdatniana a także odkażana odpowiednią ilością chloru. Nie zapominajmy jednak, że obecność na basenie, w jaccuzzi czy aquaparku zazwyczaj wiąże się z przebywaniem w dużym zbiorowisku ludzkim. W praktyce to właśnie w ten sposób może dojść do zakażenia na basenie, nie zaś przez sam kontakt z wodą.

bakteria e.coli w wodzie

Jakie wirusy i bakterie są obecne w wodzie wodociągowej i studziennej?

W wodzie wodociągowej znajdują się różne bakterie i wirusy. Większość z nich to nieszkodliwe heterotrofy, jednak część z nich może być chorobotwórcza. Przykładem, o którym słyszał niemal każdy, są bakterie Legionella. Wyróżniamy niemal 50 ich gatunków, z których 18 jest potencjalnie chorobotwórczych dla człowieka. Naturalnym siedliskiem bakterii Legionella są zbiorniki wodne o dużej zawartości mułu. Gdy Legionella namnoży się w instalacji wodnej, jest w stanie przeżyć w niej nawet do 3 lat. 

Warto pamiętać, że przedsiębiorstwa odpowiedzialne za uzdatnianie wody priorytetowo oczyszczają ją pod kątem najgroźniejszych drobnoustrojów. Przeprowadzane są rutynowe badania mające na celu wykluczyć obecność w wodzie niektórych bakterii i wirusów. Nie oznacza to jednak, że w wodzie z kranu nie znajdują się żadne bakterie: wykluczana jest obecność tylko tych najgroźniejszych.

Kolejnym znanym przykładem jest bakteria E.coli w wodzie. E.coli naturalnie występuje w jelitach ludzi i zwierząt, jednak gdy dostaje się do organizmu wraz z wodą, staje się groźna dla zdrowia. Do wody trafia ona najczęściej przez kontakt ze ściekami lub glebą. Stosunkowo często pojawia się ona w wodzie studziennej, dlatego tak ważne jest jej regularne badanie. W wodzie z własnego ujęcia często spotkać można też inne drobnoustroje naturalnie bytujące w glebie. Część z nich ma pozytywny wpływ na uzdatnianie wody studziennej, ponieważ redukują ilość żelaza, manganu i innych substancji. Niektóre jednak zagrażają naszemu zdrowiu, nierzadko prowadząc do stanów zapalnych w organizmie. Aby się przed nimi zabezpieczyć, posiadacze wody studziennej muszą pamiętać o regularnym badaniu wody oraz doborze odpowiednich filtrów.

Czym właściwie różnią się bakterie i wirusy?

Wirusy to organizmy niezdolne do samodzielnego życia. Do rozwoju i namnażania potrzebują one komórek gospodarza, czego efektem są dobrze nam znane infekcje wirusowe. Ciekawostką jest fakt, że wirusy są na tyle mniejsze od bakterii, że są w stanie je zainfekować!

Bakterie w przeciwieństwie do wirusów są widoczne pod mikroskopem. Są nie tylko większe, ale mają też charakterystyczny kształt: okrągły lub cylindryczny. Warto pamiętać, że bakterie występują wszędzie, a znaczna większość z nich jest dobroczynna lub obojętna dla naszego zdrowia. Choć bez niektórych z nich nasz organizm nie byłby w stanie poprawnie funkcjonować, to są i takie, które stanowią nie lada zagrożenie. 


Czy domowe filtry usuwają z wody bakterie i wirusy?

Wiemy już, że nie ma ryzyka zarażenia koronawirusem przez używanie czy też picie wody z kranu. Nie da się jednak ukryć, że wirusy i bakterie różnego typu pojawiają się w wodzie, szczególnie tej z własnego ujęcia. Czy kuchenny filtr do wody usunie bakterie i wirusy? Weźmy pod lupę najdokładniejszy domowy system oczyszczania wody, czyli filtr odwróconej osmozy. 

Odwrócona osmoza usuwa ponad 96% zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Należą do nich osady z rdzy, piasek, związki chemiczne i metale ciężkie, a nawet... bakterie i wirusy. Jak to możliwe? Wystarczy poznać zasadę działania membrany, a więc serca filtra odwróconej osmozy. Membrana posiada niezwykle małe otwory o wielkości zaledwie 0,0001 mikrona. Dla porównania, bakterie i wirusy mają wielkość od 0,02 do 0,2 mikrona. Wielkość otworu w membranie jest zatem 200 razy mniejsza od wielkości najmniejszego znanego wirusa! Co istotne, osmoza może usuwać z wody nie tylko bakterie i wirusy, ale także pierwiastki radioaktywne czy inne kancerogenne (rakotwórcze) substancje. Dla całkowitej pewności, że udało się wyeliminować z wody bakterie i wirusy, działanie filtra odwróconej osmozy można uzupełnić lampą UV do sterylizacji wody. Występują one zarówno w wariancie na cały dom jak i do kuchni.

 
membrana osmotyczna w filtrach odwróconej osmozy


Podsumowując: nie musimy obawiać się zarażenia koronawirusem przez wodę z kranu. Pamiętajmy jednak, że wirusy i bakterie w wodzie wcale nie należą do rzadkości. Domowe filtry osmozy oraz filtry UV to dobry wybór dla osób, którym zależy na ochronie zdrowia swojego i domowników. 




lampa sterylizująca wodę UV lampa UV bakteriobójcza do wody




Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel