Czym jest twarda woda i jak sobie z nią poradzić?

2018-07-31
Czym jest twarda woda i jak sobie z nią poradzić?

Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?

Twarda woda jest zmorą bardzo wielu mieszkańców naszego kraju. Wpływa ona negatywnie nie tylko na sprzęty AGD ale i nie oszczędza armatury czy np. kabin prysznicowych. Twarda woda zmniejsza też wydajność pieców oraz obniża skuteczność środków czyszczących. Ale czym właściwie jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? Postaramy się to objaśnić w tym artykule.

Twardość węglanowa/przemijająca

Twardość wody dzielimy na 2 główne kategorie, pierwszą z nich jest twardość węglanowa. Pochodzi ona od wodorowęglanów i węglanów wapnia i magnezu występujących w wodzie. To właśnie ona jest głównym czynnikiem powstawania osadu np. w czajniku do gotowania, ponieważ wyżej wspomniane związki pod wpływem wysokiej temperatury zostają wytrącone i przybierają formę osadu. Twardość węglanowa jest główną przyczyną awarii pieców grzewczych poprzez wytwarzanie dużej ilości osadów stanowczo zmniejszających wydajność.

Twardość niewęglanowa/trwała

Przyczyną twardości trwałej są głównie występujące w wodzie chlorki, siarczany i azotyny. Jest ona przyczyną trudnego do usunięcia osadu pojawiającego się szczególnie na kranach, umywalkach czy kabinach prysznicowych. Ten rodzaj twardości w dużym natężeniu potrafi też wpłynąć negatywnie na smak przyrządzonych dań na wodzie oraz działać drażniąco na skórę, niszcząco na włosy oraz ogólnie na organizm człowieka.


czysta woda w twoim domu

Podział oraz skala twardości wody

Znajomość twardości wody w miejscu zamieszkania jest bardzo istotna, szczególnie kiedy chcemy się pozbyć tego problemu poprzez zakup zmiękczacza wody. Istnieje kilka różnych skal, którymi określamy stopień twardości jednak w Polsce najpopularniejszą jest skala niemiecka (dH). Informację na temat stopnia twardości często możemy uzyskać od wodociągu, który zapatruje nas w wodę. Jeżeli jednak takich informacji nie jesteśmy w stanie uzyskać, sami możemy przeprowadzić taki test przy użyciu np. testerów kropelkowych.

  •       Woda bardzo miękka 0 – 3 dH
  •       Woda miękka 3 – 7 dH
  •       Woda średnio twarda 8 – 14 dH
  •       Woda twarda 15 – 21 dH
  •       Woda bardzo twarda 22+ dH

jaka powinna być twardość wody w domu

Jak zmiękczyć wodę?

Najpopularniejszym i najlepszym sposobem jest montaż centralnego zmiękczacza wody. Takie urządzenia zapewnia nam całkowite rozwiązanie problemu z twarda wodą w całym domu. Nie tylko zapewnia ochronę wszystkich sprzętów AGD, instalacji i pieca, ale również dzięki uzyskaniu wody miękkiej zaoszczędzimy na środkach czystości, ponieważ miękka woda sprzyja właściwościom pieniącym detergentów. Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej, zamieniają jony wapnia i magnezu na nieszkodliwe jony sodu. Jak dobrać właściwy zmiękczacz centralny do swoich potrzeb, pisaliśmy TUTAJ.

Drugą często spotykaną metodą zmiękczania wody są centralne stację filtracyjne typu BigBlue. Są to stację zbudowane przeważnie z trzech dużych korpusów, do których możemy montować różne rodzaje filtrów w tym zmiękczające. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku gdy woda nie jest bardzo złej jakości i potrzebujemy jedynie niedużej poprawy twardości. Wydajność filtrów zależy przede wszystkim od jakości wody wejściowej. Im gorsza woda tym szybciej nasze filtry przestaną działać i będzie je trzeba wymienić.

Następnym popularnym sposobem stosowanym często tam gdzie niestety montaż zmiękczacza jest niemożliwy są filtry odwróconej osmozy. Odwrócona osmoza zapewnia nam punktową filtrację wody (najczęściej montowane w pod zlewem w kuchni). W przypadku filtrów odwróconej osmozy, wszystkie szkodliwe jony wapnia i magnezu są zatrzymywane na membranie osmotycznej. Systemy osmotyczne świetnie nadają się szczególnie do celów spożywczych zapewniając krystalicznie czystą i smaczną wodę.

Na koniec zostawiamy dzbanki filtracyjne oraz filtry nakranowe. Aktualnie do większości tego typu urządzeń możemy kupić wkłady, które oprócz węgla aktywnego poprawiającego smak i zapach wody mają w sobie żywice jonowymienna. Jest to żywica zbliżona do tej, która występuje w zmiękczaczach wody. 

 





Jak widać istnieje bardzo wiele rozwiązań jeśli chodzi o problem twardej wody. Praktycznie każdy znajdzie coś co mu będzie odpowiadać. Najważniejsze jest abyśmy sami dobrze się zastanowili jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Ponadto nasi pracownicy zawsze chętnie i profesjonalnie pomogą w doborze najlepszego rozwiązania.



Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018

Polecane

pixel