Co oznacza obejście wody w przypadku głowic filtrów wody Brita?

2018-09-28
Co oznacza obejście wody w przypadku głowic filtrów wody Brita?

Głowice do profesjonalnych filtrów Brita: jak wybrać?

Dziś przyjrzymy się ustawieniom obejść wody na głowicach do filtrów Brita Purity C. Choć temat może brzmieć zagadkowo, to w rzeczywistości jest to bardzo proste zagadnienie. Głowice różnych producentów zazwyczaj mają oznaczenia 0%, 30% czy też 0%-70%. Co to oznacza w praktyce? Czym się różnią?

Co oznacza obejście wody w głowicach Brita?

Procent, który podawany jest przy obejściu w głowicy oznacza nic innego jak to, ile procent wody nieprzefiltrowanej będzie "mieszane" z woda przefiltrowaną. Czyli np. przy wartości 30% efektem przefiltrowania 100 litrów wody będzie 70 litrów wody, która przeszła przez wkład filtracyjny, oraz 30 litrów wody nieprzefiltrowanej.


Do czego stosuje się ustawienia związane z obejściem i mieszaniem wody filtrowanej z nieprzefiltrowaną?

Większości osób wydaje się, że profesjonalny filtr wody ma za zadanie filtrowanie całej wody, która do niego wpływa. Nie ma więc sensu używania obejść, które mieszają w efekcie wodę przefiltrowaną z nieprzefiltrowaną. Nic bardziej mylnego. W niektórych przypadkach rzeczywiście cała woda powinna być przefiltrowana, są jednak sytuacje, gdy nie ma to sensu. Przykładowo, jeśli używamy filtra do zmiękczania wody, to po przepuszczeniu przez niego całej wody na wyjściu uzyskamy wartość 0 0d (zero stopni niemieckich). Dla przygotowania dobrej kawy, taka woda wcale nie będzie tą idealną. Lepsza będzie woda z pewną zawartością składników mineralnych, które pomogą wydobyć aromat kawy. Dlatego w tym przypadku warto byłoby ustawić tak obejście, żeby na wyjściu filtra woda miała niewielką twardość typu 2-4 0d. Obejście 0% będziemy natomiast stosowali do filtracji mechanicznej, w przypadku filtrów węglowych, których zadaniem jest uszlachetnienie wody itp. Dlatego właśnie wybór głowicy z odpowiednim obejściem uzależniony jest od tego, do czego finalnie stosowana będzie przefiltrowana woda.


Mamy nadzieję, że tym przykładem przybliżyliśmy choć trochę ideę, jaka przyświecała przy projektowaniu głowic umożliwiających ustawienie tzw. obejścia. Jak widać na powyższych przykładach, takie rozwiązanie pozwala dobrać sposób filtracji do efektu, jaki chcemy osiągnąć stosując dany filtr Brita Purity C
jak działają filtry do wody

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018

Polecane

pixel